ginekologia estetyczna

Dlaczego niektóre kobiety decydują się na zabieg odtworzenia błony dziewiczej? Na czym polega labioplastyka? Co jest przeciwwskazaniem do zabiegu waginoplastyki? Zobaczcie, co warto wiedzieć o ginekologii estetycznej.

1. Co to jest ginekologia estetyczna?

Estetyczna ginekologia polega na zabiegach estetycznych mających na celu udoskonalenie wyglądu kobiecych zewnętrznych narządów płciowych, czyli głównie warg sromowych większych i mniejszych.

Ciekawostka – owa dziedzina ginekologii ma także na celu poprawę funkcji seksualnych. Wpływa na poprawę komfortu psychicznego kobiet. Przyczynia się do wzrostu poczucia własnej wartości wśród pań.

2. Czy każda kobieta może umówić się na zabieg?

Ginekolodzy estetyczni kwalifikują do zabiegów kobiety niezadowolone z wyglądu swoich zewnętrznych narządów płciowych. Najczęściej panie martwią się wyglądem zdeformowanych w czasie porodu albo przerośniętych, asymetrycznych, utrudniających współżycie warg sromowych. Narządy te sprawiają często ból w czasie uprawiania sportów albo nawet utrudniają chodzenie.

Ciekawostka – przeciwwskazaniem do zabiegu są problemy z sercem i układem krwionośnym, niekontrolowana cukrzyca, zaburzenia układu krzepnięcia, a także połóg i karmienie piersią.

3. Jak przygotować się do zabiegu?

Zanim umówicie się na zabieg, lekarz zaleci Wam wykonanie badania krwi, morfologię krwi, a także pomiar parametrów krzepnięcia. Z kolei u kobiet po 50 roku życia wykonuje się EKG. W przypadku kiedy znieczulenie wymaga intubacji (czyli umieszczenia plastikowej rurki w tchawicy pacjentki w celu udrożnienia dróg oddechowych), lekarz zaleca zrobienie RTG klatki piersiowej. Pamiętajcie też o tym, że RTG klatki piersiowej nie może być wykonane wcześniej niż pół roku przed zabiegiem.

Ciekawostka – planując zabieg ginekologii estetycznej lekarz uwzględnia również cykl miesiączkowy. Nie może być on wykonany później niż 10 dni przed spodziewaną menstruacją. Pacjentka musi być też na czczo.

4. Rodzaje zabiegów

  • labioplastyka – czyli plastyka warg sromowych mniejszych, polegająca na ich zmniejszeniu i zmianie kształtu. Przerośnięte wargi sromowe często utrudniają prawidłową higienę miejsc intymnych.
  • clitoroplastyka – plastyka łechtaczki, polegająca na częściowym albo całkowitym odkryciu łechtaczki za pomocą redukcji otaczających ją fałd skóry.
  • powiększenie warg sromowych większych – lekarz wykonuje zabieg wykorzystując do tego celu tkankę tłuszczową (pobraną za pomocą liposukcji) albo wypełniający kwas hialuronowy.
  • hymenoplastyka – czyli odtworzenie błony dziewiczej z wykorzystaniem jej strzępków, które lekarz zszywa i formuje. Oprócz pozostałości po błonie lekarz wykorzystuje do zabiegu syntetyczny materiał ją imitujący. Po wykonaniu zabiegu hymenoplastyki lekarz zaleca nieforsowanie się przez kilka dni. Na ten zabieg często decydują się kobiety, które straciły błonę w wyniku gwałtu albo żyjące w społecznościach, w których dziewictwo ma szczególną wartość.
  • hymenotomia – zabieg polegający na nacięciu albo usunięciu błony dziewiczej. Decydują się na niego kobiety mające wyjątkową grubą błonę, uniemożliwiającą inicjację seksualną.
  • lifting pochwy – zabieg polegający na ujędrnieniu, zwężeniu i uniesieniu przedsionka pochwy. Wykonywany u kobiet, którym w wyniku porodu rozluźniła się pochwa.
  • waginoplastyka – plastyka tylnej ściany pochwy albo krocza, mająca na celu przywrócenie kształtu pochwy sprzed porodu. Pochwa po zabiegu jest elastyczniejsza.
  • powiększenie punktu G – powiększenie i uwydatnienie punktu G w celu zwiększenia doznań seksualnych w czasie stosunku.
  • liporedukcja – pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego. Na zabieg ten decydują się kobiety, które nie potrafią pozbyć się tłuszczu ze względu na specyficzne jego umieszczenie.

5. Co po zabiegu?

Po operacji kobieta może odczuwać dolegliwości związane z obrzękiem albo gojeniem się rany. Lekarz zaleca ćwiczenia fizyczne przez ok. dwa tygodnie po zabiegu. Pacjentka musi też unikać pozycji siedzącej oraz noszenia obcisłej bielizny i używania tamponów.

Ciekawostka – jeśli przeszłyście zabieg ginekologii estetycznej, starajcie się unikać uprawiania seksu przez około 4 – 6 tygodnie po operacji.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03