Ciąża po 40 – kiedy najlepiej zostać mamą_

Czy ciąża po czterdziestce to prezent od losu? Jakie jest wtedy ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa? A może najlepiej jest urodzić dziecko mając 30 lat?

Kiedy Polki najczęściej zachodzą w ciążę?

Kiedy kobieta jest płodna?

Okres reprodukcyjny, czyli zdolność do zajścia w ciążę zaczyna się w czasie, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka. Od tego czasu możecie zostać mamami i tak będzie jeszcze przez około 35 – 40 lat. Warunkiem płodności jest oczywiście też obecność cykli menstruacyjnych z owulacją.

Ciekawostka – oczywiście, jak to często bywa, medycyna odnotowuje różne wyjątki od reguły. Obecnie najstarszą odnotowaną matką na świecie jest Daljinder Kaur z Amritsar z północno-zachodnich Indii. Urodziła ona syna w wieku 72 lat. Kobieta przyznaje, że choć nie żałuje urodzin dziecka to musi przyznać, że macierzyństwo przysporzyło jej wiele problemów, między innymi pojawiły się problemy ze stawami, kiedy synek zaczął raczkować.

Kiedy najlepiej zostać mamą?

Ginekolodzy zalecają zajście w ciążę pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Tak sądzi większość z nich, jednak obecnie jest trend na to, aby do wieku matki nie podchodzić tak radykalnie. Sukcesywnie średnia wieku matek wzrasta. Jednak w dalszym ciągu lekarze zalecają, aby na pierwsze dziecko zdecydować się do 30 roku życia.

Dlaczego? Otóż…

  • kobieta pomiędzy 20 a 30 rokiem życia najlepiej przechodzi ciążę
  • w tym czasie występuje najmniej powikłań związanych z ciążą
  • młody wiek kobiety generuje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wad u dziecka
  • dwudziestolatki łatwiej zachodzą w ciążę, ponieważ mają najwięcej cykli owulacyjnych

Ciekawostka – badania wykazały, że Polki coraz częściej odkładają decyzje o zostaniu mamą i najczęściej rodzą swoje pierwsze dziecko w wieku 27 lat. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 20 lat wiek pierworódek wzrósł o trzy lata. Tymczasem Europejki zostają mamami średnio w wieku 29 lat.

Kiedy mamą zostaje trzydziestolatka

Mama po trzydziestce w XXI wieku to nic szczególnie niespotykanego. W końcu rodzić dzieci możemy przez cały okres reprodukcyjny. Co prawda w tym czasie nieco trudniej niż poprzednim okresie zajść w ciążę ale nadal jest to możliwe.

Wielu ginekologów uważa wiek 30 lat za dobry na macierzyństwo. Ciąża w tym wieku często jest przemyślana, a rodzice mają często już uregulowaną sytuację finansową i lepsze warunki bytowe. Zagrożenie komplikacjami zwiększa się tak naprawdę dopiero po skończeniu 35 lat. Warto też pamiętać, że nie sam wiek zwiększa ryzyko powikłań, ale istotny jest też tryb życia oraz ogólny stan zdrowia. Istotne są również indywidualne predyspozycje kobiety.

Ciekawostka – kiedy pragniesz zostać mamą po trzydziestce warto uzbroić się w cierpliwość oraz systematyczność. Badania wykazały, że aż połowa par, która nie została rodzicami po roku starań, cieszyła się maleństwem już w kolejnym roku. Warto mieć przy sobie testy owulacyjne pomagające ustalić moment, w którym najlepiej jest starać się o ciążę.

Kiedy mamą zostaje czterdziestolatka

Nie sposób nie zauważyć tego, że ciąża po 40 roku życia jest obecnie bardzo trendy, szczególnie wśród celebrytek i gwiazd show biznesu. Często ciąża w tym wieku traktowana jest jako tzw. prezent od losu.

Wiek czterdziestu lat jest bowiem czasem szczególnym w życiu. W tym wieku mamy już za sobą wiele przemyśleń życiowych, zebrałyśmy mnóstwo doświadczeń, jesteśmy bogatsze w wiedzę, między innymi na temat wychowywania dzieci. W dodatku lepiej znamy siebie, umiemy radzić sobie z wieloma sprawami.

Związek czterdziestolatków często jest też bardziej stabilny, bo partnerzy mieli czas na tzw. dotarcie się. Są też bardziej skłonni do ugody. Kariera zawodowa rodziców też jest już bardziej zarysowana. Jesteśmy po prostu mądrzejsze i mamy szansę na zostanie cudownymi matkami. W dodatku ciąża w tym wieku, szczególnie pierwsza, jest doświadczana jako coś niezwykłego. I często w niezwykły sposób jest ten stan celebrowany.

Nie sposób jednak nie zauważyć wad ciąży w tym wieku. Przede wszystkim trudniej jest zajść w ciążę, a poza tym istnieje duże ryzyko poronienia, wad płodu i komplikacji około-ciążowych, takich jak cukrzyca czy wysokie ciśnienie.

Ciekawostka – o ile u matek w wieku 20 lat zespół Downa występuje w częstotliwości 1 na 1667 ciąż, to ryzyko w wieku 40 lat wzrasta do 1 na 100 ciąż, a a wieku 45 lat 1 na 30 ciąż.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03