Wśród bardzo młodych kobiet krąży wiele mitów na temat wizyty u ginekologa. Wiele z nich odwleka więc datę swojej pierwszej wizyty.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę?

Jeśli kobieta nie ma żadnych intymnych dolegliwości, jej pierwsza wizyta powinna odbyć się po pierwszej miesiączce. Na taką wizytę decyduje się jednak bardzo mała liczba nastolatek. Pierwszą wizytę u ginekologa na pewno jednak warto złożyć przez rozpoczęciem współżycia. Dobry lekarz ginekolog zaproponuje pacjentce najlepszą dla niej metodę antykoncepcji. Wypisanie recepty musi jednak zostać poprzedzone badaniem ginekologicznym. Badanie ginekologiczne dziewicy odbywa się przez odbyt. Dzięki temu, że nie jest wykonywane badanie dwuręczne, unika się przebicia zamykającej wejście do pochwy błony dziewiczej.

Czy po pierwszym stosunku konieczna jest wizyta u ginekologa?

Wizyta po rozpoczęciu współżycia nie jest konieczna, ale jest bardzo wskazana. Do chwili inicjacji seksualnej kobiety, które odwiedzają ginekologa są badane przez odbyt. Badanie to nie należy do najbardziej dokładnych. Stąd też zaleca się odwiedzenie ginekologa po pierwszym stosunku. Lekarz może zbadać pacjentkę stosując wziernik. Badanie to jest o wiele bardziej dokładne od dwuręcznego badania przezodbytniczego. Daje większy pogląd na temat stanu zdrowia pacjentki, umożliwia również wykonanie cytologii. Ale pomiędzy pobraniem wymazu a stosunkiem powinno upłynąć przynajmniej 12 godzin. Dzięki temu wyniki cytologii będą wiarygodne.

Kiedy wizyty nie należy odkładać?

Seks bez zabezpieczenia, czyli bez prezerwatywy może nie tylko zakończyć się niechcianą ciążą (to nieprawda, że podczas pierwszego stosunku nie można zajść w ciążę), ale także chorobami, które są przenoszone drogą płciową. Do wizyty u ginekologa powinny skłonić:
brak miesiączki. Nie musi świadczyć o ciąży. Przyczyn, dla których miesiączka nie pojawia się w terminie, może być więcej. Jej brak może wskazywać między innymi na problemy z tarczycą.

Dodatkowe objawy w tym przypadku to: tycie, ciągłe uczucie zimna lub wręcz przeciwnie: utrata wagi, płaczliwość i nerwowość;
krwawienie po stosunku (także między miesiączkami);
silne bóle w dole brzucha i stan podgorączkowy lub gorączka;
świąd, zaczerwienienie i pieczenie okolic intymnych. Objawy te mogą wskazywać na zakażenie wirusem opryszczki narządów płciowych;
upławy o przykrym zapachu. Jeśli mają one grudkowatą konsystencję i zapach drożdży, mogą świadczyć o zakażeniu grzybicą. Z kolei obfite, pieniste upławy, które mają żółtą barwę mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkowicą;
pieczenie podczas oddawania moczu i zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych. Takie objawy mogą wskazywać na chlamydiozę.

Choroby przenoszone drogą płciową nie ustępują samoistnie, wymagają leczenia, a terapię bardzo często musi przejść także partner. Zakażeniom sprzyja nie tylko współżycie z zakażonym partnerem bez prezerwatywy, ale także zaniedbania higieniczne. Wizyta u ginekologa po pierwszym stosunku jest jedynie zalecana, jeśli jednak kobieta odczuwa po nim nieprzyjemne objawy, jeśli nie ma miesiączki, nie powinna zwlekać z umówieniem się na wizytę.

Wizyta po pierwszym razie nie jest konieczna. Jednak z uwagi na fakt, iż umożliwia ona przeprowadzenie pierwszego dokładnego badania,warto umówić się na wizytę. Nie należy jej także odkładać, gdy pojawią się niepokojące objawy: zatrzymanie miesiączki, pęcherzyki w miejscach intymnych, upławy o przykrym zapachu, bóle w dole brzucha. W tych sytuacjach warto jak najszybciej zasięgnąć porady ginekologa.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03