miesiączka

 

Dlaczego w kulturach islamskich miesiączkujące kobiety nie mogą dotykać Koranu ani się modlić? I czemu w Japonii krew menstruacyjna utożsamiana jest ze śmiercią? Odpowiedź można znaleźć w teorii antropologii kultury.

Antropolodzy traktowanie krwi jako tabu tłumaczą tym, że cechą krwi jest graniczność. Czyli krew z jednej strony jest kojarzona z byciem w środku człowieka i organizm człowieka jest jej naturalnym środowiskiem. Z kolei krew na zewnątrz jest traktowana jako coś nienaturalnego. Krew menstruacyjna jest z jednej strony w środku, a z drugiej strony na zewnątrz. To powoduje niepokój. Wszystko to, co jest graniczne (na przykład godzina 12) jest objęte tabu. Ale to co graniczne, może być też mediacyjne, czyli może pomagać na coś lub być używane w jakimś celu. Na przykład krew jest używana jako środek leczniczy lub jako trucizna.

Zobacz, jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach świata!

 

Miesiączka w kulturze europejskiej

 

To przede wszystkim czas wstydliwy dla kobiety. Utwierdzają to przekonanie reklamy, które rozpowszechniają stereotyp dyskrecji i dokładnego ukrywania menstruacji.

Częściowo miesiączka jest w Europie tematem tabu, niechętnie się o tym mówi. W Grecji na przykład wśród konserwatywnej ludności prawosławnej uważa się, że kobieta w czasie okresu nie może przyjmować Komunii Świętej.

Jaki jest najdziwniejszy przesąd? Jeszcze do niedawna miesiączkująca kobieta w Portugalii nie mogła brać udziału w świniobiciu albo nawet patrzeć na mięso, aby go nie popsuć.

Co jest zaskakujące? U Romów mężczyźni unikają kontaktu z miesiączkującą kobietą, nie mogąc nawet dotykać przedmiotów, z którymi ona miała kontakt. Lecz wcale nie dlatego, że kobiety są w ten sposób poniżane. Przeciwnie – dzięki temu mają one poczucie władzy i są szanowane.

Ciekawostka – w ostatnim czasie jednak stosunek do okresu w Europie małymi kroczkami zmienia się, a przynajmniej próbuje się zmieniać. Wręcz chodzenie bez podpaski zaczyna być przywilejem bogatych kobiet. A wszystko to za sprawą akcji „uwolnij okres” nawołującej do chodzenia bez podpaski.

 

Menstruacja w kulturze Bliskiego Wschodu

 

Tutaj również miesiączka jest tabu. Może nawet większym i owianym tajemnicą. Społeczeństwo jest bardziej tradycyjne.

Jaki jest najdziwniejszy przesąd? Ortodoksyjni Żydzi praktykują rytuał Nidy, który polega na unikaniu przez mężczyzn kontaktów z kobietami w trakcie i w ciągu tygodnia po zakończeniu okresu. Kobieta może zbliżyć się do mężczyzny dopiero po kąpieli w łaźni, czyli po rytualnym pozbyciu się z nieczystości

Co jest zaskakujące? Są jeszcze takie żydowskie rodziny, w których miesiączkująca pierwszy raz dziewczynka zostaje uderzona przez rodziców w policzek. Rytuał ten ma na celu odgonić złe duchy i zasygnalizować młodej kobiecie, że od teraz może już wyjść za mąż.

Ciekawostka – w krajach islamskich menstruujące kobiety nie mogą przebywać w meczecie ani nie mogą się modlić i dotykać Koranu. Poza tym powinny unikać współżycia z mężem. Oczywiście po zakończeniu menstruacji kobieta musi wziąć rytualną kąpiel oczyszczającą.

 

Miesiączka na Dalekim Wschodzie

miesiączka

miesiączka

Tutaj również króluje tabu, a sytuacja zmienia się na lepsze bardzo powoli ze względu na konserwatyzm kultur.

Jaki jest najdziwniejszy przesąd? W Nepalu praktykowany jest rytuał Chaupad, w czasie którego uważana za nieczystą miesiączkująca kobieta umieszczana jest w szopie. W tym szczególnym okresie kobiety nie mogą dotykać mężczyzn, a z pożywienia mogą przyjmować tylko suche jedzenie, sól oraz ryż. Ponadto nie mogą kąpać się ani używać ciepłych koców.

Co jest zaskakujące? W Japonii krew menstruacyjna utożsamiana jest ze śmiercią, a wzięło się to przekonanie jeszcze z dawnych, pogańskich wierzeń. Takie postrzeganie kobiecej krwi skutkuje oczywiście wykluczeniem kobiet ze świątyń w tym kraju.

Ciekawostka – w ostatnim czasie słynny stał się przypadek pewnej uciekinierki z Korei Północnej, która twierdziła, że w koreańskiej armii nikt nie zwracał uwagi na to, że kobieta ma miesiączkę i potrzebuje podpasek.

 

Okres w Afryce

 

W wielu kulturach Afryki krew menstruującej kobiety ma właściwości magiczne.

Jaki jest najdziwniejszy przesąd? Dla ludu imieniem Asanti kobieca krew chroni przed złem. Grupa ta uroczyście świętuje pierwszą miesiączkę, a ciało dziewczynki jest zdobione pięknymi wzorami.

Co jest zaskakujące? Kobiety z grupy etnicznej Beng przygotowują w czasie miesiączki specjalne danie, które mogą spożywać wyłącznie kobiety po skończonej miesiączce.

Ciekawostka – kobiety z zachodnioafrykańskiego ludu Dogon spędzają czas miesiączki w specjalnie zbudowanych barakach budowanych w odosobnieniu.

 

Menstruacja w Australii i Oceanii

Tutaj także istnieje ostre tabu jeśli chodzi o miesiączkującą kobietę.

Jaki jest najdziwniejszy przesąd? Wydaje się, że australijscy Aborygeni pozazdrościli kobietom okresu, gdyż w czasie rytuałów nacinają swoje penisy w celu wywołania krwawienia.

Co jest zaskakujące? Grupa etniczna Mae Enga z Nowej Gwinei używa krwi miesięcznej jako trucizny przed wrogami.

Ciekawostka – kobieca menstruacja jest traktowana przez Aborygenów jako tabu, tym bardziej że jest to kultura patriarchalna, a między światem kobiecym i męskim istnieje przepaść i różny podział ról oraz obowiązków.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03