Brak miesiączki, nudności, bóle piersi i chwiejność emocjonalna — to mogą być pierwsze objawy ciąży. Aby jednak potwierdzić, że w macicy rozwija się nowe życie, należy wykonać test ciążowy, a następnie specjalistyczne badanie lekarskie, które przeprowadza ginekolog. I tutaj pojawia się niespodzianka. W Internecie można bowiem natknąć się na wiele opisów relacjonujących różnego rodzaju pomyłki. Czy ginekolog może nie zauważyć ciąży?

Standardowe badanie ginekologiczne

Poszukując odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, najpierw przeanalizujmy podstawowe badania ginekologiczne, czyli te wykonywane przy pomocy wziernika oraz rękoma przez brzuch i pochwę (badanie palpacyjne).

Najczęstszymi objawami fizjologicznymi ciąży, które pojawiają się już w jej bardzo wczesnych etapach, są: bolesność i obrzmienie piersi, zmiana koloru warg sromowych (stają się ciemniejsze), senność, zmęczenie, mdłości i nadwrażliwość na zapachy. Na ich podstawie nie można jednak w sposób jednoznaczny potwierdzić, że doszło do zagnieżdżenia się zarodka.

Wykonanie standardowych badań ginekologicznych lekarz rozpocznie od wywiadu. Jeśli pacjentka poinformuje go, że najprawdopodobniej jest w ciąży, na pewno zadane zostanie pytanie o wykonanie testu ciążowego. W razie wątpliwości lekarz na pewno zleci badanie laboratoryjne poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG).

Standardowe badania ginekologiczne nie są w stanie jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć ciąży. Nawet stwierdzenie jej wczesnych symptomów (np. objawu Hegara, czyli zmiękczenia cieśni macicy) tego nie umożliwia. Wszystkie one są bowiem jedynie prawdopodobnymi oznakami ciąży i nie pozwalają na uzyskanie absolutnej pewności.

Badania wziernikowe i palpacyjne mogą więc rzeczywiście okazać się nieskuteczną metodą wykrywania ciąży. Dotyczy to zwłaszcza jej pierwszych tygodni, kiedy ciąża jest bardzo mała.

Badania z wykorzystaniem ultrasonografu

Aby dokładnie określić, czy pacjentka jest w ciąży, należy przeprowadzić badanie USG. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe staje szybkie potwierdzenie tego stanu. Ale i tutaj pojawia się drobny haczyk. Absolutną pewność takie badanie pozwala osiągnąć dopiero ok. 4 tygodnia ciąży, gdy w macicy widoczny jest pęcherzyk ciążowy. Nie oznacza to oczywiście, że jego wcześniejsze przeprowadzenie nie przyniesie właściwych wyników. Będą one jedynie obarczone niewielkim prawdopodobieństwem błędu.

A w jaki sposób wykonuje się badanie ultrasonograficzne, którego celem jest potwierdzenie ciąży? Zazwyczaj jest ono przeprowadzane przy zastosowaniu sondy dopochwowej, która jest o wiele dokładniejsza od USG zewnętrznego (przeprowadzanego przez skórę brzucha).

Czy ginekolog może nie zauważyć ciąży?

Sytuacje, w których lekarz nie będzie w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, czy pacjentka jest w ciąży, mogą zdarzać się sporadycznie. Każdy organizm reaguje bowiem inaczej na ten stan. W niektórych przypadkach nie występują nawet wyraźne objawy fizjologiczne, co znacznie utrudnia postawienie diagnozy. Niekiedy pozytywny test ciążowy może świadczyć także o rozwijaniu się potworniaka jajnika (choroby nowotworowej).

Duży wpływ na efektywność wykrywania ciąży ma również będąca w dyspozycji lekarza aparatura medyczna. Im nowsze i bardziej precyzyjne są to urządzenia, tym większa jest szansa na wczesne i skuteczne wykrycie tego stanu.

Należy więc pamiętać o tym, aby dokładnie obserwować swoje ciało (notować objawy), nie odwlekać wizyty u lekarza oraz przeprowadzić badania hormonalne. To może w znacznej mierze przyczynić się do uzyskania prawdziwej odpowiedzi.

Blog

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03