krew w probówkach

Aby jak najwcześniej wykryć nowotwór w naszym organizmie, należy wykonywać regularnie pewne badania. Przede wszystkim jest to morfologia oraz poziomy markerów nowotworowych – w ten sposób jesteśmy w stanie wygrać z chorobą i w pełni odzyskać zdrowie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie badania powinny znaleźć się na pierwszym miejscu i jak postępować w przypadku otrzymania wyników.

Stężenie markerów nowotworowych we krwi

Na początku określmy czym są markery nowotworowe – są to specjalne substancje chemiczne, które wytwarzane są w różnych tkankach naszego organizmu. Niekiedy przyjmują one postać białek, innym razem enzymów, hormonów lub antygenów. W tkankach prawidłowych ich stężenie jest niewielkie, z kolei w tkankach nowotworowych ich produkcja znacznie wzrasta.

Badając stężenie markerów nowotworowych we krwi, możemy dowiedzieć się, co aktualnie dzieje się w naszym organizmie. Należy wykonywać to badanie regularnie, dzięki czemu możemy zdiagnozować nowotwór już we wczesnym stadium, co daje nam perspektywę całkowitego wyleczenia.

Przykładem wskaźnika nowotworowego może być CA 125, który charakterystyczny jest dla raka jajnika, bądź raka trzustki, marker PSA, który umożliwia wykrycie raka prostaty w bardzo wczesnym etapie rozwoju, czy też marker AFP, który jest charakterystyczny dla pierwotnego raka wątroby.

Kiedy badamy stężenie markerów nowotworowych w naszej krwi i zaobserwujemy w wynikach ich wzrost, nie musi to od razu oznaczać, że w naszym organizmie zachodzi jakikolwiek proces nowotworowy. Często dzieje się tak w przypadku stanów zapalnych różnych narządów, nie popadajmy więc od razu w panikę.

Są również przypadki, kiedy stężenia markerów nowotworowych pozostają w normie, natomiast w naszym ciele rozwija się nowotwór – niektóre komórki nowotworowe produkują bowiem markery, ale nie uwalniają ich do krwi. Podczas ewentualnej terapii stężenie markerów również jest bardzo istotne i pomaga w skutecznym przebiegu terapii. Po zakończeniu leczenia stężenie markerów nowotworowych musi być ciągle monitorowane – umożliwi to ocenę zdrowia pacjenta.

Morfologia oraz OB

Morfologia pozwala nam zyskać szczegółową wiedzę na temat składu naszej krwi i wykryć ewentualne stany zapalne, które rozwijają się w naszym organizmie. Wyniki należy porównywać z normami, które podane są przez pracownię analityczną wykonującą badanie.

OB, czyli odczyn Biernackiego to wskaźnik ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Jeśli uzyskamy wynik podwyższony, może to oznaczać, że gdzieś w naszym ciele znajduje się stan zapalny. Sam odczyn Biernackiego oznacza przede wszystkim tempo opadania krwinek czerwonych w czasie.

Jeśli w naszym organizmie rozwijałby się jakikolwiek nowotwór, wyniki morfologii lub OB ewidentnie nam to wskażą poprzez podwyższone czynniki, które wskazują na stan zapalny w naszym organizmie. Tutaj również nie należy od razu podejrzewać najgorszego, jeśli wyniki naszej morfologii lub OB nie będą mieściły się w normie. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego i podjąć dalsze kroki leczenia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03