ból jajnika

Ból jajnika to ból w okolicy podbrzusza. Może być niebezpieczny, gdy jesteście w ciąży. I jeśli towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych. Co jeszcze warto wiedzieć o bólu jajnika?

1. Przyczyny bólu jajnika

Ból ten często pojawia się w przebiegu procesu menstruacyjnego. Przyczynami tego bólu mogą być zakażenie pęcherza moczowego, zakażenie dróg moczowych, zapalenie jajnika, zapalenie macicy i jajowodu, endometrioza, nadżerka szyjki macicy, torbiel jajnika czy też stres.

Warto dodać, że mimo iż wiele kobiet doszukuje się przyczyn bólu jajnika w antykoncepcji to lekarze temu zaprzeczają. Rzadko ból jajnika wywołują także pianki, kremy plemnikobójcze, chemiczne środki antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne czy globulki dopochwowe.

2. Ból jajnika – co temu towarzyszy?

Nie powinnyście się niepokoić, jeśli ból ten jest lekki i nie towarzyszą temu inne symptomy. Taki lekki ból oznacza zazwyczaj początek jajeczkowania albo pojawia się na początku okresu. Jednak taki typowy ból jajnika nie występuje u każdej kobiety.

Gdy ból w podbrzuszu pojawia się podczas oddawania moczu oraz gdy towarzyszy temu częstomocz, może to oznaczać zakażenie pęcherza moczowego albo zapalenie dróg moczowych.

Jeśli bólowi podbrzusza towarzyszy ból w czasie stosunku i nietypowy wyciek z dróg rodnych albo gorączka, może to być zwiastun zapalenia macicy lub choroby wenerycznej czy też endometriozy. Ból jajników oraz ból podbrzusza może być również spowodowany stresem albo sprawami psychicznymi.

Jeśli boleśniom podbrzusza towarzyszą nieładnie pachnące upławy z pochwy albo plamienia podczas stosunku seksualnego lub w trakcie cyklu miesiączkowego, może to oznaczać nadżerkę szyjki macicy. Z kolei torbiele jajnika zwiastuje ostry ból podbrzusza oraz uczucie ucisku na pęcherz moczowy.

3. Ból jajnika a ciąża

Pamiętajcie, że ostry ból podbrzusza i silne krwawienie często zwiastują poronienie. Niebezpieczny jest jednostronny ból jajnika i towarzyszące mu krwawienia z dróg rodnych, wysokie tętno i gorączka oraz pocenie się. Prawdopodobnie oznacza to ciążę jajowodową. Jeśli takie objawy wystąpią, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Niepokojący jest także ból jajnika w I trymestrze ciąży i towarzyszące mu regularne, bolesne skurcze macicy. Szczególnie jeśli bóle są tępe i nasilają się. Takie objawy mogą wskazywać na odklejenie się łożyska. To także znak, że należy udać się jak najszybciej do ginekologa.

4. Zapalenie jajników

Zapalenie jajników, czyli inaczej mówiąc zapalenie przydatków, spowodowane jest przez bakterie. Najczęściej występuje u młodych, aktywnych seksualnie pań. Zapalenie może wywołać kontakt z zakażonym partnerem albo nieprawidłowa higiena intymna. Uwaga – jeśli kobieta zaniedba leczenie, może pozostać niepłodna.

Zapalenie jajników objawia się nagłym, obustronnym bólem brzucha i podwyższoną temperaturą ciała, upławami z pochwy, plamieniem między menstruacjami, biegunkami. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

5. A może to rak?

Spokojnie, zanim zdiagnozujecie u siebie nowotwór jajnika, musicie wiedzieć, że objawia się on bólem w podbrzuszu i towarzyszącymi mu zwiększenie obwodu brzucha, uczuciem ucisku na drogi moczowe i układ pokarmowy, a także krwawieniem z pochwy. Warto jednak regularnie wykonywać badania, bo nowotwór im wcześniej wykryty, tym większa jest szansa na wyleczenie. Ów nowotwór złośliwy najczęściej pojawia się w okresie około i pomenopauzalnym. Ryzyko intensywnie wzrasta, kiedy kobieta kończy pięćdziesiąt lat.

Co ciekawe, rak ten wywodzi się z komórek nabłonka, które pokrywają jajnik. Niestety, objawia się często w późniejszych stadiach, pozostając wcześniej niezauważonym. Rocznie ponad 3000 kobiet zapada na nowotwór jajnika.

A oto inne czynniki ryzyka wystąpienia raka jajnika: niepłodność, brak ciąż, endometrioza, stymulacja owulacji, wcześniejsze wystąpienie nowotworu, otyłość, palenie papierosów, przebyta świnka, stosowanie talku, nakłuwanie jajnika przy pobieraniu oocytów, mutacje w genach BRCA1 oraz BRCA2, zespół Lynch II. Czynnikiem ochronnym są wielorództwo, karmienie piersią, stosowanie antykoncepcji hormonalnej i podwiązanie jajników.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03