Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest związana ze stresem. Nie każda potrafi przełamać barierę wstydu, szczególnie jeśli robi takie badanie po raz pierwszy. Młoda dziewczyna nie wie, o co powinna zapytać ginekologa, nie jest też przygotowana na to, jak takie badanie będzie wyglądało. Wizytę u ginekologa warto wykonać jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, bo już wtedy u wielu dziewcząt pojawiają się takie kłopoty jak chociażby bolesne i obfite miesiączki, o które warto zapytać lekarza.

 

Pierwsze badanie u ginekologa

Ginekologiem, który najlepiej będzie umiał pomóc młodym dziewczynom przed osiągnięciem pełnej dojrzałości płciowej, jest specjalista w dziedzinie ginekologii rozwojowej. Ta dziedzina ginekologii zajmuje się młodymi pacjentkami do 18 roku życia, które mogą być jeszcze niedojrzałe emocjonalnie. Zadaniem specjalisty w tej dziedzinie jest zapobieganie infekcjom narządów rodnych, niepłodności, nowotworom, niechcianym ciążom.

 

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Młode dziewczyny, które po raz pierwszy korzystają z pomocy ginekologa, są często bardzo zestresowane. Przygotowany do takich sytuacji specjalista stara się stworzyć w swoim gabinecie odpowiednią atmosferę sprzyjającą temu, aby młoda kobieta mogła się odprężyć i nawiązać dobry kontakt z lekarzem. Jest to bardzo istotne i może pomóc w czasie rozmowy na bardzo przecież intymne tematy.

Czego mogą spodziewać się młode pacjentki w czasie takiej konsultacji ginekologicznej?

Z pewnością lekarz zapyta je o miesiączkę – od kiedy miesiączkują, czy cykle są bolesne, obfite, regularne, o datę ostatniego okresu, wykorzystywane środki higieniczne. Może też zapytać o współżycie seksualne i sposoby stosowanej przez pacjentkę antykoncepcji, o przebyte zabiegi ginekologiczne, a nawet o orgazm. Wszystkie te pytania mogą być dla młodych dziewcząt bardzo krępujące, nawet w sytuacji, gdy została do nich przygotowana. A przecież trzeba było jeszcze przełamać skrępowanie związane z położeniem się n fotelu ginekologicznym…

Te wszystkie przyczyny wpływają na to, że młode pacjentki długo odwlekają pierwszą wizytę u ginekologa. We współczesnych gabinetach ginekologicznych zwykle są trzy pomieszczenia. W pierwszym z nich ginekolog przeprowadza wywiad medyczny, w łazience kobieta może się rozebrać jak również podmyć, aby na koniec przejść do trzeciego pomieszczenia, w którym na fotelu ginekologicznym odbywa się właściwe badanie. To dopiero tutaj lekarz decyduje o tym, czy odbędzie się ono przez odbyt, czy przez pochwę, dobiera odpowiednie oświetlenie i rozmiar wziernika. Pacjentka zostanie poinformowana o rozpoczęciu badania poprzez dotyk wewnętrznej części ud, brzucha i wejścia do pochwy. Jeśli lekarz zdecyduję, że najlepszym rodzajem badania będzie badanie przez odbyt (najczęściej u młodych dziewcząt, dziewic i i kobiet w starszym wieku), aby nie narażać pacjentki na nieprzyjemne odczucia, z pewnością skorzysta z wazeliny lub gliceryny, mocząc w niej palce gumowej rękawiczki używanej do badania.

Każda wizyta u ginekologa kończy się podaniem dokładnej informacji o stanie zdrowia pacjentki, wypisaniem recept, ewentualnym wypisaniem skierowań na dalsze specjalistyczne badania (szczególnie badania hormonalne, gdy lekarz chce przepisać tabletki antykoncepcyjne).
Wizyt u ginekologa nie należy się bać, a najlepiej wykonywać je co najmniej raz w roku.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03