higiena

O tym się raczej nie mówi. Szczególnie przy ludziach. Może to wydawać się gorszące. Ale narosło wokół tego tyle mitów, że warto o nich napisać w tym artykule.

A zatem… jak powinna wyglądać prawidłowa higiena po stosunku?

Czy powinnyśmy się podmywać po współżyciu seksualnym z partnerem?

Vaginal douche, czyli podmywanie się po stosunku

Cofnijmy się trochę w czasie do lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Cofnijmy się do czasów, kiedy w USA od kilku dekad standardem było podmywanie się po stosunku seksualnym – nazywało się to irygacją. Mówiło się też na to „vaginal douche”.

Musiało minąć jeszcze kilka lat, kiedy to w połowie lat dziewięćdziesiątych lekarze i naukowcy zaczęli alarmować, że płukanie pochwy jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko:

 • infekcji bakteryjnych pochwy
 • urodzenia noworodka o niskiej wadze
 • porodu przedwczesnego
 • zapalenia miednicy mniejszej
 • ciąży ektopowej, w której zapłodnione jajo płodowe ulega implantacji poza błoną śluzową macicy
 • infekcji przenoszonych drogą płciową
 • oraz… zachorowania na raka szyjki macicy! kobiece dylematy

Czy naukowcy mieli rację? Oczywiście, że tak. Mimo że powszechnie uważa się zupełnie inaczej. W sklepach wręcz można natrafić na zestawy do higieny intymnej. Myślimy, że to takie eleganckie podmywać się po stosunku. Chcemy czuć się czyste, pachnące, atrakcyjne dla swojego partnera. Tymczasem…

Tymczasem pochwa czyści się sama! Potwierdzają to lekarze ginekolodzy. Natura tak to wszystko wymyśliła, że pochwa ma właściwości samooczyszczające.

Jednak niejedna kobieta ma co do tego wątpliwości. Dylematy te wcale nie są nieuzasadnione. Na czym najczęściej się zastanawiamy? Ginekolodzy i ginekolożki zdradzają, że panie mają najczęściej następujące pytania:

 • „Czy jak wstanę to nic mi z pochwy nie wycieknie? Pragnę być przecież w ciąży”.
 • „Czy jak wstanę to mi wycieknie? Pragnę się przecież pozbyć spermy, gdyż zabrudzi mi ubranie”.
 • „Czy jak wstanę i zrobię siku to nabawię się infekcji pęcherza?”

A zatem jak konkretnie należy zachować się po stosunku seksualnym? Lekarze zalecają, aby:

 • Nigdy nie myć pochwy wewnątrz.
 • Po odbytym stosunku iść zrobić siku, aby zapobiec infekcjom układu moczowego.
 • Jeśli staracie się o dziecko, to po stosunku warto poleżeć ok. 15 minut – dajecie większą szansę plemnikom. Jednak niekonieczne trzeba unosić nogi, jak to się powszechnie uważa.
 • Jeśli po stosunku natychmiast musicie wstać i obawiacie się zabrudzenia ubrania, podmyjcie tylko zewnętrzne narządy rodne, najlepiej samą wodą. Niekoniecznie płynami do higieny intymnej. Możecie użyć wkładek higienicznych.
 • Jeśli współżyjecie przed snem, nie ma konieczności podmywania się, ale dobrze jest iść zrobić siku.

Dlaczego nie należy myć pochwy?

Myjąc pochwę, możecie sobie zaszkodzić, gdyż wprowadzając wodę do wnętrza wymywacie naturalną florę bakteryjną, chroniącą kobietę przed różnymi infekcjami. Naruszacie tym samym naturalny śluz pokrywający wnętrze pochwy.

Co jeszcze powinnyście wiedzieć o pochwie?

Oto 3 inne rzeczy, które warto wiedzieć o niej wiedzieć:

 1. Nie można niczego „zgubić w środku” – dlatego, że w górnej części pochwy znajduje się szyjka macicy o tak małym otworze, że tylko mikroskopijne obiekty (czyli na przykład plemniki) mogą się przez nią przedostać wyżej. Uwaga! – ze względu na ryzyko infekcji, ginekolodzy odradzają zbyt długie korzystanie z akcesoriów wzbogacających seks.
 2. Pochwa może wypaść na zewnątrz – ginekolodzy znają przypadki wypadnięcie macicy pod wpływem nieprawidłowości związanych z porodem i osłabieniem dna miednicy. Uwaga! – dlatego warto obserwować swoje ciało i wszelkie nieprawidłowości natychmiast konsultować z lekarzem.
 3. Pochwa jest elastyczna i zachowuje swój pierwotny kształt – to bardzo unikalna cecha tego narządu. Pochwa może rozszerzać się do sporych rozmiarów, po czym z łatwością powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Uwaga! – pamiętajcie, że o ile po stosunku seksualnym pochwa staje się trochę luźniejsza, to już po kilku minutach powraca do swojego stanu normalnego. Jedynie co może wpłynąć na rozmiar pochwy to wiek kobiety i liczba przebytych porodów.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03