Pierwsza wizyta u ginekologa jest bardzo ważna dla każdej kobiety. Powinny się na nią udać te osoby, które zauważyły jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu rozrodczego lub te, które planują rozpocząć współżycie. Badanie ginekologiczne dla dziewicy może być niezwykle stresujące, ponieważ nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tego typu przyrządami i odczuciami. Wszystko jednak da się zorganizować w taki sposób, aby badanie nie było nieprzyjemne i przebiegło sprawnie.

Jak przygotować się do takiego badania?

Przede wszystkim warto zdecydować się na wizytę u dobrego, doświadczonego lekarza. Najlepiej porozmawiajmy z osobami z najbliższej rodziny, które mogłyby polecić nam kogoś zaufanego. Następnie przygotujmy sobie informację na temat regularności oraz obfitości naszego cyklu miesięcznego – jest to bardzo ważna informacja dla lekarza, który będzie mógł stwierdzić ewentualne nieprawidłowości. Z pewnością zostaniemy również zapytane o datę pierwszej, a także ostatniej miesiączki, przebyte dotąd choroby, czy jakiekolwiek dolegliwości, które do tej pory wystąpiły.

Warto przed pierwszą wizytą wypić dużą ilość płynów, wtedy podczas badania nasz pęcherz będzie pełen. Należy bowiem wiedzieć, że USG u kobiety, która jest dziewicą, wykonywane jest poprzez powłoki brzuszne, a nie pochwę. Unikajmy jednak produktów, które mogłyby powodować u nas wzdęcie – gazy znajdujące się w jelitach mogą dać zamazany obraz USG.

Jeśli do codziennej higieny używamy środków przeznaczonych do higieny intymnej, na dzień przed wizytą zrezygnujmy z nich. Dlaczego? Ponieważ jeśli mamy jakąś infekcję, środki te mogą nieco zniekształcić jej obraz. Wiele kobiet zastanawia się również nad tym, czy trzeba się wydepilować przed pierwszą wizytą – jest to zależne wyłącznie od naszego komfortu. Nie ma takiej konieczności i nie wpływa to na badanie, jednak jeśli mamy czuć się dzięki temu lepiej, możemy się wydepilować.

Postawmy również na komfortowy ubiór, załóżmy luźne spodnie, które z łatwością zdejmiemy i założymy. Obcisłe rurki, czy rajstopy mogą wywołać różne odciśnięcia, przez które będziemy się czuć niekomfortowo.

Pora na badanie

W pierwszej kolejności lekarz powinien wykonać badanie zewnętrze, podczas którego sprawdzi poprzez dotyk powłok brzusznych, czy nie mamy żadnych dolegliwości. Jeśli poczujemy jakikolwiek dyskomfort lub nietypowe uczucie, warto poinformować o tym lekarza. Niekoniecznie musi to oznaczać coś złego, jednak warto o wszystkim rozmawiać z naszym ginekologiem.

Następnie czas na badanie wewnętrzne, podczas którego lekarz musi ocenić stan naszego narządu rodnego, a następnie zbadać go. W przypadku kobiet, które są dziewicami, badanie to wykonywane jest za pomocą małego wziernika, który ma za zadanie rozszerzyć ścianki pochwy. Badanie może być również wykonane przez odbyt – wszystko zależne jest od naszej błony dziewiczej. Badanie oczywiście nie jest bolesne, jeśli zdołamy się całkowicie rozluźnić i nie stresować, pierwsza wizyta będzie dla nas całkowicie normalna i wartościowa.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03