Kiedy jesteś w ciąży i podróżujesz samolotem

Współczesna kobieta w ciąży jest dosyć aktywna. Bywają nawet przyszłe mamy, które regularnie ćwiczą, dbając o formę. Również nie rezygnują z pracy zawodowej. Do lamusa przeszły zalecenia, aby kobieta spodziewająca się dziecka leżała na kapanie i jadła za dwóch.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby kobieta udała się w podróż samolotem. Pod warunkiem oczywiście, że ciąża przebiega bez komplikacji. Ciężarna powinna jednak zachować pewne środki ostrożności. Jakie?

Gdzie powinna usiąść? Jak zapiąć pasy?

Status ciężarnej na pokładzie samolotu

Przede wszystkim, ciężarna podróżującą samolotem zyskuje status osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Nie znaczy to jednak, że musi ona siedzieć na miejscu i nie może wyjść np. do łazienki. Raczej chodzi tutaj o względy bezpieczeństwa i wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń. Ciężarna na pokładzie samolotu jest więc pod specjalną ochroną obsługi. Ale zanim wyruszycie w podróż to…

Czy zaświadczenie od lekarza jest potrzebne?

Tak naprawdę nie ma żadnych ogólnych ograniczeń podróżowania dla ciężarnych kobiet. Szczegółowe zasady są ustalane indywidualne przez przewoźnika linie lotnicze. Na przykład niektóre linie wymagają, aby ciężarna miała przy sobie trzy kopie zaświadczenia od lekarza położnika, iż poddała się badaniom w ciągu 72 godzin przed lotem. Choć preferowane są 24 godziny. Pamiętajcie też o przetłumaczeniu zaświadczenia od lekarza na język angielski, jeśli będziecie wracały samolotem zagranicznych linii lotniczych.

Kiedy wybrać się w podróż samolotem?

Warto też wybrać najbardziej odpowiedni termin podróży. Najbezpieczniejszy jest drugi trymestr ciąży. To właśnie w tym okresie kobiecie w ciąży nie dokuczają już mdłości, a płód rozwinął już najważniejsze organy. Jeśli macie możliwość wyboru terminu podróży, to postawcie właśnie na ten czas pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem ciąży.

A co z zaawansowaną ciążą?

Jeśli chodzi o lot w zaawansowanej ciąży to tutaj sytuacja już się komplikuje. Linie lotnicze decydują się raczej nie wpuszczać na pokład samolotu kobiet w…

  • 36 tygodniu – w sytuacji ciąży pojedynczej
  • 32 tygodniu – w przypadku ciąży mnogiej

Taka postawa wynika oczywiście z troski o bezpieczeństwo samych ciężarnych jak i ich dzieci. Poza tym jeśli kobieta jest po 32 tygodniu ciąży linie lotnicze życzą sobie przesłania specjalnych formularzy MEDIF. Taki formularz należy przesłać co najmniej 48 godzin przed lotem. Jeśli przesłałyście dokument, koniecznie upewnijcie się, czy dotarł, dzwoniąc do linii lotniczych.

Gdzie usiąść?

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym miejscem dla przyszłej mamy jest siedzenie na skrzydle, czyli w środku samolotu. Takie miejsce zapewnia dużą wygodę z dostateczną ilością przestrzeni wokół ciężarnej oraz największy spokój.

Jak zachować się w samolocie?

Pamiętajcie, że podróż ciężarnej nie powinna trwać dłużej niż cztery godziny. Ważne jest to, aby co pół godziny przespacerować się i wyprostować kostki nóg. Takie ćwiczenia zapobiegną ewentualnym problemom z krążeniem w nogach.

Oczywiście przyszła mama musi również zapiąć pasy bezpieczeństwa podczas startu i lądowania, mimo iż nie jest to dla niej zbyt komfortowe. Pasy zapnijcie w taki sposób, aby nie uciskały brzucha, czyli na wysokości miednicy. W ten sposób ciężarna będzie bezpieczna w przypadku wystąpienia ewentualnych turbulencji.

Czy należy bać się promieniowania?

Nie tylko linie lotnicze obawiają się o zdrowie ciężarnej. Również i ona ma lęki i dylematy. Sama perspektywa podróży samolotem może wzbudzać obiekcje, lecz statystyki mówią, że latanie to najbezpieczniejsza forma podróży.

Przyszłe mamy przejmują się również kwestią promieniowania. Na przykład wątpliwością mogą wzbudzać prześwietlające bramki na lotnisku. Warto więc upewnić się, czy dane lotnisko ma nowoczesne bramki skanujące ludzi, opierające się działaniu fal elektromagnetycznych. Zazwyczaj tak jest, ale dla własnego spokoju warto się dopytać. Poza tym kobieta ciężarna może skorzystać z przysługującej jej zazwyczaj możliwości poddania się tradycyjnej formie kontroli.

Z kolei jeśli chodzi o promieniowanie kosmiczne podczas lotu samolotem to ma ono niewielki wpływ na drowie pasażera czy pasażerki, nawet jeśli pasażerowie ci podróżują regularnie.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03