usg transwaginalne

To jeden z tych zabiegów, na myśl o których przechodzą Was nieprzyjemne dreszcze. Ale nie chodzi o wizytę u stomatologa, lecz o USG transwaginalne. Okazuje się jednak, że (jak to zazwyczaj to bywa) nie taki diabeł straszny, bo wykonanie dopochwowego Usg nie wiąże się z żadnym bólem. Dyskomfortowa może być świadomość wprowadzania do wnętrza ciała specjalistycznego urządzenia medycznego. Jeżeli pojawia się wówczas ból, to może być on sygnałem zdrowotnych nieprawidłowości.

Co to jest ultrasonografia?

Ultrasonografia czyli USG polega na zastosowaniu ultradźwięków do analizowania i obrazowania tkanek. Badanie to stosują nie tylko medycy ale również weterynarze. To nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, dzięki której można uzyskać obraz przekroju badanego obiektu. To metoda, której zaletą jest dokładność, umożliwiająca wykrywanie w narządach nawet niewielkich zmian. Pierwsze ultrasonografy wprowadzono do szpitali na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Pierwsze ultrasonografy stosowano głównie w diagnostyce płodu. Badano także guzy sutków, nerki czy kamienie w pęcherzykach żółciowych. W latach pięćdziesiątych w Japonii przeprowadzono pierwszą analizę ruchu zastawek serca.

Niejednego pacjenta interesuje także budowa ultrasonografu, bo z pozoru taki aparat może nas nieco przytłaczać swoją złożonością. W skrócie można powiedzieć, że aparat ultrasonograficzny składa się z emitera wysyłającego fale o określonej częstotliwości w kierunku badanego ośrodka oraz odbiornika fal ultradźwiękowych.

Ciekawostka – oprócz ginekologii, ultrasonografia ma również zastosowanie w anestezjologii (przy znieczulaniu bardziej unerwionych miejsc umożliwia większą precyzję sterowania igłą), angiologii (do diagnozowania schorzeń związanych z żyłami i tętnicami), dermatologii (do oceniania zmian skóry i tkanki podskórnej, oceniania skuteczności i ewentualnych powikłań), kardiologii (w tzw. echokardiografii stosowanej do obrazowania struktur serca, jego wielkości i kurczliwości), gastroenterologii (diagnozowanie i obrazowanie narządów wewnętrznych), otolaryngologii (diagnozowanie przerostu tarczycy), w medycynie ratunkowej (ocena obecności płynu w jamie brzusznej), neonatologii (diagnozowanie wnętrza czaszki noworodków), neurologii (badanie przepływu krwi przez układ nerwowy), okulistyce (ultrasonografia oka), ortopedii (analiza stawów, ścięgien, więzadeł, mięśni), pulmonologii (ocena obecności zmian w płucach) i urologii (diagnostyka złogów na nerkach i moczowodach, czyli diagnostyka układu moczowego).

Kiedy wykonuje się transwaginalne USG?

Zabieg wykonuje się profilaktycznie przed spodziewanym zajściem w ciążę. Wykonuje się go również w czasie ciąży i w podejrzeniu nowotworu jako jedno z badań przesiewowych. Zabieg umożliwia szybką i dokładną diagnostykę nieprawidłowości, zaburzeń oraz chorób związanych z układem rozrodczym. Dopochwowe USG jest badaniem bardziej precyzyjnym niż zwykłe USG wykonywane przez powłoki brzuszne.

Ciekawostka – badanie to diagnozuje stan miednicy, wady i nowotwory narządów płciowych oraz wykrywa ciążę pozamaciczną.

Na czym polega to badanie?

Lekarz wprowadza podłużną głowicę ultrasonografu o średnicy od 1 do 2 centymetrów do dróg rodnych. Głowica ta przekazuje obraz na ekran komputera. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest bezpieczne i nie powoduje powikłań.

Ciekawostka – badanie to wykonuje się również w gabinetach prywatnych. Cena jego to 200 do 350 zł. Pamiętajcie – jeśli podczas badania coś budzi w Was niepokój, podzielcie się tym z lekarzem. Ma on obowiązek dokładnie wyjaśnić Wasze wątpliwości.

U kogo wykonuje się badanie?

USG dopochwowe powinny wykonywać wszystkie pacjentki, które rozpoczęły współżycie seksualne. Szczególnie zbadać powinny się pacjentki cierpiące na zaburzenia miesiączkowania lub którym dokuczają bóle podbrzusza. W takiej sytuacji transwaginalne USG jest w stanie zdiagnozować źródło problemów i postawić właściwą diagnozę, która jest pierwszych krokiem do podjęcia leczenia.

Ciekawostka – bardzo rzadko badanie to wykonuje się u dziewicy, która nie podjęła jeszcze współżycia płciowego. Istnieje wówczas ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej. W takiej sytuacji zalecany jest inny rodzaj badania ultrasonograficznego, jakim jest USG za pomocą powłoki brzusznej albo USG przez odbyt.

Jak przygotować się do badania?

Jeśli zamierzasz udać się na badanie transwaginalne, odpowiednio się do niego przygotuj. Weź ze sobą wyniki poprzednich zabiegów USG. Opróżnij pęcherz moczowy. Przypomnij sobie datę ostatniej miesiączki.

Ciekawostka – pamiętaj także, że transwaginalnego USG lekarz nie wykonuje w czasie miesiączki.

USG dopochwowe u pacjentki w ciąży

Lekarze prawie nigdy nie wykonuje USG dopochwowego w trzecim trymestrze ciąży. Wyjątkiem są alarmujące objawy. W pierwszym trymestrze zabieg ten wykonywany jest często, a w drugim rzadziej. Zabieg ten pozwala określić dokładny wiek ciąży i ustalić, czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga oraz w jaki sposób rozwija się płód.

Ciekawostka – ciężarne pacjentki często boją się, że badanie może uszkodzić płód. Jednak lekarze uspokajają – badanie w ten sposób zostało przemyślane, aby w sposób jak najmniej inwazyjny zgromadzić informację na temat stanu płodu. Częściej badanie to przeprowadza się, jeśli ciąża jest zagrożona.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03