Ciąża zaśniadowa

Czy możliwa jest ciąża, w której niekoniecznie rozwija się płód? Jeśli tak, to jakie są jej objawy? Czy możliwe są powikłania? Jaka jest szansa na wyleczenie?

Co to jest ciąża zaśniadowa?

Ciąża zaśniadowa to ciążowa choroba trofoblastyczna. Powoduje ją nieprawidłowe zapłodnienie komórki jajowej. Komórka jajowa jest pusta, ponieważ jej jądro jest zagubione albo nieaktywne. Mimo to komórka jajowa implantuje się i rozrasta w macicy. W jaju nie ma informacji genetycznej i dlatego plemnik powiela się. Pęcherzyki wypełnione płynem rosną w macicy, która powiększa się. Z powodu braku łożyska obserwujemy krwawienie do jamy macicy lub krwawienie do pochwy.

Owa komórka jajowa implantuje i rozrasta się w macicy, ponieważ jądro komórki jajowej jest nieaktywne albo zagubione i jest ona pusta. A ponieważ w jaju nie ma informacji genetycznej, plemnik powiela się. Wypełnione płynem pęcherzyki rosną i z powodu braku łożyska następuje krwawienie do jamy macicy i do pochwy.

Ciekawostka – zazwyczaj taka ciąża nie ma płodu, łożyska, membran ani płynu owodniowego.

Zaśniad całkowity czy niekompletny?

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje ciąży zaśniadowej:

 • zaśniad całkowity – kiedy nieprawidłowe łożysko szybko wrasta i brak jest płodu. Jeden plemnik wnika do komórki jajowej, lecz istnieje tylko połowa chromosomów.
 • zaśniad niekompletny – kiedy część łożyska rozwija się i może pojawić się płód, lecz jest on nieprawidłowo ukształtowany genetycznie i nie jest w stanie funkcjonować poza łonem matki. Ma to miejsce wówczas, kiedy dwa plemniki wnikną do komórki jajowej, ale nie tworzą bliźniąt, tylko patologiczny płód.

Ciekawostka – zaśniad niekompletny objawia się jako tzw. niedokonane poronienie.

Co jest przyczyną ciąży zaśniadowej?

A oto dlaczego w jamie macicy kształtuje się ciąża zaśniadowa:

 • Wiek – choroba ta częściej występuje u kobiet powyżej 35 lat.
 • Poronienia.
 • Jeśli ciąża zaśniadowa wystąpiła już wcześniej.
 • Brak karotenu w diecie ciężarnej.
 • Nieprawidłowe owulacje.

Ciekawostka: istotne jest też położenie geograficzne – choroba ta częściej występuje w Meksyku i Południowo – Wschodniej Azji.

Jakie objawy?

Oto 6 głównych objawów ciąży zaśniadowej:

 1. Mdłości i wymioty
 2. Wysoki poziom hCG
 3. Krwawienie z pochwy w ciąży
 4. Nagłe powiększenie macicy
 5. Nadczynność tarczycy
 6. Nie występowanie ruchów płodu

Ciekawostka – w wielu przypadkach taka ciąża kończy się samoistnie. Organizm pacjentki wydala tkanki przypominające winogrono. Ciążę zaśniadową diagnozuje również badanie USG – pojawia się specyficzny obraz zamieci śnieżnej. Jeśli idzie to w parze z gwałtownym wzrostem hCG, to tym bardziej powinien zalecić dalsze badania.

Jaka szansa na wyleczenie?

Jeśli doszło do samoistnego zakończenia ciąży, lekarz łyżeczkuje jamę i kanał szyjki macicy. Takie czynności dają 80% szansę na wyleczenie w sytuacji zaśniadu całkowitego, a 95% szans w przypadku zaśniadu częściowego. Usunięte tkanki lekarz bada histopatologicznie.

Ciekawostka – czasami lekarz proponuje usunięcie macicy u kobiet, które nie chcą już zajść w ciążę.

Jakie powikłania?

Komórki zaśniadu w macicy mogą się powiększyć (jeśli hCG opadnie a potem się podniesie) i przekształcić w nowotwór oraz rozszerzyć na inne organy. Nowotwór trofoblastu ciążowego leczy się za pomocą chemioterapii metatreksatem. Chemioterapię lekarz podaje w zastrzykach lub za pomocą innych metod. Czasami trzeba zastosować farmakoterapię. Gdy lekarz podejrzewa nowotwór, wykonuje tomografię komputerową płuc, brzucha oraz badanie krwi. Bada także poziom hormonu hCG. Trzeba też zauważyć, że prawie 100% przypadków nowotworów jest wyleczalnych.

Pamiętajcie też, że po wyleczeniu kobieta nie powinna zachodzić w ciąże przez rok, gdyż występuje ryzyko zagrożonej ciąży. Dopuszczalne są różne metody kontroli urodzeń z wyjątkiem pigułek antykoncepcyjnych i wkładki wewnątrzmacicznej. Piguki i wkładka są dopuszczalne wtedy, kiedy poziom hCG wróci do normy.

Ciekawostka – jeśli pacjentka przeszła już jedną ciążę zaśniadową bez żadnych powikłań, to ryzyko ponownego wystąpienia tej choroby wynosi od 1 do 2%.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03