Badanie ginekologiczne to temat, który napawa strachem wiele młodych kobiet. Na temat wizyty u lekarza od spraw kobiecych, powstało już wiele legend. Nie ma się co dziwić, że zarówno młodsze, jak i starsze przedstawicielki płci pięknej niechętnie udają się na badania do ginekologa. Wystarczy zajrzeć na fora internetowa, aby przekonać się, jak wielkie jest niedoinformowanie. Samo badanie, wykonane przez doświadczonego lekarza nie jest niczym, czego należy się bać. Jedyne czego możemy się obawiać, to własna niewiedza. Aby rozwiać lęki i wątpliwości, odpowiedzmy na kilka podstawowych pytań, skupiając się na problemie cytologii.

 

 

Jak przebiega badanie? Czy będzie bolało?

Po pierwsze, lekarz zawsze przeprowadza z nami wywiad. Czasami same powinnyśmy się upomnieć, że już czas na wykonanie cytologii. Należy to zrobić zanim lekarz wykona badanie dwuręczne, ale jeśli o tym zapomnimy, to też nie ma wielkiego problemu. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Pamiętaj, że badanie wykonywane na ślepo, bez kontroli wzroku nie ma sensu. Specjalną szczoteczką pobiera się materiał z szyjki. Następnie materiał jest rozmazywany na szkiełku lub umieszczany w specjalnym pojemniku. Badanie jest minimalnie bolesne i trwa bardzo krótko. Konsekwencje nie wykonywania cytologii z pewnością będą wywoływać dużo więcej dolegliwości, w tym bólowych.

 

 

Po co wykonuje się cytologię?

Cytologia pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy lub stanów przednowotworowych.

 

 

To może lepiej nie wiedzieć?

Wczesne wykrycie choroby nowotworowej szyjki pozwala zastosować leczenie, które jest mało inwazyjne i mało okaleczające. Jeśli wykryjemy stan przednowotworowy lub wczesnego raka, to możemy wykonać niewielki zabieg chirurgiczny i dalsze postępowanie będzie polegało na kontroli. Jeśli z kolei nie będziemy zgłaszać się na cytologie, możemy doprowadzić do rozwinięcia się zaawansowanego raka. W takiej sytuacji leczenie jest dużo trudniejsze, może być konieczne wycięcie macicy, jajników, radioterapia i chemioterapia. Ryzyko śmierci jest dużo większe. Powikłania leczenie są znaczne.
Krótko mówiąc, mała zmiana jest łatwa do wyleczenia, duża sprawia dużo problemów i może nas kosztować życie.

 

 

Kiedy pierwsza cytologia? Jak często robić badania cytologiczne?

Pierwsze zaproszenie na bezpłatną cytologię otrzymuje się w wieku 25 lat. Ale wszystko zależy od tego, kiedy rozpoczęłyśmy współżycie. Jeśli zaczęłyśmy uprawiać seks w wieku 15 lat, to pierwszą cytologie należy wykonać 3 lata później, czyli w 18 roku życia. Niestety, choroba może dotyczyć bardzo młodych, nawet dwudziestoparoletnich kobiet, szczególnie jeśli rozpoczęły życie płciowe jako nastolatki i miały wielu partnerów.
Kolejne badania cytologiczne wykonuje się co 3 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

 

Czy dziewica musi wykonywać cytologie? Czy powinna chodzić do ginekologa?

Kobiety, które jeszcze nigdy nie współżyły nie muszą wykonywać cytologii. Wynika to z faktu, że główną przyczyną raka szyjki macicy jest infekcja wirusem HPV, który przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Ale dziewica z pewnością powinna odwiedzać regularnie ginekologa, gdyż mogą u niej wystąpić inne choroby, na przykład rak jajnika, torbiele jajnika, nowotwory macicy.

Podsumowując, nie ma nic cenniejszego niż nasze zdrowie. Choroba nowotworowa jest straszna i powoduje dużo cierpienia. Regularne, sumienne badania cytologiczne pozwolą nam uniknąć tego wszystkiego. Warto z tego skorzystać, gdyż niewiele jest nowotworów, którym można zapobiegać i leczyć w porę, tak jak raka szyjki macicy. Jedyną barierą, która nam przeszkadza jest wstyd i nasze lenistwo. Ale z pewnością nie warto umierać ze wstydu.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03