tarczyca

Tarczyca jest gruczołem zlokalizowanym w przedniej przestrzeni szyi. To niewielki narząd, który zbudowany jest z dwóch połączonych ze sobą płatów. Tarczyca ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormony produkowane przez ten narząd mają wpływ na metabolizm komórkowy. Zaburzenia w działaniu tarczycy wywołują sporo dolegliwości. Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas robić USG tego organu.

Na czym polega USG tarczycy?

Badanie USG to podstawowe obrazowe badanie, które wykorzystywane jest w sytuacjach podejrzenia problemów z gruczołem. Tarczyca znajduje się tuż pod skórą, dlatego sonda łatwo się do niej dostaje i może stworzyć szczegółowy obraz. Podczas badania lekarz jest w stanie ocenić rozmiar, kształt, położenie i strukturę organu. USG pozwala na wykrycie zmian niemożliwych do wyczucia przy zwykłym badaniu palpacyjnym. Co ważne, analiza ultrasonograficzna jest w stanie wykazać zmiany guzowate oraz ocenić ich morfologię i zróżnicowany charakter.

Niestety, USG nie wykaże czy wykryte guzki są złośliwe czy łagodne. Tego rodzaju informacje może dać jedynie biopsja.

Przygotowanie pacjenta do USG tarczycy

Profesjonalnie wykonane badanie powinna poprzedzać krótka rozmowa z pacjentem. Lekarz musi wiedzieć dokładnie, dlaczego dane badanie będzie wykonywane. W zasadzie każdy powód jest dobry, żeby dokonać tego rodzaju diagnostyki. W szczególności jednak USG zaleca się tym, którzy mają obciążony wywiad rodzinny (w kierunku chorób tarczycy) lub podejrzewają pojawienie się zmian na narządzie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że u osób dorosłych pojawianie się guzków na tarczycy jest dosyć częstym zjawiskiem. Nie zapominajmy więc o profilaktyce.

USG tarczycy nie wymaga specjalnych przygotowań. Badanie można wykonać „z marszu”. W zasadzie nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Fale ultrasonograficzne są całkowicie bezpieczne dla organizmu. W przeciwieństwie do innych metod, USG tarczycy może być wykonane na kobietach w ciąży. Niekiedy badanie to przeprowadza się w zamian za badanie izotopowe – jeżeli lekarze zauważyli występowanie pewnych przeciwwskazań.

 

USG tarczycy – co jest dokładnie badane?

Profesjonalny opis badania USG tarczycy zawiera m.in.:

 

  • opis struktury miąższu gruczołów. Wskaźnik ten pozwala na wskazanie ewentualnych stanów zapalnych.
  • charakterystykę wielkości gruczołu oraz jego położenia – podczas badania określa się wymiary płatów tarczycy, ich szerokość, długość oraz grubość. Niekiedy stwierdza się także objętość narządu.
  • wskazanie występowania zmian ogniskowych, czyli guzów. USG jest w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany. Poza tym sonda pozwala na analizę ich wielkości i struktury. Odróżnia zmiany lite od torbielowatych).
  • opis unaczynienia. Wzmożone unaczynienie to objaw nadczynności tarczycy.
  • stan węzłów chłonnych i ślinianek.

 

Kiedy zmiany tarczycy są złośliwe?

Badanie USG tarczycy pozwala na wskazanie pewnych elementów mogących sugerować rozwój złośliwego procesu nowotworowego. Podstawową cechą wskazującą na tego rodzaju zjawisko jest tzw. hipoechogeniczność zmiany w stosunku do otaczającego miąższu tarczycy. Jeżeli na monitorze jest ona ciemniejsza niż otaczające tkanki, wówczas można podejrzewać złośliwy charakter przypadłości. Taka diagnoza sprawdza się w 2/3 przypadków.

Ważnym wskaźnikiem jest także obecność mikrozwapnień. Chodzi o zwapnienia o średnicy mniejszej niż 2 mm. Tego rodzaju zmiany często towarzyszą nowotworom rdzeniastym i brodawkowatym. Duże zwapnienia zazwyczaj występują przy zmianach łagodnych.

Podczas badania lekarz powinien zwrócić dużą uwagę na granice zmian. Nieregularny zarys wskazuje na złośliwość. Jednym z najistotniejszych wskaźników jest obraz naciekania sąsiadujących z gazem struktur. Ważne są także uwidocznione przerzuty w węzłach chłonnych. Tego rodzaju obraz wskazuje na złośliwy charakter pojawiających się zmian.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nic nie zastąpi badania histopatologicznego. USG może jedynie sygnalizować wystąpienie pewnych problemów. Nie można także zapominać o tym, że poprawnie prezentujący się w badaniu ultrasonograficznym organ może funkcjonować nieprawidłowo. Z tego powodu do USG często dodaje się testy laboratoryjne.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03