Wiele pań zadaje sobie pytanie, czy badanie ginekologiczne podczas okresu jest możliwe. Zazwyczaj wizyty u lekarza ginekologii umawiane są zaraz po miesiączce, jeżeli jednak niespodziewanie termin okresu się zmienił, czy lekarz badanie przeprowadzi, czy też umówi nas na inny termin?

Sprawy pilne i sprawy profilaktyczne

Ginekolodzy umawiają terminy spotkać po miesiączkach nie tylko ze względu na komfort samego badania, ale również na otrzymywane wyniki w danym okresie cyklu miesiączkowego.
Wynik badania cytologicznego jest najpewniejszy, gdy wykonany zaraz po zakończeniu miesiączki, dlatego ginekolodzy raczej nie decydują się na wykonywanie go, gdy pacjentka ma okres.
Tak samo, jak nie zaleca się wykonywania usg piersi w przypadku miesiączki.
Jeżeli zależy nam na dobrych, rzetelnych wynikach, powinniśmy przestrzegać zaleceń lekarza, a każdy ginekolog powie, że takie badania najlepiej robić po okresie i prawdopodobnie w niespodziewanych przypadkach, sam zdecydowałby się na przełożenie wizyty.

Bywają jednak również inne, pilniejsze sprawy. W niektórych przypadkach, profesjonalny lekarz ginekologii musi wykonać badanie, nawet jeżeli niespodziewanie wystąpił okres.
Jednak nie dotyczy to badań profilaktycznych, a raczej sytuacji, w których zagrożone może być zdrowie pacjentki.

Nierzetelne badania podczas okresu

Robienie badania ginekologicznego podczas okresu nie jest sprawą komfortową, w pilnych przypadkach bywa jednak konieczne. Jednak nawet wtedy zazwyczaj powtarza się je po zakończeniu miesiączki, w celu potwierdzenia wyników.

Okres może zakłócić nie tylko przebieg, ale również rezultat badania, dlatego właśnie poleca się wizyty u ginekologa zaraz po zakończeniu okresu, gdy organizm wchodzi w pierwszą fazę cyklu miesiączkowego. To wtedy można liczyć na najbardziej rzetelne, najpewniejsze wyniki.

Regularne wizyty u lekarza ginekologa

Skoro badanie ginekologiczne podczas okresu jest nie tylko nieprzyjemne, ale również nie do końca pewne, najlepiej wystrzegać się sytuacji, w których byłoby ono niezbędne.
A najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom jest profilaktyka. Regularne wizyty u ginekologa pomogą w odpowiednim czasie wykryć ewentualne zagrożenie i rozpocząć leczenie bez pośpiechu. Takie działania mają na celu zapobieganie sytuacjom, w których zdrowie pacjentki okazuje się być nagle poważnie zagrożone.

Na zdrowiu nie można oszczędzać. Każda kobieta, która zauważy jakieś niepokojące zmiany, które mogą świadczyć o problemach ginekologicznych, powinna jak najszybciej udać się na wizytę u lekarza, aby potwierdzić lub rozwiać swoje obawy. Czasami kilka tygodni zwłoki może mieć poważne konsekwencje.
Jeżeli pojawia się ból lub jakieś inne objawy, które mogą wzbudzić poważne obawy na temat stanu zdrowia, warto zapytać lekarza, czy wykona odpowiednie badania, nawet w czasie miesiączki.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03