pielęgniarka pobiera krew do badania

Tarczyca jest ważnym organem ciała człowieka, który pełni istotną funkcję w gospodarce hormonalnej. Znajduje się w okolicy szyi i najczęściej składa się z dwóch płatów. Gruczoł służy do produkcji hormonów tarczycy, które są rozprowadzane po całym organizmie. Jeśli występują jakiekolwiek anomalie w pracy tarczycy, warto zgłosić się do endokrynologa, który zleci określone badania. Wśród nich wymienia się między innymi badania krwi na tarczycę.

Badania krwi związane z hormonami tarczycy

Jednym ze sposobów diagnostyki chorób związanych z tarczycą, jest wykonanie testów z surowicy krwi, w której oznacza się poziom hormonów:

  • T4 – tyroksyny,
  • T3 – trójjodotrynoniny,
  • TSH – przysadki mózgowej, tyreotropiny.

Badania krwi na tarczycę mają na celu sprawdzenie, czy gruczoł ten produkuje prawidłową ilość hormonów i jednocześnie, czy do tarczycy dociera hormon z przysadki mózgowej. Na podstawie wyników tychże badań można ocenić, czy mamy do czynienia ze stanem chorobowym tarczycy: niedoczynnością lub nadczynnością, albo czy organ ten jest całkowicie zdrowy.
Do badania krew można pobrać w dowolnym momencie, więc pacjent nie musi być na czczo.

Hormony tarczycy

Tarczyca produkuje dwa rodzaje hormonów – T4 i T3. T4 to tyroksyna, która dociera do tkanek docelowych, w których produkowana jest trójjodotyronina, czyli hormon, którego tylko niewielka ilość wytwarzana jest w samej tarczycy. Hormon T3 to czynna postać hormonów tarczycy i hormon pobudzający metabolizm w ciele człowieka.
Przy badaniach krwi w jej surowicy oznacza się poziom wolnej tyroksyny – FT4 oraz wolnej trójjodotyroniny – FT3. Jest to związane z tym, że większość hormonów tarczycy wiążę się z białkami, a na stężenie białek mają wpływ różne czynniki.

Hormon przysadki mózgowej

Na regulację pracy tarczycy wpływa hormon tyreotropina TSG, czyli hormon przysadki mózgowej. Pobudza on tarczycę do produkcji jej własnych hormonów i ogólnie do działania. Jeśli w tarczycy produkowanych jest zbyt wiele hormonów, stężenie TSH maleje, a w odwrotnej sytuacji wzrasta, ponieważ dochodzi do hamowania wydzielanego TSH, na zasadzie zależności odwrotnej.

Wyniki badań krwi na tarczycę

Wyniki poszczególnych badań krwi, bez względu na to, co jest w nich oznaczane, powinny być interpretowane przez lekarza, najlepiej specjalistę, który na ich podstawie oraz znając historię choroby pacjenta, będzie w stanie postawić prawidłową, trafną diagnozę jego stanu zdrowia.

Niemniej istnieją pewne normy, w których powinny mieścić się wyniki badań krwi, także jeśli chodzi o hormony tarczycy.
Wartości prawidłowe dla TSH wynoszą od 0,3 do 3,5 mj/l. Jeśli stężenie to wynosi mniej niż 0,1 mj/l oznacza to nadczynność tarczycy, z kolei wynik powyżej 3,5 mj/l – niedoczynność. Oznaczanie stężenia TSH jest zlecane praktycznie zawsze wtedy, gdy zachodzą uzasadnione obawy o prawidłowość pracy tarczycy. Test z krwi na TSH jest czuły i ujawnia nawet bezobjawowe zaburzenia czynności tarczycy, nawet wtedy, gdy pozostałe jej hormony są w normie.
Jeśli test TSH wykrywa niskie stężenie TSH, aby potwierdzić chorobę tarczycy, zleca się wykonanie oznaczenia wolnych hormonów tarczycy: FT3 i FT4. W przypadku nadczynności gruczołu stężenia tych hormonów będą podwyższone.
W przypadku oznaczenia prawidłowego poziomu TSH, zwykle nie zleca się dalszych badań krwi i oznaczenia pozostałych hormonów tarczycy.
Prawidłowe stężenie tzw. wolnej tyroksyny – FT4 powinno wynosić od 0,8 do 1,8 ng/dl. W ten sposób można zbadać dokładnie czynność wydzielniczą gruczołu tarczycy. Z kolei, hormon T3 jest oznaczany w surowicy krwi, a dokładne wyniki otrzymać można, badając wolną T3 – FT3. Prawidłowe wartości dla T3 wynoszą od 0,7 do 1,8 µg/dl, a dla FT3 – 2,5 do 6,0 ng/dl.

Uwaga!

Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy, jaki wykrywany jest niejednokrotnie w surowicy krwi pacjenta, może być spowodowany nie tylko chorobami tarczycy, co trzeba mieć na uwadze przy stawianiu diagnozy. Wyniki podwyższone lub obniżone mogą być spowodowane czynnikami poza tarczycowymi. Oczywiście ocenia je lekarz. W wypadku wątpliwości co do diagnozy pacjenta kieruje się na dodatkowe badanie USG tarczycy.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03