badanie USG ginekologiczne

Ważnym elementem badań diagnostycznych ginekologicznych jest badanie USG. Jednym ze sposobów jego przeprowadzenia jest wykonanie USG ginekologicznego transwaginalnego. Czym ono jest i kiedy zaleca się zastosowanie diagnostyki na jego podstawie?

USG domaciczne

Inną nazwą USG transwaginalnego jest USG domaciczne, przezpochwowe. Takie badanie ultrasonograficzne, jak sama nazwa wskazuje, wykonywane jest za pośrednictwem pochwy pacjentki, specjalną głowicą, na którą najczęściej ginekolog zakłada prezerwatywę. Dzięki temu pacjentka ma pewność, że głowica jest w pełni sterylna, a cienka warstwa lateksu prezerwatywy nie zakłóca przebiegu badania.

Kiedy wykonuje się takie badanie?

Taki typ USG pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości dotyczących budowy narządów rodnych kobiety i jest jedyną skuteczną metodą rozpoznania raka jajnika na wczesnym etapie jego rozwoju, kiedy nie jest on jeszcze uciążliwy dla pacjentki, nie daje żadnych objawów i jest całkowicie wyleczalny.

Zaleca się wykonywanie USG ginekologicznego transwaginalnego co najmniej raz na dwa lata u dorosłych kobiet, zwłaszcza tych, które rozpoczęły aktywność seksualną. Dodatkowo takie USG domaciczne jest robione w przypadku patologii wczesnej ciąży, jeśli u kobiety zdiagnozowana została ciąża pozamaciczna lub ciąża wysokiego ryzyka, grożąca poronieniem. Może posłużyć w diagnostyce niewydolności szyjki macicy u przyszłych matek, którym grozi przedwczesny poród.

Najlepiej, aby badania USG przezpochwowe były wykonywane w określonym dniu cyklu, dzięki czemu będzie można wskazać dni płodne, określić dynamikę wzrostu pęcherzyków jajnikowych oraz grubość i wygląd błony śluzowej macicy. Takie badanie ułatwia naturalne i wspomagane zajście w ciążę.

Jak wygląda samo badanie?

Pacjentki mające zalecone USG ginekologiczne transwaginalne stresują się przed jego wykonaniem. Badanie przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym lub zabiegowym, w którym zainstalowany jest cały sprzęt do badań ultrasonograficznych. Istnieje specjalna głowica aparatu, którą lekarz wkłada do pochwy. Ma ona grubość około 1-2 cm, a jej główkę zabezpiecza się zwykle prezerwatywą. W ten sposób eliminujemy ryzyko zakażenia pacjentki. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym i prezentuje obraz macicy i innych narządów pacjentki na ekranie. Aparat rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia to na monitorze.

Kiedy zalecane jest takie badanie USG?

Lekarze ginekolodzy wykonują swoim pacjentkom USG ginekologiczne transwaginalne w ściśle określonych przypadkach. Między innymi wtedy, gdy leczą kobietę na bezpłodność, albo wykryją w badaniu ogólnym nieprawidłowości. USG dopochwowe pozwala na gruntowne, bardzo drobiazgowe sprawdzenie obszaru narządów rozrodczych kobiety pod kątem istnienia ewentualnych cyst i mięśniaków. Dobrym sposobem na wykrycie powodów krwawienia z pochwy jest właśnie USG domaciczne, podobnie jak przy diagnozowaniu bólu w obrębie miednicy niewiadomego pochodzenia. W procedurze badania pacjentek z ciążą pozamaciczną, kiedy płód zaczyna rozwijać się poza obszarem macicy, również wykorzystywane jest USG ginekologiczne transwaginalne.

Kolejnym wskazaniem dla takiego trybu badania USG przy wykorzystaniu głowicy dopochwowej, jest wykonanie ultrasonografii wczesnej ciąży. W trakcie USG można dokładnie sprawdzić tętno płodu, obserwować szyjkę macicy pod kątem ewentualnych niebezpiecznych zmian czy zbadać łożysko lub zdiagnozować poronienie.

Wyniki badania

Pacjentka, u której wykonywane jest USG ginekologiczne transwaginalne, może od razu otrzymać wyniki badania, o ile przeprowadzane jest ono przez lekarza. Jeśli jednak to nie lekarz, a technik wykonuje badanie, obraz widziany dzięki aparaturze ultrasonograficznej będzie zapisywany i pozostawiany do analizy ginekologa. Można na jego podstawie wykryć infekcje, poronienia, przodujące łożysko przy ciąży, torbiele i włókniaki, nowotwory narządów rodnych, a nawet wady wrodzone u płodu rozwijającego się w łonie matki.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03