Nie tylko nastolatki i młode kobiety potrzebują wizyty u ginekologa. Czasem zdarza się, że jeszcze długo przed pojawieniem się pierwszej miesiączki konieczna jest konsultacja z lekarzem. W jakich przypadkach niezbędna jest wizyta u ginekologa dziecięcego?

Maluchy u ginekologa

Zdarza się, że już w okresie niemowlęcym mogą wystąpić niepokojące objawy, które należy zbadać. Pojawiają się przypadki sklejania warg sromowych u dziecka lub nietypowo wyglądających narządów płciowych. Każdy taki oraz jakikolwiek inny przypadek nieprawidłowego rozwoju narządów oraz piersi dziecka powinien zostać zauważony i zgłoszony ginekologowi dziecięcemu.

Jeżeli dziecko jest już świadome, trzeba mu odpowiednio wytłumaczyć, na czym wizyta u takiego lekarza może polegać, jak wygląda badanie oraz, dlaczego będzie ono wykonywane. Trzeba konieczne dziecko uspokoić jeszcze zanim zabierze się je do gabinetu ginekologicznego. Dziecko musi wiedzieć, że przeprowadzenie takiego badania nie musi oznaczać niczego złego, ale, że jest niezbędne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Zwiększenie ryzyka nieprawidłowego rozwoju narządów płciowych u dzieci

Co jest przyczyną występowania u dzieci zmian, które mogą wymagać wizyty u ginekologa dziecięcego? Powodów może być wiele, można jednak wymienić przypadki,w  których następuje zwiększone ryzyko takich nieprawidłowości:

 •  stosowanie przez matkę leków hormonalnych: gdy kobieta stosuje leki hormonalne w trakcie ciąży lub podczas laktacji, może to niekorzystnie wpłynąć na dziecko, dlatego zdecydowanie odradza się kobietom przyjmowaniem takich leków, chyba, że jest to niezbędne dla bezpiecznego rozwoju ciąży
 • stosowanie antybiotyków: w ciąży kobietom nie wolno przepisywać antybiotyków, ponieważ może to wpłynąć na rozwój płodu i spowodować jego nieprawidłowy rozwój
 • wady genetyczne: zdarza się, że u dziecka pojawiają się problemy z narządami płciowymi lub inne przedwczesne zmiany hormonalne, które są uwarunkowane genetycznie, jednak zawsze powinny one być skonsultowane z lekarzem

Co powinno zaalarmować rodzica

 • Już w okresie niemowlęcym mogą pojawić się nieprawidłowości, które wymagają wizyty u ginekologa dziecięcego.
  Jakie zmiany mogą być alarmujące i na co powinno zwracać się szczególną uwagę:
  zbyt wczesne pojawienie się owłosienia łonowego
 • przedwczesny rozwój piersi
 • zaburzenia zrost
 • wydzieliny z okolic intymnych, upławy
 • nieregularne krwawienia lub zbyt długi brak miesiączki
 • powiększenie łechtaczki

Każda niepokojąca zmiana, wszystko co zwróci uwagę rodziców, powinno być natychmiastowo zgłoszone lekarzowi. Pozwoli to zapobiegać ewentualnym chorobom oraz pomóc dziecku prawidłowo się rozwijać poprzez podjecie odpowiedniego leczenia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03