USG tarczycy pozwala ocenić m.in. stan miąższu gruczołu. Dzięki badaniu możliwe jest także znalezienie zmian wymagających dalszej diagnostyki oraz leczenia. Analiza ultrasonograficzna służy nie tylko diagnostyce choroby, ale także kontroli postępów leczenia.

 

Na czym polega badanie USG?

USG to badanie wykorzystujące ultradźwięki. Specjalny aparat wysyła impulsy ultradźwiękowe oraz wychwytuje odbite echo. Fale odbijają się od przeszkód, np. od tkanek lub od rozwijających się na narządach zmian. Odbicia trafiają do specjalnego aparatu, który przetwarza zebrane dane i wyświetla je w postaci obrazu na monitorze. Dzięki sondzie USG można badać różne części ciała, np. brzuch, tarczycę lub narządy rodne. Badanie ultrasonograficzne jest w pełni bezpieczne. Podczas dokonywania pomiarów korzysta się z fal dźwiękowych o nieszkodliwych natężeniach. Z tego powodu USG można wykonywać tak często, jak jest to potrzebne. Ultrasonografia to najpopularniejsze obecnie badanie obrazowe. Wykonuje się je powszechnie w codziennej praktyce lekarskiej.

 

USG tarczycy – jakie informacje można uzyskać?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest zdecydowanie najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tego narządu. USG pozwala na określenie wielkości, kształtu, rozmiarów, położenia oraz struktury gruczołu. Ponadto dzięki badaniu można stwierdzić pojawienie się ewentualnych zmian, których nie udaje się wychwycić podczas badania fizykalnego. Ultrasonograf umożliwia uchwycenie także takich informacji jak:

  • stan miąższu tarczycy. Prawidłowy określany jest normoechogenicznego. Nieprawidłowości mogą dotyczyć zarówno całego miąższu, jak i jego części (fragmentów).
  • rodzaje powstających zmian. Jeżeli część tarczycy w ogóle nie odbija dźwięków, najprawdopodobniej rozwija się cysta lub torbiel (płyn nie daje echa). Jeśli ultrasonograf wychwytuje w pewnym miejscu wyraźne odbicia, możliwe, że na gruczole znajduje się zwapnienie. Wyraźnie wyróżniające się od miąższu obszary to w większości przypadków guzki.

Nowoczesne urządzenia pozwalają na uzyskanie dodatkowych danych – np. o przepływie krwi lub interesującym fragmencie narządu (badanie metodą Dopplera), jego właściwościach mechanicznych oraz o obecności mikrozwapnień.

 

Co zawiera opis badania USG?

Opis badania uwzględnia, gdzie położona jest tarczyca oraz jakie ma wymiary. Prawidłowa objętość gruczołu nie przekracza 20 ml u kobiet oraz 25 ml u mężczyzn. Przekroczenie tej normy sugeruje, że doszło do rozwoju wola tarczycy. Jednolite powiększenie gruczołu wskazuje na wole miąższowe. Pojedyncze guzki lub wiele guzków to objawy wola guzkowego. W opisie badania znajduje się także informacja o echogeniczności miąższu tarczycy. Poza tym pacjent dostanie spisane dane o ewentualnym wystąpieniu zmian (np. guzków). Jeśli zostały one zaobserwowane podczas badania, w opisie wyników znajdą się dane o ich rozmiarach. Lekarz określi także, czy mogą mieć one charakter nowotworowy.

 

Kiedy wykonać badanie USG?

USG tarczycy nie jest podstawowym badaniem, które wykonuje się rutynowo. Ultrasonografia przeprowadzana jest dopiero wówczas, gdy lekarz zacznie podejrzewać występowanie pewnych chorób. Na początku w gabinecie lekarskim należy przeprowadzić badanie fizykalne – czyli obejrzeć i dotknąć gruczoł. Już na tym etapie może się okazać, że badający dostrzeże pewne nieprawidłowości. Ponadto wskazaniem do badania USG jest odczuwanie dolegliwości związanych z powiększeniem tarczycy. Lekarz może zalecić ultrasonografię także wtedy, gdy wyniki badań hormonalnych nie są najlepsze i mogą wskazywać na rozwijanie się różnych przypadłości.

Jeśli podczas badania USG tarczycy doktor zauważy rozwijające się zmiany, kolejnym etapem diagnostyki będzie biopsja gruczołu. Polega ona na pobraniu materiału do badania mikroskopowego za pośrednictwem specjalnej igły ze strzykawką. Dobrze wykonane USG ma niebagatelne znaczenie dla przeprowadzenia biopsji. Ultrasonograf pozwala na precyzyjne określenie miejsca, z którego ma zostać pobrany materiał do badań. Sonda USG pozwala na kontrolowanie położenia igły, co wpływa na dokładność biopsji.

 

USG tarczycy a wykrywanie nowotworu

USG tarczycy nie pozwala na 100% stwierdzenie, czy konkretna zmiana ma charakter nowotworu. Lekarz może ocenić jedynie prawdopodobieństwo rozwijania się choroby. Nie uda mu się jednak stwierdzić, czy pojawiające się zmiany są łagodne czy złośliwe. Z tego powodu USG może się okazać jedynie wstępem do biopsji.
Warto zauważyć, że podczas leczenia ultrasonograf jest wykorzystywany dosyć często. Dzięki niemu można monitorować postępy. Ponadto USG pozwala na kontrolowanie zmian niewymagających terapii, ale wyłącznie obserwacji.

 

Jak przygotować się do badania?

USG jest badaniem powszechnym i stosunkowo tanim. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Pacjent musi pamiętać tylko o tym, by zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań tego rodzaju. Jeśli wcześniej było na nim wykonywane USG gruczołu, analiza poziomu hormonów lub badanie scyntygraficzne tarczycy – należy je pokazać lekarzowi po wejściu do gabinetu.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03