krew do badania w probówce

Kiedy jesteśmy zdrowi, nie lubimy chodzić do lekarza. Ale każdy z nas powinien wykonywać regularnie pewne badania profilaktyczne. Mogą nas uchronić przed groźną chorobą, a nawet uratować nam życie.

Badanie poziomu glukozy we krwi

Badanie to lekarze zalecają każdej zdrowej osobie. Jeśli chcemy stosować się do ich rad powinniśmy je wykonać raz do roku. Na badanie zgłaszamy się na czczo. Krew jest pobierana z żyły znajdującej się w zgięciu łokciowym. Poziom cukru może też być badany po posiłku. Wtedy krew na badanie musimy zgłosić się dwie godziny po jego spożyciu. Jeśli wynik mieści się się w granicach od 70 do 99 mg/dl jest prawidłowy. Jeżeli uplasuje się pomiędzy 100-125 mg/dl zostanie określony, jako nieprawidłowa glikemia na czczo. Nie świadczy to o cukrzycy, jest jednak sygnałem alarmowym, że choroba może się bardzo szybko rozwinąć. W przypadku, kiedy wartości zostaną przekroczone – to już cukrzyca. Poziom cukru po posiłku będzie wyższy, prawidłowy powinien być jednak poniżej 140 mg/dl. Jeśli jest wyższy konieczne będzie wykonanie testu obciążenia glukozą.

Cholesterol i trójglicerydy

Warunkiem zapobiegania chorobom serca i układu krążenia jest prawidłowy poziom tłuszczów we krwi. Możemy go poznać wykonując lipidogram. To badanie, które polega nie tylko na zbadaniu stężenia całkowitego cholesterolu, ale także z podziałem na frakcje HDL i LDL oraz trójglicerydów. Krew pobierana jest na czczo. Poziom cholesterolu całkowitego nie powinien przekraczać 190 mg/dl (wynik może być także zapisany inaczej: 5,2 mmol/l). Prawidłowy wynik frakcji HDL w przypadku mężczyzn powinien być wyższy niż 40 mg/dl (0,9 mmol/l), a w przypadku kobiet wyższy niż 50 mg/dl (1,3 mmol/l). Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn frakcja LDL nie powinna przekraczać 135 mg/l (3,5 mmol/l). W przypadku trójglicerydów prawidłowy wynik to: 50-150 mg/dl.

Próby wątrobowe

Powinniśmy je wykonać przynajmniej raz w roku. W przypadku prób wątrobowych na pobranie próbki krwi nie musimy zgłaszać się na czczo. Badanie to polega na oznaczeniu poziomu enzymów ALAT i AspAT – są to aminotrasfereza alaninowa i asparaginowa. Norma wynosi: 40 IU/I. Podwyższony poziom świadczy o chorobach wątroby. Może sygnalizować między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C. Próby wątrobowe pozwalają wykryć także stłuszczenie wątroby wywołane lekami, otyłością lub nadużywaniem alkoholu.

Pomiar ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze rozwija się skrycie, może długo nie powodować żadnych dolegliwości. Powinno się je kontrolować raz w roku, a w zasadzie każda wizyta u lekarza rodzinnego powinna zaczynać się od zmierzenia ciśnienia. Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego wynosi: 135/85 mm Hg. Wynik 100-139/85-89 mm Hg zostanie określony, jako ciśnienie wysokie prawidłowe. O nadciśnieniu kardiolodzy mówią, kiedy wyniki osiągają wartość 140-150/90-99 mm Hg.

Do badań krwi, które warto robić regularnie, a więc przynajmniej raz w roku należy także morfologia oraz OB. To najbardziej podstawowe badania profilaktyczne, które mogą wskazać, że w organizmie dzieje się coś złego.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03