Wizyta u ginekologa jest stresująca i krępująca dla większości kobiet. Niestety wiadomo również, że wykonanie niektórych badań jest konieczne, aby prawidłowo zdiagnozować pacjentkę i możliwie jak najwcześniej wykryć jakiekolwiek problemy zdrowotne. Dlatego kobieta powinna chodzić na wizyty do ginekologa raz na pół roku. Jak przygotować się do badania USG wykonywanego w gabinecie ginekologicznym?

Przygotowanie do samej wizyty

Wizytę u ginekologa trzeba traktować tak, jak wizytę u każdego innego specjalisty lekarza. Trzeba ją odbyć, aby sprawdzić stan narządów rodnych kobiety. Należy przełamać ewentualne opory psychiczne i udać się do wybranego, najlepiej własnego i zaufanego lekarza, przed którym nie będziemy krępowały się rozebrać. Najlepszym terminem na wizytę u ginekologa są początkowe dni cyklu menstruacyjnego, liczone od daty zakończenia miesiączki. Nie oznacza to jednak, że wykonanie badania ginekologicznego czy USG ginekologicznego nie jest możliwe w innym terminie, nawet w trakcie miesiączki. Przy krwawieniu nie ma niestety możliwości pobrania wymazu na potrzeby przeprowadzenia badania cytologicznego.

Najlepiej, aby na 2-3 dni przed badaniem pacjentka nie uprawiała seksu, nie dokonywała irygacji pochwy, ani nie stosowała leków w globulkach, czy dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Z kolei w dniu wizyty u ginekologa najlepiej włożyć sukienkę lub spódnicę, co ułatwi przygotowanie do badania ginekologicznego i nie będzie tak krępowało pacjentki. Przed wyjściem do lekarza trzeba zadbać o wypróżnienie i podmycie się, ale tak, aby wydzielina z pochwy nie została w całości usunięta. Nie należy stosować dezodorantów ani pudrów przeznaczonych do higieny intymnej.

Przeprowadzenie badania USG

USG w gabinecie ginekologicznym może być wykonane albo poprzez powłoki brzuszne, co najczęściej ma miejsce u pacjentek w zaawansowanej ciąży, albo USG transwaginalne, przezpochwowe lub wewnątrzmaciczne. W pierwszym przypadku na godzinę przed badaniem dobrze jest wypić co najmniej 1 litr płynu niegazowanego. Pełny pęcherz moczowy także nie powinien być wcześniej opróżniany.

Inne zasady obowiązują przy USG przezpochwowym. Tu pęcherz najlepiej opróżnić tuż przed wejściem do gabinetu ginekologa lub gabinetu USG z aparaturą ultrasonograficzną. Badanie USG wykonuje się przy użyciu specjalnej głowicy USG, tzw. sondy przezpochwowej, która zabezpieczana jest za każdym razem osłonką lateksową pokrytą żelem. Powszechnie ginekolodzy stosują wówczas prezerwatywy. Powinni je mieć w swoim gabinecie, choć w niektórych placówkach publicznej służby zdrowia to pacjentka musi przynieść ze sobą prezerwatywę do wykonania badania USG transwaginalnego. Dzięki osłonce nie dojdzie do zakażenia.

Za pomocą badania USG ginekologicznego transwaginalnego można ocenić narządy w miednicy mniejszej kobiety, a więc narząd rodny, trzon macicy, szyjkę macicy, jajniki, zatokę Douglasa czy też błonę śluzową jamy macicy.
Najlepiej USG ginekologiczne wykonywać w przypadku pacjentek w wieku rozrodczym pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu menstruacyjnego. U kobiet w wieku pomenopauzalnym odpowiedni termin wyznacza prowadzący ginekolog, a zależy to od realizowanej terapii leczniczej. W momencie, gdy pacjentka przyjmuje HRT badanie USG ginekologiczne powinno zostać przeprowadzone w 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki. Pacjentki przyjmujące HRT w terapii sekwencyjnej na ogół mają wykonywane badanie USG dopochwowe do 10. dnia cyklu, a w przypadku terapii ciągłej HRT – termin badania tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia i można go dokonać w dowolnym czasie.

W trakcie przygotowania u ginekologa do badania USG przez powłoki brzuszne, pacjentka powinna ułożyć się wygodnie na kozetce i odsłonić brzuch oraz łono. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem, aby uzyskać jak najpełniejszy kontakt głowicy aparatu ze skórą i wyeliminować pęcherzyki powietrza. Pacjentka powinna normalnie oddychać.

Podczas badania transwaginalnego również należy położyć się na kozetce i ugiąć delikatnie nogi w kolanach, ułatwiając wprowadzenie sondy ultrasonograficznej do pochwy.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03