Ginekologia

Czym zajmuje się ginekologia? To wie chyba każdy z nas. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej tej dziedzinie wiedzy. Na jakie działy się dzieli? Z czego powinno składać się badanie ginekologiczne?

1. Ginekologia – antykoncepcja, niepłodność…

Ginekologia to dziedzina medycyny, która zajmuje leczeniem i profilaktyką chorób żeńskiego układu płciowego. Ginekolog najczęściej zajmuje się…

 • zaburzeniami miesiączkowania
 • antykoncepcją
 • niepłodnością
 • stanami zapalnymi pochwy
 • nowotworami narządów rodnych

Ginekolog prowadzi często również ciążę, jednak położnictwo to nieco inna dziedzina medycyny, choć bliska ginekologii.

2. Z czego składa się badanie ginekologiczne?

Warto wspomnieć, że takiemu badaniu powinna poddać się każda młoda kobieta, która skończyła 16 lat albo rozpoczęła współżycie seksualne. Badanie składa się z następujących elementów:

 • Wywiad – lekarz pyta o występujące w rodzinie schorzenia, na przykład nowotwory (ponieważ wiele chorób jest uwarunkowanych genetycznie). Nastawcie się także na pytania o cykl miesiączkowy, datę pierwszej i ostatniej miesiączki oraz jej regularność, czy też o niepokojące objawy, takie jak suchość pochwy, jej bolesność i krwawienia po stosunku seksualnym.
 • Badanie piersi – wykonuje się podczas każdej wizyty ginekologicznej. Lekarz ginekolog uczy pacjentkę tego, jako wykonywać samokontrolę piersi, kieruje młode kobiety na USG sutka a starsze również na mammografię.
 • Badanie pacjentki – typowo ginekologiczne. Jego częścią jest badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy, badanie wewnętrzne diagnozujące szyjkę macicy oraz macicę, a także ewentualne zmiany w miednicy mniejszej. Lekarz wykonuje też, za pomocą wziernika dopochwowego, badanie tarczy szyjki macicy.
 • Ewentualne zlecenie dodatkowych badań – obrazowych, laboratoryjnych, itp.

3. Naokoło ginekologii

A oto dziedziny pokrewne ginekologii:

 • położnictwo – to dziedzina medycyny obejmująca fizjologiczny okres ciąży, a także porodu i połogu. W czasach antycznych szansę na przeżycie dawano jedynie dzieciom zdrowo wyglądającym i urodzonym w terminie. Pozostałe noworodki wystawiano na przykład na chłód. W dodatku położnictwo wówczas bazowało wyłącznie na intuicji. Zresztą do dzisiaj w zawodzie lekarza jest ważna intuicja, oprócz oczywiście wiedzy. Współczesne, nowoczesne położnictwo datuje się od XVI wieku i od prac naukowych m.in. A. Parégo.
 • Andrologia – zajmuje się budową, fizjologią, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego. Czyli jest to dziedzina z jednej strony bliska, a z drugiej kontrastowa do ginekologii. Bada i diagnozuje takie schorzenia jak: ograniczenie płodności, zaburzenia funkcji jądra, najądrza, nasieniowodu, męskiej cewki moczowej, przewodu wytryskowego, gruczołu krokowego, gruczołu opuszko-cewkowego, moszny i prącia.
 • Seksuologia – dotyczy seksualności człowieka, jego potrzeb seksualnych, życia erotycznego (zarówno w kwestii ciała jak i ducha), relacji partnerskich. To jednocześnie dziedzina mająca charakter interdyscyplinarny, łącząca się z medycyną, psychologią, socjologią czy antropologią. Seksuologia dzieci się na kliniczną, sądową i społeczną oraz związana jest z takimi zagadnieniami jak: dysfunkcje seksualne, seks, erotyka, miłość, norma seksualna, libido, orientacje seksualne.
 • Urologia – to także dziedzina w pewnym sensie pokrewna ginekologii. Zajmuje się chorobami, budową, fizjologią schorzeń układu moczowego u kobiet i moczowo-płciowego u mężczyzn. Urologia, a konkretniej uroginekologia częściowo obejmuje też żeński układ płciowy.

4. Ginekologia plastyczna

Bardzo prężnie rozwijającą się nowoczesną dziedziną ginekologii jest ginekologia plastyczna. Obejmuje ona:

 • labioplastykę – zabieg mający na celu zmianę kształtu lub wielkości warg sromowych. Wykonywany jest najczęściej u kobiet mających przerośnięte wargi sromowe.
 • rewitalizację warg sromowych i przedsionka pochwy – czyli ujędrnienie okolic intymnych, które z biegiem czasu, praktycznie już po 25 roku życia, ulegają starzeniu.
 • hymenoplastykę odtworzenie błony dziewiczej. Na taki zabieg decydują się kobiety, które chcą np. uchodzić za dziewice z powodu uwarunkowań kulturowych (np. w krajach arabskich brak dziewictwa u panny młodej jest powodem do anulowania małżeństwa), uwarunkowań indywidualnych, czy też z powodu chęci rozpoczęcia przez kobietę nowego życia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03