Dla kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, perspektywa wizyty u ginekologa może być naprawdę stresująca. Wstyd związany z odsłonięcie intymnych części ciała przed obcą osobą, niepewność samego przebiegu takiego badania oraz lęk przed bólem i dyskomfortem — oto tylko niektóre z najczęściej spotykanych problemów. Tymczasem badanie ginekologiczne, nawet w przypadku dziewic, to nic strasznego. Przekonajmy się o tym.

Przygotowania do badania

Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że jeszcze przed samym przystąpieniem do badania można zadbać o jego jak najszybszy i najlepszy, tj. wolny od komplikacji, przebieg. Konieczne są do tego odpowiednie przygotowania. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim należy przeprowadzić rozpoznanie, które ułatwi wybór właściwego lekarza. Można więc zapytać znajome o polecanych ginekologów, a przy tym sprawdzić pojawiające się w Internecie opinie.

Celem zminimalizowania napięcia powinno się ustalić termin wizyty ok. 10 dnia po zakończeniu menstruacji. Właśnie w tym okresie towarzyszący badaniu dyskomfort jest najmniejszy. Jeśli chodzi zaś o same czynności poprzedzające wizytę w gabinecie, dobrze jest zaprzestać stosowania środków do higieny intymnej (ok. 2 – 3 dni wcześniej), a także wybrać wygodny, łatwy do zakładania ubiór. Pierwszy z tych zabiegów zwiększy szansę uzyskania autentycznych, niezniekształconych wyników. Drugi z kolei, jak łatwo się domyślić, usprawni sam przebieg badania.

A co z depilacją lub goleniem okolic intymnych? Tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli jest to zabieg stosowany regularnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać go także przed wizytą u ginekologa. Niemniej wcale nie jest to konieczność.

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy?

Wizyta u ginekologa rozpoczyna się od starannego wywiadu, który przeprowadza lekarz. Jakie mogą paść pytania? Przede wszystkim o datę ostatniej miesiączki, czy wystąpiły jakieś infekcje, czy stosowane są doustne środki antykoncepcyjne (np. w celach dermatologicznych lub regulacji gospodarki hormonalnej) oraz o aktywność seksualną.

Następnie ginekolog przystąpi do kolejnego etapu, co oznacza zaproszenie na fotel. Jako pierwsze przeprowadzone zostanie badanie wziernikiem. Jego rozmiar zostanie dobrany w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia błony dziewiczej. Na podstawie tego zabiegu lekarz oceni stan narządów płciowych i podejmie decyzję o ewentualnym badaniu USG.

Najskuteczniejszą metodą badania ultrasonograficznego jest zastosowanie dopochwowej sondy. Jednakże w przypadku kobiet, które nie są jeszcze aktywne seksualnie, możliwe jest wykorzystanie innych, także skutecznych sposobów. Może to być badanie przez odbyt lub przez brzuch. Wybór zależy oczywiście od indywidualnych cech budowy organizmu. Niemniej w każdym przypadku lekarz wybierze sondę odpowiedniego rozmiaru oraz użyje zapobiegającego tarciu żelu.

Najczęstsze obawy dotyczące wizyt u ginekologa dotyczą bólu. Warto jednak pamiętać, że samo badanie jest bezbolesne, a dyskomfort i uczucie nacisku wynikają najczęściej ze stresu oraz zbytniego napięcia. Dlatego idąc na wizytę u ginekologa, naprawdę dobrze jest się rozluźnić i nie martwić. Dzięki temu uda się uniknąć wszelkich nieprzyjemnych doznań, które w wielu relacjach i tak są wyolbrzymiane.

Badanie ginekologiczne dziewicy to nic strasznego

Widzimy więc, że badanie ginekologiczne to nic strasznego, także dla kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia. Przed jego przebyciem dobrze jest pamiętać o odpowiednich przygotowaniach (najważniejsze są rezygnacja z płynów do higieny intymnej oraz przypomnienie sobie historii chorób itp.) i właściwym stroju. Dobrze też wiedzieć, czego można się spodziewać. To pomoże zachować spokój. Bowiem to właśnie stres i napięcie są główną i najczęstszą przyczyną bólów towarzyszących badaniu.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03