Czy wiecie, że raka może powodować dym z grilla? Ponadto warto zwracać uwagę na to, jakie produkty jemy. W jaki jeszcze sposób można uchronić się przed nowotworem?

1 Nie jedzcie za dużo mięsa

Jedzenie mięsa aż w 33% przyczynia się do powstania nowotworu jelita grubego! Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uważa mięso za rakotwórcze. Również i w innych rodzajach nowotworu mięso jest szkodnikiem. Oczywiście czasami można sobie pozwolić na kawałek bekonu czy danie z wołowiny lub wieprzowiny, ale powinniśmy unikać jedzenia mięsa codziennie. Szczególnie rakotwórcze jest mięso wieprzowe. Zdecydowanie bezpieczniejszy jest drób.
Ciekawostka – niestety, ludzie nie zawsze stosują się do tych ostrzeżeń, chociaż w XXI wieku sytuacja zmieniła się na lepsze. Jednak jeszcze w XX wieku… zgadnijcie co było pierwszym posiłkiem człowieka na Księżycu? Oczywiście bekon.

2 Nie smażcie i nie grillujcie

Tak, trakcie obróbki termicznej powstają rakotwórcze substancje o działaniu kancerogennym. Im wyższa temperatura smażenia, tym substancji tych jest więcej w potrawie. Przy obróbce skrobi powstaje rakotwórczy akrylamid – aby uniknąć tego związku powinniśmy podsmażać frytki, ziemniaki czy chleb an sposób raczej brązowy niż żółty.
Ciekawostka – mimo że grillowanie to jedna z ulubionych wakacyjnych rozrywek Polaków, to niestety jest ona rakotwórcza. Udowodniono naukowo, że dym z grilla powoduje nowotwory. Zwłaszcza niebezpieczne jest wchłanianie dymu przez skórę. Tego typu obróbka termiczna może grozić szczególnie nowotworami płuc, skóry i pęcherza.

jak uniknąć raka

jak uniknąć raka – zdrowe owoce

3 Odżywiajcie się jak Japończycy

A szczególnie jak mieszkańcy japońskiej miejscowości Okinawa. W tej miejscowości żyje najwięcej stulatków na świecie – na 100 tyś mieszkańców jest ich aż 33. Co więcej, osoby żyjące w tej wiosce rzadko przybierają z wiekiem na wadze. Co zatem jedzą ci ludzie, że tak świetnie radzą sobie ze zdrowiem? Otóż zajadają się oni głównie surowymi warzywami i owocami, a także produktami pełnoziarnistymi, oliwą, orzechami, drobiem, rybami, serkiem tofu, brązowym ryżem, owocami morza. Uwielbiają także awokado. Piją głównie wodę mineralną, czarną i zieloną herbatę i oolong.
Unikają natomiast jak ognia chleba, słodyczy, olejów, smażonych potraw i produktów przetworzonych. Wykluczyli z diety także produkty mleczne i makaron z pszennej mąki. Dieta ta zawiera mało kalorii, nie powoduje nadwagi i spowalnia starzenie się.
Ciekawostka – produkty, którymi zajadają się mieszkańcy Okinawy mają też niski indeks glikemiczny, co powoduje, że ludzie ci nie są stale głodni.

4 Jedzcie tych 5 cudownych składników

Istnieje prawdziwe superjedzenie w walce z nowotworem. Oto ono:
kurkuma jak Batman – niczym superbohater wyszykuje i od razu unieszkodliwia złośliwe komórki rakowe. A przy tym nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, czyli na przykład nie uszkadza DNA i nie niszczy zdrowych komórek. Jest to przyprawa, którą możecie dodawać do potraw. Dodatkowo nadaje ona jedzeniu charakterystyczną barwę.
waleczny sulforan – to substancja, którą znajdziecie w kapuście. Działa w ten sposób, że hamuje szkodliwe działanie enzymów HDAC wpływających na DNA i uaktywniających nieprawidłowy wzrost komórek. Szczególnie chroni przed nowotworami o podłożu hormonalnym, czyli przed rakiem jajników, piersi, jąder i prostaty.
bojowy glutationul – specyfik znajdujący się w awokado, źródło aktywnych przeciwutleniaczy działających antynowotworowo i spowalniających proces starzenia. Warto jeść awokado, bo ma ono właściwości przeciwzapalne i obniża poziom złego cholesterolu.
dzielny galusan epikatechiny – obecny w zielonej herbacie składnik hamuje rozwój komórek rakowych oraz rozwój nowych naczyń krwionośnych odżywiających nowotwory. Substancja ta łagodzi też negatywny wpływ kancerogenów wpływających za powstanie nowotworów. Najlepiej jest pić ok. dwóch, trzech szklanek zielonej herbaty dziennie.
oczyszczająca spirulina – czyli alga o charakterystycznym niebieskozielonym kolorze ma działanie oczyszczające z toksyn nerki i wątrobę. Substancja ta hamuje także rozrost grzybów i bakterii i hamuje rozwój skupisk komórek nowotworowych.

5 Zaszczepcie się przeciwko HPV

HPV to wirus odpowiedzialny za powstanie nowotworu szyjki macicy oraz nowotworów jamy ustnej, krtani, gardła, prącia, odbytnicy, sromu i skóry. Zarazić się nim można w czasie kontaktów seksualnych i nie wystarczy prezerwatywa, bo wirus ten może być przenoszony także przy kontaktach analnych i oralnych.
Ciekawostka – szczególnie narażone są osoby, które unikają prawidłowej higieny codziennej.

6 Chrońcie skórę przed słońcem

Jeśli wystawiacie swoje ciało na słońce w godzinach od 12 do 16 i nie stosujecie przy tym kremów ochronnych z filtrami UV to wiedzcie, że zwiększacie ryzyko rozwinięcia się czerniaka.
Ciekawostka – nowotwór skóry rozwija się z obecnych na skórze znamion barwnikowych, więc chrońcie je szczególnie przed słońcem.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03