Dojrzewanie płciowe to trudny ale i interesujący czas, zarówno dla nastolatka, jak i dla rodzica. Co warto wiedzieć o tym okresie, aby podejść do niego w wyluzowany sposób?

Co to jest dojrzewanie płciowe?

Przede wszystkim jest to proces regulowany hormonami. Hormony sprawiają, że ciało dziecka zaczyna się zmieniać, zmienia się zarówno wygląd zewnętrzny jak i budowa ciała, w tym budowa narządów płciowych. Nastolatek czy nastolatka biologicznie stają się dorosłymi i są gotowi do posiadania potomstwa.

Czy wiesz o tym? W czasie dojrzewania płciowego przysadka mózgowa wydziela hormony o nazwie gonadotropiny stymulujące gonady, czyli jądra u chłopców a jajniki u dziewcząt do produkcji estrogenów u dziewczynek a testosteronu u chłopców.

Kiedy zaczynamy dorastać?

To, kiedy dziewczynka czy chłopiec zaczną dorastać jest w w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. W Polsce dziewczynki najczęściej dojrzewają między 10 a 11 rokiem życia, a chłopcy między 11,5 a 12,5. Uważa się jednak, że fizjologiczne rozpoczęcie dojrzewania u płci żeńskiej występuje między8 a 13 rokiem życia, a u płci męskiej między 9 a 14,5 rokiem.

Czy wiesz o tym? Z pokolenia na pokolenie systematycznie spada średni wiek dojrzewania. Naukowcy niemieccy zaobserwowali, że o ile w 1860 r. dziewczynki dojrzewały średnio w wieku 16,6 lat, to w 1920 r. wynosił on już 14,6 lat, a 1980 12,5 lat, a w 2010 roku tylko… 10,5 lat. Podobny spadek odnotowano u chłopców.

Naukowcy tłumaczą to zjawisko między innymi rosnącym poziomem otyłości wśród dzieci, wpływającym na wzrost poziomu estrogenów u dziewczynek.

Po czym poznać dojrzewanie?

Aby ocenić stopień dojrzewania, można posłużyć się tzw. skalą Tannera, w której ocenia się owłosienie łonowe (PUBARCHE), powiększenie gruczołów piersiowych u dziewczynek (THELARCHE) oraz powiększenie jąder u chłopców (GONADARCHE).

Czy wiesz o tym? Dorastanie zaczyna się więc w chwili powiększenia się gonad. Jednak tak jak u chłopców pierwsze powiększają się jądra, tak u dziewczynek pierwsze rzuca się w oczy powiększenie piersi.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03