„Dokuczają” Ci zatoki? Co robić?

Objawów zapalenia zatok przynosowych, takich jak: ból głowy w okolicy czoła i skroni, katar, niedrożność nosa i podwyższona temperatura, nie należy bagatelizować. Istnieją metody, które szybko przyniosą ulgę w odczuwaniu dolegliwości, wyleczą stan zapalny zatok, a nawet zapobiegną nawrotom choroby.

Jaką funkcję pełnią zatoki? Najważniejszą ich rolą jest produkcja śluzowej wydzieliny, która oczyszcza i nawilża wdychane powietrze. Ponadto, zatoki chronią czaszkę przed urazami i umożliwiają modulację głosu. W przypadku gdy do zatok przedostaną się bakterie i wirusy, śluzówka jamy nosowej staje się obrzęknięta, a kanaliki nosowe obkurczają się, uniemożliwiając swobodne ujście wydzieliny. Wówczas drobnoustroje namnażają się w jamie nosowej, tworząc stan zapalny.

Warto pamiętać, że podobne objawy obserwujemy również przy alergii, nieprawidłowo zbudowanych zatokach i w przypadku rozwoju polipów w nosie.

Przez pierwsze dni od zaobserwowania niepokojących objawów infekcji można spróbować domowej kuracji. Zaleca się wtedy inhalacje, płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej oraz stosowanie sprayów i kropli do nosa dostępnych w aptekach bez recepty. Gdy objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, warto udać się do laryngologa, żeby przeciwdziałać przerodzeniu się zapalenia w stan przewlekły. Lekarz może zdiagnozować zapalenie zatok już po samych objawach, ale najprawdopodobniej przeprowadzi dodatkowo badanie rynoskopowi, które pozwala sprawdzić stan jam nosa i ocenić wielkość obrzęku śluzówki oraz zalegania ropnej wydzieliny. Z kolei badanie endoskopowe umożliwi obejrzenie na monitorze aparatury medycznej budowę i drożność jam nosowych, także pod kątem obecności polipów. Gdy lekarz podejrzewa stan przewlekły, może wypisać skierowanie na tomografię komputerową, która jest najbardziej dokładną metodą diagnozowania chorób zatok. Pomocne może okazać się również badanie termowizyjne (termografia), które pomaga określić różnice w temperaturze (obszary w stanie zapalnym są cieplejsze).

Jeśli infekcja jest wirusowa, wystarczy przeciwdziałać środkami obkurczającymi śluzówkę nosa i rozrzedzającymi wydzielinę, gdy bakteryjna – niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyku. Przy przewlekłym zapaleniu, gdy inne metody okażą się nieskuteczne, przeprowadza się operację endoskopową. Polega ona na wprowadzeniu wziernika do jam nosowych w celu udrożnienia ich. Zabieg przeprowadza się pod narkozą. Od niedawna stosuje się w Polsce nową metodę płukania zatok roztworem soli fizjologicznej przy użyciu aparatu endoskopowego. Zabieg ten pozwala na dokładne oczyszczenie zatok z wirusów i bakterii, co w dużym stopniu zapobiega nawrotom choroby.