Nikt z nas nie lubi chodzić do lekarza, gdy jest zdrowy. Są jednak badania, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Należą do nich kontrolne badania u ginekologa.

Jak często należy się zgłaszać na badania ginekologiczne?

Optymalnie byłoby, gdyby każda kobieta zgłaszała się na badania kontrolne u ginekologa co pół roku. Jeśli jest zdrowa, wizytę kontrolną powinna złożyć przynajmniej raz w roku. To absolutne minimum. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad, bada pacjentkę i informuje ją jak często powinna robić cytologię, USG piersi i mammografię.

Jak często robić USG piersi?

Częstotliwość wykonywania USG piersi zależy od tego, ile pacjentka ma lat. Kobietom pomiędzy 20. a 35. rokiem życia zalecają wykonywanie tego badania co 2 lata. Dotyczy to kobiet, które nie są rodzinne obciążone. Te powinny wykonywać je co pół roku – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Po 35. roku życia USG piersi należy wykonywać raz do roku. Badanie jest bezbolesne, warto się jednak na nie wybrać w pierwszej połowie cyklu. Będzie bardziej komfortowe. Przed badaniem piersi są smarowane żelem, następnie jest po nich przesuwana głowica aparatu, ich obraz będzie ukazywał się na ekranie monitora. USG piersi pozwala wykryć zmiany we wczesnym stadium rozwoju. Po badaniu lekarz zasugeruje pacjentce, kiedy powinna wykonać kolejne badania. Jeśli wykryje niepokojące zmiany, skieruje pacjentkę na dalsze badania diagnostyczne.

Cytologia: jak często ją wykonywać?

Cytologię każda kobieta powinna zrobić raz w roku, chyba że lekarz zadecyduje, że następne badanie może zostać wykonane w innym terminie, na przykład za 2 lata. Przed badaniem cytologicznym należy zakończyć leczenie lakami w postaci globulek dopochwowych. Dzień przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia, nie wolno także wykonywać irygacji pochwy. Pobranie materiału w trakcie badania nie jest bolesne. Wynik cytologii informuje nie tylko o zmianach dysplastycznych, ale także o stanach zapalnych wywołanych przez bakterie, wirusy lub grzyby.

Jak często wykonywać mammografię?

Pierwszą warto zrobić po 35. roku życia. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat objęte są Programem Badań Przesiewowych. Mammografię mogą wykonać raz na 2 lata bezpłatnie. Nie jest im potrzebne skierowanie. Do 50. roku życia mammografię trzeba wykonywać raz na 2 lata – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. W dniu badania nie należy używać dezodorantu. Mammografia to badanie rentgenowskie, nie powinny go wykonywać kobiety, które spodziewają się dziecka.

USG przezpochwowe

Profilaktycznie zaleca się, aby badanie to kobiety, które skończyły 35 lat, miały wykonywane raz w roku. Oczywiście o tym, czy badanie to musi zostać wykonane decyduje nasz lekarz. Są jednak wskazania do jego wykonania. Jest ono wykonywane między innymi u pacjentek z podejrzeniem polipów macicy czy mięśniaków. Przed badaniem koniecznie trzeba opróżnić pęcherz.

Sygnały, które powinny skłonić do szybkiej wizyty u ginekologa

Dla każdej kobiety standardem powinna być kontrolna wizyta u ginekologa co pół roku, ostatecznie raz w roku. Są jednak sytuacje, które wymagają wcześniej wizyty. Do lekarza należy wybrać się natychmiast jeżeli pojawią się niepokojące objawy:

  • uporczywy świąd;
  • krwawienia;
  • upławy o przykrym zapachu;
  • bóle w dolnej części brzucha;
  • ból piersi;
  • powiększone węzły chłonne pod pachami.

Dla każdej kobiety standard to jedna, dwie wizyty u ginekologa w ciągu roku. Mówimy tutaj oczywiście o zdrowych kobietach, a więc wyłącznie wizytach kontrolnych. Każda kobieta powinna o tym pamiętać.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03