usg tarczycy

Lekarz bada tarczycę za pomocą ultrasonografu. Na podstawie tego urządzenia ocenia rozmiary tarczycy, stan owego gruczołu i jego strukturę. Diagnozuje guzki tarczycy, monitoruje zmiany, wykrywa stany zapalne tarczycy, monitoruje zmiany wywołane schorzeniami.

Co to jest USG?

Tak, warto powiedzieć, czym jest w ogóle USG, czyli ultrasonografia. To zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek w medycynie oraz weterynarii. Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej uzyskującej obraz przekroju badanego obiektu. Cechą USG jest dokładność. Za pomocą tego badania można zdiagnozować nawet niewielkie zmiany w narządach. Co ciekawe, idea USG powstała w dziedzinie dalekiej od medycyny, w środowisku inżynierów. Niemniej jednak pierwsze ultrasonografy wprowadzono do szpitali na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Pierwszym zastosowaniem klinicznym była diagnostyka płodu. W 1951 powstał pierwszy skaner, za pomocą którego można było zobaczyć badane organy. Można było zobaczyć kamienie w pęcherzykach żółciowych, guzy sutków, nerek. Wkrótce zbudowano skaner ultrasonograficzny umożliwiający obrazowanie ruchu zastawek serca.

Na czym polega badanie USG tarczycy?

Przede wszystkim USG tarczycy to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Pacjent kładzie się na kozetkę. Lekarz pokrywa szyję pacjenta specjalnym żelem, przykładają następnie głowicę aparatu USG i przesuwając ją po to, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz. Badanie USG tarczycy trwa kilka minut. Nie musicie specjalnie przygotowywać się do tego badania. Konieczne jest jednak założenie ubrania, w którym dekolt jest odsłonięty. Można także zdjąć bluzkę lub sweter, szczególnie jeśli macie na sobie golf. Pamiętajcie także, aby przed przystąpieniem do badania zdjąć łańcuszki, wisiorki lub korale. Wynik badania USG tarczycy ma formę opisu, do którego dołączany jest wydruk zdjęcia ultrasonograficznego. Po badaniu pacjent wyciera z szyi resztkę żelu.

Niepokojące zmiany

Co, jeśli w trakcie badania lekarz zdiagnozuje niepokojące zmiany? Na przykład wykryje powiększoną tarczycę, miąższowe albo guzikowe zmiany? W takiej sytuacji zaleca się dalsze badania, na przykład biopsję tarczycy, która polega na pobraniu z tarczycy fragmentu guzka za pomocą igły. Uzyskany tym sposobem ekstrakt przesyła się do badania histopatologicznego. Na podstawie tego badania wystawiana jest diagnoza, czy zmiana jest łagodna czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym.

Jakie są wskazania do wykonania USG tarczycy?

Lekarz zaleca wykonania Usg tarczycy, jeśli pacjentka albo pacjent mają powiększony obwód szyi. Lekarz może wykryć symptomy zmian tarczycy również za pomocą badania dotykowego. Wskazaniem do wykonania badania jest również konieczność zaobserwowania efektów leczenia hormonalnego podjętego w wyniku nadczynności albo niedoczynności tarczycy.

Badanie USG gruczołu tarczycy lekarz wykonuje również profilaktycznie, przynajmniej co trzy lata. Owa profilaktyka jest bardzo ważna, gdyż wczesne wykrycie nowotworu złośliwego tarczycy daje aż 90% szans na powrót do zdrowia. Ponadto jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki nowotworu, profilaktyczne badanie USG tarczycy powinno się wykonywać raz do roku. Wskazaniem do częstszego niż profilaktyczne badanie jest przebyta radioterapia. Szczególnie jeśli radioterapia była wykonywana w okolicy szyi.

Jak uzyskać skierowanie?

Aby uzyskać skierowanie na profilaktyczne badanie USG tarczycy, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który palpacyjnie okolice tarczycy i zleci badania poziomu hormonu TSH. Jeśli TSH wykryje nieprawidłowości lekarz wystawia skierowanie na USG tarczycy.

Czy USG tarczycy jest drogie?

Badanie to refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. USG tarczycy możecie również wykonać prywatnie. Średni koszt to ok. 100 zł, czyli od 50 zł do 200 zł. Jeszcze tańsze jest badanie poziomu TSH – najczęściej zapłacimy za niego kilkanaście złotych. Jeszcze bardziej opłaca się wykonanie tzw. panelu tarczycowego, czyli zestawu badań – jest koszt ok. 50 – 60 zł.

Wyniki USG tarczycy

Wyniki ultrasonografii tarczycy interpretuje lekarz specjalista endokrynolog, który przeprowadzając wcześniej wywiad z pacjentem i mając przed sobą badania laboratoryjne podejmuje dalsze decyzje terapeutyczne. Z kolei sam opis USG tarczycy wykonuje lekarz radiolog.

Opis USG tarczycy składa się z (podanych w milimetrach) danych na temat objętości gruczołu. Prawidłowa objętość tarczycy u kobiet to 20 ml, a u mężczyzn 25 ml. Jeśli wyniki odbiegają od normy to znaczy, że mamy do czynienia ze stanem patologicznym.

Badanie USG opisuje echogeniczność miąższu tarczycy, czyli zdolność do odbijania fal ultrasonograficznych przez strukturę. Usg tarczycy stwierdza również obecność zmian ogniskowych oraz podaje przybliżoną ilość oraz wymiary.

Niewątpliwie badanie USG kwalifikuje do dalszej diagnostyki. A konkretnie do biopsji tarczycy. Kwalifikacją są cechy ultrasonograficzne sugerujące zmiany nowotworowe. Do tych zmian należą duże wymiary zmiany, niewyraźna granica gruczołu, obecność mikrozwapnień, a także powiększenie węzłów chłonnych szyi, cechy chaotycznego przepływu wewnątrz zmiany,

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03