Mięśnie Kegla to po prostu mięśnie dna macicy. Dużo mówi się o tym, że kobiety powinny je ćwiczyć, chociażby przed porodem. Jakie są do tego przesłanki?

Zadania mięśni Kegla

Zadaniem mięśni Kegla jest podtrzymywanie narządów w obrębie miednicy. Mowa tutaj o macicy, pęcherzu moczowym i okrężnicy. Jeśli są odpowiednio wyćwiczone, wspierają poprawne funkcjonowanie tych narządów. Ich największą zasługą jest fakt, że wspierają trzymanie moczu. Do ich zadań należy także koordynowanie ruchów jelit.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o tym, że prawidłowo wyćwiczone ułatwiają przebieg porodu oraz poprawiają jakość życia seksualnego. Jak działają one w momencie współżycia? Kiedy organizm odczuwa podniecenie i orgazm, wówczas mięśnie Kegla zaczynają się kurczyć w nieustalony sposób. Kiedy do mózgu dotrą informacje o napięciu, zaczynają one kurczyć się bardziej rytmicznie. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie większego podniecenia, umiejętność kontrolowania orgazmu i wielokrotne szczytowanie u kobiet, ale też zwiększenie przyjemności u jej partnera.

Jak one wyglądają? Mimo że w nazwie pojawia się liczba mnoga, tak naprawdę jest to jeden mięsień o trzech warstwach. Zlokalizowany jest między kością łonową a guziczną, otacza ujście pochwy.


Ćwiczenia i wzmacnianie mięśni Kegla 

Temat mięśni dna macicy i ćwiczeń z nimi związanych zawdzięczamy amerykańskiemu ginekologowi Arnoldowi Keglowi. Zajmował się on problemem nietrzymania moczu wśród kobiet. W latach 50. XX w. stwierdził jednoznacznie, że za nietrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna macicy, od jego nazwiska nazwane mięśniami Kegla. To on stworzył pakiet ćwiczeń, które pomagają kontrolować skurcze mięśni Kegla.

Warto wiedzieć, że tryb życia bardzo wpływa na funkcjonowanie mięśni Kegla. Aby jak najdłużej utrzymać je w świetnej formie i długo cieszyć się satysfakcją z pożycia seksualnego, warto odrzucić albo zminimalizować takie elementy codziennego życia jak:

• siedzący tryb życia,

• mała aktywność fizyczna,

• ciężka praca fizyczna,

• dźwiganie ciężkich przedmiotów,

• otyłość.

Wpływ na zmniejszenie się sprawności mięśni mają także częste porody, operacje ginekologiczne czy menopauza.

Arnold Kegel polecał następujące ćwiczenia na mięśnie Kegla:

1. Stojąc w rozkroku (ewentualnie leżąc), napiąć mięśnie Kegla i trzymać zaciśnięte przez 5 sekund. Potem rozluźnić. Codziennie po trzy razy powtarzać serię pięciu skurczów z odpoczynkiem.

2. Stojąc, siedząc lub leżąc, należy napinać mięśnie Kegla stopniowo, zwiększając napięcie. Po dojściu do najmocniejszego napięcia, zacząć również stopniowo je rozluźniać.

3. Do ćwiczeń można również wykorzystać tzw. kulki gejszy. To małe połączone sznureczkiem kulki, które wprowadza się do pochwy, aby ćwiczyły mięśnie dna miednicy podczas aktywności fizycznej. Wprowadza się je do pochwy podobnie jak tampon, a ich noszenie nie sprawia bólu.

Przy ćwiczeniach mięśnie brzucha nie powinny pracować. Dlatego kiedy dopiero uczysz się ćwiczeń, najlepiej rób to na leżąco – wtedy możesz dłonią kontrolować, czy mięśnie brzucha się zaciskają. Jeśli tak, ćwicz, dopóki nie przestaniesz ich kurczyć. Nie należy też wstrzymywać oddechu. Przy ćwiczeniach na mięśnie Kegla trzeba oddychać naturalnie i miarowo.

Jeśli dopiero zaczynasz i czujesz, że napinanie mięśni Kegla jest dla ciebie męczące, nie przejmuj się i nie rezygnuj. Właśnie tak powinno być. Po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń zauważysz różnicę, a mięśnie dna macicy będą sprawniejsze.

Mięśnie Kegla bardzo łatwo wyćwiczyć. Nie potrzeba poświęcać na to mnóstwa czasu ani robić tego w odosobnieniu. Nikt nie zauważy, że ćwiczysz, dlatego możesz to robić czytając książkę albo nawet jadąc autobusem.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03