krew do badania w probówce

Każdy z nas dobrze wie, że szybko podjęte leczenie daje szansę na całkowite wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się, o którym tak wiele mówi się w dzisiejszych czasach. Również osoby, które nie narzekają na swoje samopoczucie, powinny przynajmniej raz w roku wykonywać podstawowe badania krwi. Niekiedy bowiem choroba nie od razu daje nam jasne sygnały, a w ten sposób możemy szybko się z nią uporać. Które z badań należy zatem regularnie wykonywać?

Badanie krwi

Morfologia pozwala nam zyskać szczegółową wiedzę na temat składu naszej krwi i wykryć ewentualne stany zapalne, które rozwijają się w naszym organizmie. Wyniki należy porównywać z normami, które podane są przez pracownię analityczną wykonującą badanie. Warto udać się z wynikami do lekarza rodzinnego, który powinien jednocześnie zbadać nas i poznać dokładnie nasz stan zdrowia, wiek, a także tryb życia.

Najważniejsze jest to, aby badanie wykonywać na czczo – tylko wtedy otrzymamy prawidłowe wyniki krwi. Oznacza to, że na kilka godzin przed pobraniem materiału nie możemy nic jeść, dlatego na badania krwi wybieramy się z samego rana. Najlepiej zadbać o lekkostrawną dietę już na kilkanaście godzin przed i położyć się dosyć wcześnie spać. W przypadku, gdy nie będziemy przestrzegać tej reguły, zostanie zawyżony poziom glukozy oraz cholesterolu w naszej krwi i badanie trzeba będzie powtórzyć.

OB lub CRP

Jest to badanie krwi, które zawsze standardowo wykonuje się wraz z morfologią. OB, czyli odczyn Biernackiego to wskaźnik ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Jeśli uzyskamy wynik podwyższony, może to oznaczać, że gdzieś w naszym ciele znajduje się stan zapalny. Sam odczyn Biernackiego oznacza przede wszystkim tempo opadania krwinek czerwonych w czasie.

CRP to z kolei poziom białka reaktywnego C, który jest markerem stanu zapalnego. Jeśli u pacjenta rozwija się infekcja czy stan zapalny, CRP szybko wzrasta, a gdy jest prawidłowo leczony – szybciej spada.

Hemoglobina

Zazwyczaj przy wykonywaniu morfologii nie wykonuje się poziomu hemoglobiny, dlatego też warto pamiętać, aby ją wykonać. U kobiet HGB, czy też Hb powinno wynosić od 11,5 do 16 g/dl, zaś u mężczyzn od 12,5 do 18 g/dl. Jeśli mamy zbyt niską hemoglobinę, może to oznaczać, że cierpimy na niedokrwistość lub przewodnienie organizmu, natomiast zbyt wysoka hemoglobina może oznaczać nadkrwistość oraz odwodnienie.

Badanie poziomu cukru we krwi

Jest to bardzo ważne badanie okresowe, które bada poziom glukozy we krwi, wykonuje się je z tej samej próbki co morfologię. Wynik zawiera informacje na temat naszego aktualnego poziomu cukru oraz normę.

Na wyniku otrzymamy również normę, do której będziemy mogli sobie go przyrównać. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L), stan przedcukrzycowy to od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L), natomiast gdy poziom  wynosi co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L), oznacza to, że mamy cukrzycę.

Jeśli nasze wyniki badania poziomu cukru we krwi znajdują się poza normą, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania bardziej szczegółowych badań, a następnie postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia ewentualnego leczenia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03