System hormonalny nie zawsze działa sprawnie. Czasem zdarzają się usterki, głównie w postaci PMS. Jak im zaradzić?

 

Usterka numer 1 – wahania nastroju

Jak to rozwiązać? Na przykład łykając witaminę B6 – to naturalny antydepresant! Biorący udział w syntezie serotoniny, czyli hormonu szczęścia odpowiadającego za spokojny sen i dobre samopoczucie. Innym antidotum na wahania nastroju jest magnez relaksujący układ nerwowy i usuwający objawy, zwiększający skuteczność działań i wpływający normalizująco na sen.

Usterka numer 2 – ból

Jak to rozwiązać? Najlepiej postawić na na babcine sposoby, czyli wyciąg z liści malin ujednolicający przebieg miesiączki, usuwający przykre skurcze w brzuchu i bóle menstruacyjne, poskramiający gorsze samopoczucie w tych najtrudniejszych dniach.
Inny sposobem na ból jest zioło w postaci niepokalanka usuwającego przykry ból gruczołów sutkowych w okresie poprzedzającym miesiączkę. Niepokalanek eliminuje także bóle głowy i powoduje, że zmniejszają się obrzęki. Zioło to łagodzi także ból podczas skurczy.

 

Usterka numer 3 – zakłócenie cyklu

Jak to rozwiązać? Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie w tym czasie kwasów tłuszczowych omega-6. Możecie przyjąć zarówno suplementy jak i pokarmy bogate w tę substancję intensyfikującą metabolizm lipidów i ujednolicającą cykl.
Inną radą jest przyjęcie pochrzynu włochatego składającego się z tak przyjaznych dla kobiety substancji jak fitoestrogeny normalizujące stan hormonalny i regulujące cykl menstruacyjny oraz powstrzymujące przedwczesną menopauzę. Fitoestrogeny pobudzają również metabolizm lipidów oraz wspierają ujednolicenie cyklu menstruacyjnego.

 

Usterka numer 4 – przybieranie na wadze

Jak to rozwiązać? Najlepiej za pomocą zioła gotu kola mającego moczopędny efekt (gdyż nadprogramowe kilogramy wynikają po prostu z zatrzymania w tych dniach wody w organizmie) i usuwający obrzęki. To cudowne zioło chroni przed przyrostem masy ciała. Można przyrządzać na przykład z niego herbatkę. Mimo że liczy ono sobie mnóstwo lat i pamiętają je jeszcze nasze prababki, to zioło to możecie kupić w internecie, szczególnie że obecnie ziołolecznictwo jest bardzo popularne.
Innym sposobem na przybieranie na wadze w czasie PMS jest kwas gamma linolenowy powodujący przyspieszenie rozszczepiania tłuszczów i powstrzymujący powstawanie tkanek tłuszczowych.

 

Usterka numer 5 – wysypka na skórze

Jak to rozwiązać? Na ten problem idealna jest witamina E, która posiada właściwości antyutleniające. Dzięki przyjmowaniu witaminy E skóra staje się ładniejsza, a zmiany skórne zostają wyeliminowanie. Specyfik ten zapobiega też powstawaniu zmarszczek i przedwczesnemu starzeniu się skóry.

 

Usterka numer 6 – wilczy apetyt

Jak to rozwiązać? Najlepszym przyjacielem osoby z wilczym głodem jest woda. Najlepiej mineralna niegazowana. Dobrze jest wypijać pół szklanki wody co kwadrans. Wówczas ciało będzie nawodnione i nie będzie odczuwało głodu. Poza tym woda jest też bardzo zdrowa i zapewnia niezbędne składniki odżywcze.
Innym sposobem są… niebieskie talerze. Naukowcy dowiedli, że barwa niebieska zmniejsza apetyt, powodując uczucie sytości. Warto też zamienić duże talerze na mniejsze. Dobrze jest też zrezygnować z podjadania między posiłkami oraz ze słodyczy, których zjedzenie skutkuje apetytem na kolejną porcję słodyczy.
Zwolennicy akupresury radzą też, aby w celu wyeliminowania wilczego apetytu pomasować płatki uszu lub skrzydełka nosa.

 

Usterka numer 7 – opuchnięte nogi

Jak to rozwiązać? Najlepszym sposobem jest nawadnianie. Najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną i robić to małymi łyczkami. Innym sposobem na opuchnięte nogi jest moczenie ich w zimnej wodze z octem jabłkowym. Pomóc powinno także picie naparów z hibiskusa, pokrzywy, kopru lub mniszka lekarskiego, gdyż herbatki te działają pozytywnie na pracę nerek i mają moczopędny skutek.
Innym sposobem jest stosowanie okładów z miąższu aloesu i kąpiel stóp w wodzie z miętą. Pomóc na opuchnięte nogi powinno także noszenie rajstop uciskowych. Sposobem jest także trzymanie nóg wysoko w górze.
W czasie PMS odprężająca na spuchnięte nogi może być również kąpiel w soli Epsom. Nie należy także zapominać o ruchu, ponieważ to właśnie siedząca pozycja zwiększa szansę wystąpienia obrzęków. Można też zastosować okłady z liści kapusty, wkładając wcześniej kapustę do lodówki i kładąc zimne liście na nogach.

 

Usterka numer 8 – obniżenie samooceny

Jak to rozwiązać? Sposobem jest stosowanie pozytywnych afirmacji, na przykład wypowiadanie przed lustrem słów „jestem super dziewczyną” lub „jestem naprawdę ładna”. Sposobem na podniesienie samooceny jest również nauczenie się przyjmowania komplementów. Często jest tak, że kiedy źle myślisz o sobie, jesteś odporna na komplementy, a przecież w tych dniach najbardziej ich potrzebujesz. Jeżeli więc ktoś wyraża pochlebną opinię na Twój temat, powiedz po prostu „dziękuję” zamiast temu zaprzeczać.

Blog

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03