Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne. Dzięki niemu możliwa jest ocena mikroskopijna komórek nabłonka pokrywającego część szyjki macicy – przede wszystkim pod względem rozwijania się ewentualnego nowotworu. Cytologia jest wykonywana bez zlecenia lekarza. Badanie należy powtarzać cyklicznie, od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego.

 

Cytologia – podstawowe informacje

Badanie cytologiczne pozwala na zdiagnozowanie raka szyjki macicy, który jest przyczyną śmierci aż pięciu Polek dzienne. Z tego powodu cytologię trzeba wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Nosicielkami brodawczaka ludzkiego (wirusa HPV) jest ponad 75% kobiet. To właśnie ten wirus odpowiada za rozwój raka szyjki macicy. Cytologia jest więc badaniem, które pozwala na uratowanie życia pacjentki. Zmiany wykryte odpowiednio wcześnie można skutecznie leczyć. Ponadto badanie cytologiczne pozwala na wykrycie rozmaitych infekcji dróg rodnych kobiety oraz znalezienie nieprawidłowych komórek, które później mogą rozwinąć się w nowotwór.

Co ważne – cytologia to badanie bezpłatne. Wykonuje się je w ramach ubezpieczenia. W prywatnych placówkach badanie kosztuje ok. 40-60 złotych. Dla naszych klientów z Warszawy przygotowaliśmy specjalną cenę na badanie cytologiczne.

 

Jak często wykonywać cytologię?

Cytologia ma tak samo duże znaczenie, jak standardowe badanie u ginekologa. Należy je wykonywać raz na 3 lata. Na pierwsze badanie powinna zapisać się kobieta, która ukończyła 25 lat i nie rozpoczęła współżycia seksualnego. Jeśli dziewczyna przestała być dziewicą i regularnie uprawia seks, powinna zapisać się na cytologię najpóźniej trzy lata od pierwszego stosunku. Co ważne, nie ma górnej granicy wieku, po przekroczeniu której nie trzeba wykonywać badania. Nawet te kobiety, które przeszły już menopauzę, powinny regularnie zapisywać się na cytologię.

Niekiedy badanie należy wykonywać częściej niż raz na trzy lata. Dzieje się tak wtedy, gdy kobieta ma osłabiony układ odpornościowy, np. po przeszczepie organu lub po chemioterapii. Wskazaniem dla częstszego badania jest także genetyczna predyspozycja do choroby. Ważnym wskazaniem jest także używanie przez matkę kobiety syntetycznego estrogenu dietylostilbestrolu (środek używany w latach 50. w celu zapobiegnięciu poronieniom). Częściej na cytologię muszą się również zapisywać te pacjentki, które są nosicielkami wirusa HIV.

 

Jak wygląda badanie?

Pacjentka musi być rozebrana od pasa w dół. Lekarz poprosi ją o ułożenie się na fotelu ginekologicznym i rozluźnienie. Następnie delikatnie włoży do pochwy specjalną szczoteczkę o elastycznych włóknach. Szczoteczka ta jest w stanie pobrać z pochwy wydzielinę, która zawiera komórki błony śluzowej pochodzące z nabłonka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne – kobieta prawie nic nie poczuje podczas jego wykonywania. Ewentualnie może się pojawić delikatne „szczypanie”. Wynik nie może być miarodajny, jeśli rozmaz będzie pobrany z jednego miejsca. Z tego powodu ginekolog za jednym zamachem weźmie materiał z tarczy szyjki macicy oraz z kanału szyjki znajdującego się nieco głębiej. Próbki należy nanieść natychmiast na specjalne szkiełka i utrwalić odczynnikami. Następnie pobrany materiał jest badany w laboratorium.

 

Jak przygotować się do badania?

Pacjentka nie musi przed cytologią wykonywać żadnych innych badań. Na kilka dni przed cytologią należy odstawić leki dopochwowe. Nie można także płukać pochwy. Kobieta powinna również powstrzymać się od stosunków płciowych na co najmniej 24 godziny przed badaniem. Co ważne, przed cytologią nie można przeprowadzać badania ginekologicznego. Jeśli pacjentka cierpi na stany zapalne pochwy, najpierw należy je wyleczyć zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po wejściu do gabinetu ginekologicznego kobieta powinna zgłosić wykonującemu badanie datę wystąpienia ostatniej miesiączki oraz czas trwania cykli miesiączkowych (najkrótszy i najdłuższy). Ponadto trzeba zaznaczyć lekarzowi, jakie kobieta stosuje leki. W trakcie wykonywania badania pacjentka nie może wstydzić się mówić, co odczuwa. Wystąpienie nagłego bólu może być ważnym objawem.

Prawidłowy i nieprawidłowy wynik cytologii

Przez wiele lat na wynikach cytologii widniała informacja o tym, do której z pięciu grup należy badana pacjentka. Pierwsza lub druga oznaczała, że kobieta jest zdrowa i jej wyniki są prawidłowe. Jeśli w opisie badania zaznaczono trzecią, czwartą lub piątą grupę, rezultaty były nieprawidłowe. Od tego sposobu charakterystyki badania cytologicznego jednak odstąpiono. Aktualnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne stawia na tzw. klasyfikację Bethesda z 2001 r. Opis tego rodzaju jest bardziej szczegółowy, zawiera wiele przydatnych dla lekarza prowadzącego danych.

Dla pacjentki najważniejsza jest informacja, czy w rozmazie znajdowały się wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka tarczy i kanału szyjki macicy. Występowanie podejrzanych komórek może wskazywać na rozwijający się stan chorobowy. W takim wypadku należy poddać się dalszej diagnostyce i leczeniu. Trzeba pamiętać jednak o tym, że niekorzystny wynik badania nie wskazuje automatycznie na nowotwór. Najczęściej nieprawidłowa cytologia związana jest z pojawieniem się infekcji lub nadżerki (czyli stanu przedrakowego).

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03