ginekolog online

Czas kwarantanny sprawił, że pojawiły się w Internecie możliwości umówienia się na wizytę ginekologiczną online. Dla wielu kobiet ginekolog online to jednak czarna magia. Przyzwyczailiśmy się do chodzenia do ginekologa na własnych nogach. Czym charakteryzuje się teleporada ginekologiczna online?

Ginekolog online – nowa forma kontaktu z lekarzem

Zacznijmy od tego, że już sama wizyta ginekologiczna szczególnie pierwsza w życiu może być dla niektórych kobiet niekomfortowa. Podczas wizyty u ginekologa musimy być przygotowane i otwarte na dosyć intymne pytania, Między innymi takie czy podjęłyśmy już współżycie seksualne oraz kiedy pojawiła się u nas ostatnia miesiączka i czy w ogóle miesiączkujemy regularnie. Rozmowa z ginekologiem przeprowadzona za pomocą telefonu lub komunikatorów internetowych może być jeszcze trudniejsza.

Nie mówiąc już o tym, że niektóre kobiety po prostu nie lubią rozmawiać przez telefon. Są też takie, które nie czują się pewnie w sytuacji, kiedy rozmawiają przez internet. Nie jest to dziwne bo przecież nie widzimy osoby po drugiej stronie. Brak bezpośredniego kontaktu może więc utrudniać komunikację.

Jednak nie należy generalizować, bo są też takie kobiety, dla których rozmowa online powinna cechować się intymnością i mają one szansę na to, aby poczuć się bardziej dyskretnie. Dużo zależy też od tego, w jakim wieku jest dana pacjentka. Jedno jest pewne – wizyta ginekologiczna online jest zupełnie nową formą kontaktu z lekarzem.

Mężczyzna u ginekologa?

Jak łatwo się domyślić, z wizyt ginekologicznych online najczęściej korzystają młode kobiety. Jest to spowodowane tym, że młode osoby częściej korzystają z Internetu. Można wręcz powiedzieć, że w Internecie oraz podczas takiego spotkania będą czuły się jak w domu. Nie znaczy to jednak, że z teleporad nie korzystają kobiety po 50. roku życia. Jeśli sytuacja jest pilna, nie mają oporów przed skontaktowaniem się on-line.

Co ciekawe, czasami jest tak, że z teleporady korzystają mężczyźni. Konsultują się oni z ginekologiem w imieniu swoich partnerek, które nie mają odwagi zadzwonić do ginekologa osobiście.

E-recepty – nie tylko w czasie kwarantanny

Wbrew pozorom, teleporada ginekologiczna daje zarówno pacjentowi jak i ginekologowi duże możliwości diagnostyczne. Na przykład bardzo wygodnie jest przeprowadzić wywiad z pacjentką, aby ocenić czy konieczna jest wizyta stacjonarna.

Poza tym taka porada online świetnie sprawdza się wtedy, kiedy trzeba wypisać kolejną dawkę leku. Praktycznie jeśli pacjentka potrzebuje tylko kontynuacji leczenia polegającej na wypisaniu kolejnej recepty, to taki rodzaj wizyty sprawdziłby się równie dobrze w normalnych warunkach. Szczególnie, że od jakiegoś czasu dostępne są e-recepty.

Jaki wygląda konsultacja online? – wywiad lekarski

W czasie konsultacji on-line najważniejszy jest wywiad lekarski. Innym powodem zdecydowanie się na konsultacje on-line są najczęściej niepokojące pacjentkę wydzieliny i zaburzenie miesiączkowania, Ginekolog podczas teleporady online może zdiagnozować podejrzenie innego schorzenia. Podczas wywiadu lekarskiego ginekolog może zadać następujące pytania:

  1. Kiedy wystąpiła u pani pierwsza miesiączka?
  2. Czy miesiączkuję pani regularnie?
  3. Czy była pani w ciąży?
  4. Jak przebiegały dotychczasowe porody?
  5. Czy przyszła pani zabiegi operacyjne, szczególnie w rejonach narządów płciowych?
  6. Na co pani choruje?
  7. Czy przyjmuje pani pigułki antykoncepcyjne?
  8. Jakie bierze pani leki?

Warto dodać, że sposób w jaki lekarz ginekolog prowadza konsultacje lekarską jest bardzo ważny, gdyż wpływa na samopoczucie pacjentki. Niezwykle ważne jest stworzenie tak zwanej pozytywnej relacji terapeutycznej pomiędzy pacjentką a lekarzem. Ma ona zmniejszyć napięcie spowodowane nową sytuacją a także zmniejszyć skrępowanie.

Poza tym, podczas e-wizyty można skonsultować z lekarzem ginekologiem swoje wyniki bez badań diagnostycznych, np. wyniki badania cytologicznego i mammograficznego, morfologicznego czy wyniki tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego. Podczas teleporady konsultujemy również wyniki USG piersi oraz jamy brzusznej.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03