lekarz

Kontrolne wizyty u ginekologa należy odbywać przynajmniej raz w roku. Niektórzy lekarze mówią nawet o dwóch zalecanych badaniach rocznie. Mowa tu także o cytologii. Teoretycznie umówienie się na wizytę nie jest trudne. W praktyce jednak każda kobieta wie, że umówienie się do ginekologa nie jest takie proste. Wszystko dlatego, że trudno jest określić, kiedy wystąpi przyszła miesiączka. Często przecież menstruacja się przesuwa – choćby ze względu na stres. Co zrobić, gdy w dniu umówionej wizyty u ginekologa rozpocznie się okres?

 

Optymalny termin badania

Uznaje się, że zdecydowanie najkorzystniejszym terminem wykonania badania ginekologicznego jest okres dziesięciu dni po ustaniu krwawienia. Wówczas organizm kobiecy jest odpowiednio wyciszony i zregenerowany. Nie narzekasz na jakiekolwiek dolegliwości związane z układem rozrodczym. Nie bolą Cię piersi, nie jesteś rozdrażniona, nie czujesz się przepełniona wodą itd. Obce Ci są dolegliwości związane z PMS-em. Pierwsze dziesięć dni po miesiączce to także okres, kiedy nie musisz narzekać na problemy związane z jajeczkowaniem.

Wszystkie te powody sprawiają, że to właśnie ten czas jest najlepszym do wykonania badania ginekologicznego. Można wówczas zrobić zarówno cytologię, jak i USG oraz badanie manualne. Ginekolog jest w stanie ocenić zdrowie piersi. Ze względu na to, że gruczoł sutkowy nie jest podrażniony i zwiększony, można wyczuć dłonią wszelkie ewentualne zmiany. Przed miesiączką i w jej trakcie tego typu badanie jest już utrudnione. Kobiety narzekają na ból i obrzęki piersi.

 

Odwoływać czy nie odwoływać?

Wydawałoby się, że lepiej jest odwołać wizytę u ginekologa, jeśli zaczęła się miesiączka. Rzeczywiście, istnieje szereg argumentów, które przeważają za tą tezą. W trakcie okresu można wykonywać pewne badania. Mowa tu np. o badaniu manualnym lub USG. Co prawda ich wykonywanie podczas menstruacji nie jest najprzyjemniejsze, ale nie oznacza to, że trzeba z nich zrezygnować. Problem polega jednak na wynikach takich badań. Mogą być po prostu niemiarodajne. Powszechną praktyką lekarzy jest zalecanie pacjentkom powtórnych wizyt – już po skończeniu miesiączki. Oznacza to, że tak czy siak kobieta będzie musiała przyjść później do lekarza. Być może lepiej więc w dniu umówionej wizyty zadzwonić do poradni i poinformować rejestratorkę o zaistniałej sytuacji. Z pewnością zostaniesz zrozumiana i wspólnie dobierzecie nowy, dogodny termin badania.

Są jednak pewne sytuacje, gdy nie należy rezygnować z wizyty u ginekologa pomimo miesiączki. Jeżeli chciałaś odwiedzić lekarza ze względu na niepokojące objawy – nie zastanawiaj się. Lepiej jest przyjść do lekarza jak najwcześniej. To bardzo ważne szczególnie w takich wypadkach, jak nadmierne krwawienia lub duże bóle podbrzusza. Nie czekaj na koniec okresu, tylko udaj się od razu do lekarza. Choroby kobiece często są przewlekłe, dlatego tak ważna jest szybka reakcja.

 

Miesiączka a cytologia

Niestety, miesiączka wyklucza wykonanie cytologii. Teoretycznie materiał można pobrać, ale da on niewiarygodne wyniki. Obecność krwi i złuszczonej błony śluzowej wyłącza możliwość skrupulatnej analizy. Jeśli udasz się do ginekologa podczas miesiączki, ten wykona badanie manualne, sprawdzi piersi i być może zrobi USG. Nie ma jednak takiej możliwości, by mógł wykonać cytologię. Zostaniesz zapisana na inny dzień. Nie martw się jednak nadmiernie. Materiał do badania cytologicznego nie musi być pobrany przez ginekologa. Może to zrobić położna. Nie będziesz więc musiała bardzo długo czekać na następną wizytę w poradni.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03