badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne – wywołuje dużo wątpliwości, może nasuwać krępujące myśli. Jedno jest pewne – powinno być wykonywane regularnie.

Co to jest badanie ginekologiczne?

Warto na początku powiedzieć czym jest w ogóle badanie ginekologiczne. Otóż jest to badanie, którego celem jest ocena stanu narządu rodnego. Częścią tego badania jest wywiad lekarski. Kolejna część to badanie zewnętrzne, które polega np. na opukiwaniu czy oglądaniu.

Z kolei badanie wewnętrzne to badanie dwuręczne zestawione. Takie badanie u kobiet miesiączkujących jest wykonywane w pierwszej fazie cyklu. Co ciekawe, badanie kontrolne powinno być wykonywane co najmniej raz do roku.

Jak dawniej badano?

Opisy dawnych badań ginekologicznych mogą współczesnych ludzi przyprawiać o zawrót głowy. Dawniejsza etyka lekarska nakazywała na przykład, aby ginekolog podczas takiego badania miał zawiązane oczy. To tylko świadczy o tym że kobiety dawniej nawet podczas badania lekarskiego były traktowane w sposób przedmiotowy, czyli jako obiekt seksualny.

Dzisiaj takie zachowanie byłoby co najmniej dziwne. Poza tym w dawnych czasach badania najczęściej przeprowadzały akuszerki, które zajmowały się porodem. Badanie przez lekarza zawsze miało w sobie jakiś element zgorszenia moralnego. Bywało też tak, że wielu ginekologów wczołgiwało się na czworaka do pokoju, w którym rodziła kobieta Po to, aby nie zobaczyć rodzącej. Oczywiście owe metody miały szkodliwy wpływ na zdrowie kobiet.

Dlaczego musisz chodzić do ginekologa?

Trudno w to uwierzyć ale są kobiety, które bardzo rzadko chodzą do ginekologa a wręcz wcale u niego niebyły. Oczywiście taka wizyta może kojarzyć się niekomfortowo. Jednak co najmniej coroczne badanie ginekologiczne pozwala na uniknięcie nowotworu piersi oraz nowotworu szyjki macicy. Regularnie powinna być wykonywana cytologia oraz badanie piersi.

Aby uniknąć strachu przed ginekologiem należy po prostu dokonać dobrego wyboru lekarza. Dobrze jest zapytać w swoim otoczeniu na przykład koleżanek, czy mogą kogoś polecić. Warto też poszukać opinii w Internecie oraz zwrócić uwagę na warunki higieniczne w danym ośrodku czy w gabinecie. Czyste otoczenie to nie tylko możliwość uniknięcia infekcji ale także komfortowe samopoczucie.

Jeśli nigdy nie byłaś u ginekologa to za pierwszym razem powinnaś udać się do niego na wizytę prywatną. Trzeba również pamiętać że na badanie ginekologiczne najlepiej jest umawiać się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Raczej nie powinnaś chodzić do lekarza jeśli masz akurat miesiączkę. Chyba że sprawa jest poważna.

Jakie pytanie zada Ci ginekolog?

Do badania ginekologicznego warto się przygotować. Lekarz raczej zadaje zawsze podobne pytania. Prawdopodobnie zapyta się on o to, czy miesiączkujesz a także ile trwa twój cykl miesiączkowy. Istotnym pytaniem jest również to, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę a także czy menstruacje przebiegają regularnie, czyli na przykład raz w miesiącu.

Lekarz może zapytać Cię także o to, czy Twoje krwawienia są obfite czy skąpe. Obfite krwawienia to dosyć poważna dolegliwość ginekologiczna ale dosyć częsta. Zbyt dużo krwi podczas miesiączkowania może powodować zmęczenia osłabienie, zawroty głowy i omdlenia. Przyczyną obfitych osłabień mogą być mięśniaki macicy a nawet nowotwór trzonu macicy. Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie ginekologa.

O co nie powinien pytać?

Lekarz ginekolog nie może spytać o wszystko. Musisz o tym wiedzieć, ponieważ niektóre pytania mogą nie tylko być niekomfortowe ale również mogą naruszać prawo. Co to zapytania?

  • Seks – oczywiście niektóre pytania o życie seksualne są ważne, ponieważ odpowiedzi mają znaczenie w diagnostyce chorób. O ile jednak pytania o stosowanie antykoncepcji i o regularne współżycie są istotne, to lekarz nie powinien zadawać pytań dotyczących czasu trwania stosunku oraz preferowanych w pozycji. A już na pewno nie powinien pytać o odczucia związane ze orgazmem.
  • Partner – ginekologa nie powinna interesować liczba twoich partnerów seksualnych, A tym bardziej to, jaki ma on zawód czy jakie są jego zainteresowania. Chyba że istnieje podejrzenie co do choroby wenerycznej.
  • Poglądy – lekarz ginekolog nie powinien pytać Cię o Twoje wyznanie, na przykład o to, czy jesteś chrześcijanką. Nie powinien też pytać o Twoje poglądy polityczne, przekonania oraz światopogląd. Warto jednak dodać, że Twój lekarz ginekolog ma prawo odmówić na przykład przepisania Ci środków antykoncepcyjnych z uwagi na własne przekonania.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03