In vitro

Coraz więcej par ma problem z płodnością. Dlatego coraz więcej par decyduje się na sztuczne zapłodnienie metodą in vitro. Co to jest za metoda? Czy jest skuteczna? Jakie są jej etapy? I co mówią ci, którzy się jej przeciwstawiają?

Co to jest in vitro?

In vitro to zapłodnienie pozaustrojowe polegające na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika, ale nie w naturalnych lecz laboratoryjnych warunkach. Czyli poza kobiecym układem rozrodczym. Jest to jedna z metod rozrodów wspomaganych medycznie. In vitro uważane jest jako metoda przeciwdziałająca niepłodności.

Na czym polega ta metoda?

A oto etapy tego zabiegu:

 1. Przeprowadzenie hormonalnie sterowanego procesu owulacji.
 2. Pobranie komórek jajowych.
 3. Połączenie w laboratorium żeńskich komórek jajowych z męskimi plemnikami.
 4. Uzyskany w wyniku zapłodnienia zarodek umieszczany jest w macicy.
 5. W wyniku ewentualnego zagnieżdżenia się pojawia się ciąża.
 6. Ciąża przebiega w naturalny sposób.

Pierwsza osoba z in vitro

Louise Brown to pierwsza osoba urodzona w wyniku zastosowania zabiegu in vitro. Urodziła się 25 lipca 1978 roku. W Polsce pierwszego zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dokonał lekarz Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku w 1987 roku.

Jaka jest skuteczność in vitro?

Skuteczność tej metody uzależniona jest od wielu czynników, głównie od wieku i stanu zdrowia potencjalnej matki. Sukces zależy również od jakości nasienia czy też liczby podjętych prób, a nawet od stanu psychicznego partnerów. Prawdopodobieństwo ciąży po jednym zabiegu in vitro wynosi średnio 30%, a przy trzech zabiegach wzrasta do 50%. Lekarze zalecają od jednego do sześciu zabiegów. Jednocześnie ostrzegają, że większa ilość zbytnio obciąża zbytnio (fizycznie jak i psychicznie) organizm.

Trzeba też przyznać, że nie każdego stać na ów zabieg, gdyż kosztuje on średnio około 10 tys. złotych. Skuteczność in vitro związana więc jest również z możliwościami finansowymi. Ale też i z determinacją, bo ci, którzy za wszelką cenę pragną dziecka, gotowi są zdobyć takie pieniądze.

Ile zarodków powinno się umieszczać w macicy?

Ośrodki o wysokiej jakości i skuteczności in vitro dbają o to, aby nie podawać zbyt dużej liczby zarodków. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca umieszczanie dwóch zarodków pacjentkom do 35 roku życia, a trzech, jeśli kobieta jest starsza. Jednak polskie kliniki praktykują podawanie maksymalnie dwóch zarodków.

Jakie są wskazania?

Wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu jest nie tylko niemożność naturalnego zajścia w ciąże, ale również: niedrożne jajowody, ciężka endometrioza, obniżona jakość nasienia u mężczyzny, zaburzenia hormonalne, zaburzenia w funkcjonowaniu jajników, donacja komórki jajowej czy też jeśli sztuczna inseminacja nie dała efektów.

Co na to chrześcijanie?

Przeciwko zapłodnieniu pozaustrojowemu są zazwyczaj chrześcijanie. Stąd portale, fora chrześcijańskie pełne są argumentów przeciwko in vitro. Oto one:

 1. Zapłodnienie wynika z aktu płciowego – a przynajmniej powinno. Bo tak jest przewidziane przez Boga i zalecane przez Biblię.
 2. Dziecko przychodzi na świat poza naturalną rodziną – ponieważ in vitro jest możliwe (a wręcz często preferowane) przez osoby samotne czy pary homoseksualne.
 3. Dziecko z in vitro może mieć trzech rodziców – czyli dawcę spermy, dawczynię komórki jajowej oraz nosicielkę, czyli kobietę, która urodzi dziecko. Przeciwnicy zapłodnienia pozaustrojowego zauważają, że kobieta jest często traktowana przedmiotowo, bo za opłatą pozwala wynająć swoje ciało. W dodatku na nosicielki wybierane są zazwyczaj osoby z tzw. trzeciego świata.
 4. Selekcja genetyczna – umożliwia ją metoda in vitro. Przeciwnicy postrzegają in vitro jako metodę eugeniczną i kojarzą wręcz z nazizmem.
 5. Chęć posiadania dziecka za wszelką cenę – zdaniem przeciwników zapłodnienia pozaustrojowego nie jest to dobre, gdyż sprawia, że dziecko staje się przedmiotem. Dziecko nie jest zauważane jako człowiek, lecz jako usługa, rzecz. Zamrażane embriony traktowane są przez lekarzy przedmiotowo.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03