Jak obliczyć termin porodu

Czy można ustalić termin porodu za pomocą badania USG? A może lepiej jest wyliczyć wiek ciąży poprzez badanie temperatury ciała? Oto 5 sposobów na obliczenie terminu przyjścia na świat dziecka.

1. Reguła Naegelego

Termin porodu obliczamy uwzględniając pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Czyli prawdopodobny termin porodu wynika z rachunku = data pierwszego dnia ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni + rok. W tak wyliczonym terminie rodzi się około 2,5 % dzieci.

Z kolei ponad 60% maluchów rodzi się w ciągu 3 tygodni po/przed wyznaczonym terminem porodu.

Ciekawostka – reguła Naegelego zakłada, że owulacja wystąpiła 14 dnia cyklu oraz że cały cykl trwa 28 dni, a także że wszystkie miesiące roku trwają ponad 30 dni. Tymczasem gdy pierwszy dzień ostatniej miesiączki nastąpił w maju, wówczas niejednakowa długość miesięcy skutkuje nieprawidłowym wyliczeniem daty porodu. Wówczas od wyliczonej daty odejmujemy 3 dni lub wyliczamy za pomocą kalendarza kiedy wypada koniec 40 tygodnia. Reguła Naegelego zakłada również, że ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki lub 266 dni od owulacji.

2. Dzień poczęcia

Termin porodu tą metodą wyliczamy, gdy ciężarna potrafi podać dokładny dzień poczęcia I ponieważ ciąża trwa około 266 dni, termin przyjścia na świat dziecka wyliczamy następująco: data poczęcia – 3 miesiące – 7 dni + rok = prawdopodobny termin porodu.

Ciekawostka – w internecie jest wiele narzędzi, które obliczają termin porodu na podstawie daty poczęcia, więc nie musicie samemu się trudzić.

3. Skok podstawowej temperatury ciała

Podstawową temperaturę ciała kontrolujemy rano przed wstaniem z łóżka w jamie ustnej, pochwie lub odbycie. Lekarze zalecają, aby być po co najmniej 6 godzinach snu. Oczywiście nie mierzymy temperatury, gdy chorujemy na grypę i mamy w sposób naturalny podwyższoną temperaturę ciała.

Gdy dojdzie do zapłodnienia, podwyższona temperatura jest na poziomie powyżej 37 st. C. przez co najmniej 16 dni. Termin porodu wyliczamy wówczas na podstawie dnia skoku temperatury ciała, który interpretujemy jako dzień poczęcia.

Ciekawostka – temperatura ciała podwyższa się także w przypadku dni płodnych. Dni płodne wyliczamy za pomocą specjalnego termometru owulacyjnego, który można kupić w aptece. Wygląda on podobnie jak zwykły termometr, ale jest dokładniejszy, a jego skala jest krótsza i rozciągnięta. Przydałby nam się także specjalny termometr, który oblicza termin porodu.

4. Badanie ultrasonograficzne

Czyli wiek ciąży i termin porodu obliczamy za pomocą regularnie wykonywanych badań ultrasonograficznych. Amerykańskie Towarzystwo Położnictwa i Ginekologii uważa wyznaczanie terminu porodu za pomocą badania USG za najskuteczniejszą metodę obliczania terminu ciąży. Pamiętajmy jednak, że termin porodu jest bardziej precyzyjny im młodsza jest ciąża.

Ciekawostka – czy wiecie, że każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniu USG trzy razy? Bo raz na każdy trymestr ciąży. Z kolei coraz większą popularnością cieszą się badania USG 3D i 4D. Są to trójwymiarowe badania USG wykonywane nowoczesnymi urządzeniami ultrasonograficznymi. W czasie badania USG 3D widzimy dziecko na ekranie monitora w trzech wymiarach. Z kolei badanie USG 4D dodatkowo rejestruje ruchy dziecka.

5. Pierwsze ruchy dziecka

W tej metodzie datę porodu wyliczamy na podstawie pierwszych ruchów dziecka. Pierwiastka, czyli kobieta spodziewająca się pierwszego dziecka odczuwa pierwsze ruchy płodu pod koniec 20 tygodnia ciąży. Z kolei wieloródka doświadcza pierwszych ruchów wraz z końcem 18 tygodnia.

Ciekawostka – nie jest to zbyt precyzyjna i pewna metoda, bo wieloródki mogą doznawać pierwszych ruchów dziecka już pod koniec 16 lub 17 tygodnia, a kobiety będące w ciąży po raz pierwszy często nie potrafią podać daty doświadczenia pierwszych ruchów płodu. Poza tym wiele kobiet mylnie interpretuje ruchy jelit jako ruchy płodu.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03