tarczyca

Tarczyca, choć jest niewielkim organem odpowiada praktycznie za cały organizm. Jej złe funkcjonowanie może wiązać się m. in. z problemami z sercem, skórą, metabolizmem i włosami. Problemy tarczycy mogą mieć pochodzenie genetyczne, głównie z zakresu chorób autoimmunologicznych jak choroba Hashimoto, będąca przyczyną niedoczynności czy Gravesa-Basedova, odpowiadająca za nadczynność.

 

Oczywiście nie tylko genetyka odgrywa tutaj ważną rolę, gdyż obie te przypadłości można również nabyć w czasie życia. Wystarczy, że nieświadoma niedoczynności kobieta w ciąży nie będzie miała wdrożonego odpowiednio wcześnie leczenia.

 

Tarczyca kobiety ciężarnej odpowiada za funkcje tarczycy dziecka, dopóki nie wykształci się jego własna. Jeżeli tarczyca matki nie potrafi odpowiednio zaopatrzyć własnego organizmu, tym bardziej nie będzie mogła funkcjonować za tarczyce dziecka, co w konsekwencji wiąże się z nabyciem niedoczynności przez dziecko. Jeżeli chodzi o charakterystyczne objawy niedoczynności, to są to: sucha skóra, niskie ciśnienie, obrzęki, brak efektów odchudzania, ospałość, wypadające włosy, natomiast przy nadczynności: nadmierna potliwość, wysokie ciśnienie, kołatanie serca, jak również szybka utrata wagi. Nie oznacza to jednak, że objawy nadczynności będą występowały tylko przy tej chorobie. Czasami zdarza się, że objawy nadczynności i niedoczynności występują naprzemiennie, dlatego tak ważna jest diagnostyka i odpowiednio szybko wdrożone leczenie. Badania z zakresu oceny funkcjonowania tarczycy to przede wszystkim poziom TSH, które przy nadczynności jest bardzo niskie, natomiast przy niedoczynności zupełnie na odwrót. Już przy niewielkim przekroczeniu norm mogą pojawić się typowe objawy, jednakże czasami bywa tak, że objawów albo nie ma, albo przypisujemy je innemu schorzeniu, a o odkryciu choroby decyduje przypadek np. pobyt w szpitalu i przeprowadzone standardowe badania w tym właśnie TSH.

Samo leczenie z reguły nie jest zbyt skomplikowane i uciążliwe dla pacjenta. W przypadku niedoczynności brakujący hormon tarczycy uzupełnia się syntetycznym jego odpowiednikiem. Należy tylko pamiętać o jego codziennym zażywaniu z samego rana bez wcześniejszego posiłku i minimum pół godziny przed śniadaniem. Podsumowując choroby tarczycy nieleczone są bardzo uciążliwe, gdyż posiadają szereg przykrych objawów. Diagnostyka nie jest zbyt skomplikowana, dlatego warto się badać i robić regularnie USG tarczycy, aby jak najwcześniej wdrożyć leczenie i poprawić komfort swojego życia.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03