Miejsca intymne to bardzo szczególne miejsca w kobiecym organizmie. Wymagają troski i odpowiedniej higieny, aby nie narażać ich na infekcje. A te jeśli pojawią się raz, lubią wracać. Trzeba umiejętnie przeprowadzać higienę miejsc intymnych, aby nie narażać dróg rodnych na zanieczyszczenia, a tym samym na zakażenia. 

Kiedy pojawiają się infekcje intymne?

Infekcje intymne pojawiają się w dwóch całkiem odmiennych przypadkach. Pierwszy to niska dbałość o higienę, a druga to zbytnia dbałość o nią.

W pierwszym przypadku chodzi o zabiegi higieniczne wykonywane zbyt rzadko. Jeśli sfera intymna nie jest oczyszczana regularnie, wówczas pojawiają się takie objawy jak swędzenie pochwy, świąd sromu, upławy.

Podobne objawy pojawią się, kiedy kobiety podmywają się zbyt często, a przez to niszczą pałeczki kwasu mlekowego odpowiedzialne za zapewnienie prawidłowego odczynu środowiska pochwy. Flora bakteryjna jest niezbędna, aby układ rozrodczy pracował prawidłowo, dlatego niszczenie naturalnego środowiska nie sprzyja tak naprawdę utrzymaniu zdrowia tych okolic. Jeśli pałeczki kwasu mlekowego znikną z przestrzeni intymnej, wówczas otwiera się droga do chorobotwórczych patogenów, a tym samym do zakażenia.

Ważną kwestią jest także to, jakich środków używa się do podmywania intymnych miejsc. Okazuje się, że preparaty opisywane jako sprzyjające higienie tak naprawdę mogą zaszkodzić. Dlatego okolice intymne najlepiej podmywać czystą, ciepłą wodą. Żele do higieny intymnej można stosować mniej więcej raz w tygodniu. Trzeba też pamiętać, że do mycia wystarczy dłoń. Używanie wszelkich gąbek i myjek w tych miejscach jest niewskazane, bo są one siedliskiem bakterii.

Sposób podmywania chroni przez infekcją

Mamom małych dziewczynek zaraz po porodzie radzi się, aby podmywały okolice intymne dzieci od sromu w stronę odbytu – nie odwrotnie. Dzięki temu bakterie z odbytu nie wnikną w przestrzeń pochwy. Tak samo jest u kobiet. Ważny jest kierunek podmywania. Jeśli kobieta będzie się podmywać w kolejności: wzgórek łonowy – krocze – odbyt, wówczas bakteria E.coli, czyli ta najpopularniejsza w przypadku zakażeń intymnych, nie wniknie w przestrzeń pochwy.

Kobiety, które preferują kąpiel w wannie, powinny zwracać uwagę, jakich preparatów używają do mycia ciała. Płyny i żele do kąpieli zwykle mają niekorzystny wpływ na pochwę – wysuszają ją, a tym samym przyczyniają się do świądu i pieczenia. Jeśli jednak taka kąpiel odbywa się raz na jakiś czas, używanie tradycyjnych zapachowych olejków nie będzie szkodliwe.

Higiena intymna podczas okresu

Menstruacja jest o tyle specyficznym czasem w kobiecym cyklu, że wtedy pochwa jest narażona na działanie większej ilości bakterii. Dlatego podczas krwawienia miesięcznego niezbędne jest częstsze podmywanie (także w ciągu dnia) oraz częstsze zmienianie środka higienicznego (podpaski czy tamponu). Dzięki temu uniknie się infekcji, ale też nieprzyjemnego zapachu. Przy wyborze podpasek należy kierować się względami zdrowotnymi, a nie estetycznymi – te bez substancji zapachowych będą najlepsze.

Oczywiście okolice intymne u różnych kobiet charakteryzują się mniejszą lub większą podatnością na infekcje. Jeśli taka infekcja pojawiła się raz, to bardzo prawdopodobne, że będzie nawracać. Wówczas trzeba bardziej zadbać o sposób higieny. Może być i tak, że u niektórych kobiet rzadkie podmywanie przez długi czas nie da żadnych negatywnych efektów. Niemniej trzeba pamiętać, że w każdej chwili sytuacja może się zmienić. Prawidłowa higiena okolic intymnych zapewnia dobre samopoczucie i brak konieczności leczenia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03