Czym różni się badanie stopnia czystości pochwy od posiewu?

Badanie stopnia czystości pochwy jest to badanie opisujące ogólny stan mikrobiologiczny pochwy.  Samo badanie przeprowadzane jest identycznie jak cytologia. Wynik badania przedstawiony jest w postaci 4-stopniowej skali. Stopień I jest wynikiem prawidłowym, stopnie od II do IV są wynikami nieprawidłowymi oznaczającymi (w zależności od ilości) obecność drobnoustrojów patogennych, grzybów lub pierwotniaków. Badanie czystości pochwy pozwala stwierdzić czy pacjentka cierpi na infekcję bakteryjną, grzybiczą czy też problemem jest rzęsistkowica.

Badanie to nie pozwala jednak dokładnie określić z jakim gatunkiem patogenu mamy do czynienia. Informacji tych dostarcza nam wykonany posiew z dróg rodnych.

Posiew z dróg rodnych jest dokładną analizą mikrobiologiczną. W przypadku infekcji (różnego pochodzenia) pacjentka otrzymuje informację jaki gatunek patogenu jest jej przyczyną oraz jakie leczenie będzie najbardziej skuteczne. Wynik badania przedstawiony jest w formie antybiogramu, który określa stopień wrażliwości patogenu na antybiotyki. Pozwala to na dobranie odpowiednych leków, które gwarantują skuteczność leczenia.

Zarówno w przypadku badania stopnia czystości pochwy jak i posiewu z dróg rodnych konieczne jest skonsultowanie wyników z lekarzem ginekologiem.