badanie krwi

Za pomocą morfologii krwi, stężenia markerów, czy OB można wykryć wiele poważnych chorób, w tym chorób nowotworowych. Warto poddawać się takim badaniom profilaktycznie, bo dzięki nim możemy wcześnie wykryć procesy nowotworowe i podjąć leczenie, które zakończy się sukcesem.

Stężenie markerów we krwi

Aby wykryć jak najwcześniej nowotwór, należy wykonać takie badania jak morfologia krwi i poziom markerów nowotworowych. Markery nowotworowe są to substancje chemiczne wytwarzane w różnych tkankach ciała. Mogą one być pod postacią białek, enzymów, hormonów lub antygenów. Jeśli organizm jest zdrowy, stężenie tych substancji jest niewielkie, ale w tkankach nowotworowych produkcja markerów wzrasta.

A oto przykłady wskaźników nowotworowych we krwi:

  • CA 125 – marker charakterystyczny dla nowotworu jajnika lub trzustki
  • PSA – typowy dla raka prostaty
  • AFP – charakterystyczny dla pierwotnego nowotworu wątroby

Jednak podwyższony wzrost markerów wcale nie musi oznaczać, że w organizmie rozpoczął się proces nowotworowy. Markery mogą także oznaczać stany zapalne. Są także sytuacje, kiedy w organizmie rozwija się rak i niektóre komórki produkują markery, lecz nie uwalniają ich do krwi. Niemniej jednak po zakończeniu leczenia, czy to stanu zapalnego czy to nowotworu, stężenie markerów należy nadal monitorować.

Jak się przygotować do badania? W poprzedzającym dniu unikajmy spożywania obfitych i tłustych posiłków oraz picia alkoholu. Aby wyniki były wiarygodniejsze, zaleca się pobieranie krwi w godzinach rannych, czyli między 7:00 a 10:00. Lekarze zalecają także 15 minutowy odpoczynek przed badaniem. Nie należy też przed badaniem brać leków.

Morfologia krwi

Najczęstszą przyczyną przeprowadzenia badania morfologicznego jest podejrzenie niedokrwistości, nadkrwistości lub krwotoku wewnętrznego. Wskazaniem jest także podejrzenie skazy krwotocznej, stanu zapalnego lub choroby zakaźnej.

Coraz częściej jednak mówi się o tym, aby morfologię wykonywać profilaktycznie, aby sprawdzić, czy coś niedobrego dzieje nie dzieje się w ciele człowieka. Wyniki badania krwi są również podstawą do wykonania dalszych czynności diagnostycznych. Profilaktyczna morfologia zalecana jest co 2 – 3 lata.

Do badania krwi nie musicie przygotowywać się w jakiś szczególny sposób. Jednak nie znaczy to, że do badania można przystąpić w każdym momencie. Przede wszystkim trzeba być na czczo, czyli przed zjedzeniem śniadania.

Co oznacza jeszcze zalecenie bycia „na czczo”? Chodzi tu też o powstrzymanie się od spożywania posiłków do 12 godzin przed planowanym badaniem. Zalecane jest zjedzenie wczesnej, lekkostrawnej kolacji poprzedniego dnia. Przed badaniem dobrze jest także 12 godzin nie pić kawy i herbaty. Można pić wodę niegazowaną. Rano dobrze jest wypić maksymalnie jedną szklankę wody. Skąd tak restrykcyjne zalecenia? Otóż posiłki zawierają tłuszcze i cukry mogące zafałszować wynik badania. Zjedzone tuż przed badaniem śniadanie może spowodować podniesienie liczby leukocytów w próbce. Innym zaleceniem jest powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniami. Intensywny trening może bowiem spowodować leukocytozę. Również alkohol może zafałszować wyniki. Dlatego lekarze zalecają powstrzymanie się przed treningiem na co najmniej 3 dni przed badaniem.

Jak długo wykonuje się badanie? Pielęgniarka pobiera 5 ml pełnej krwi żylnej za pomocą nakłucia żyły. Żyłę nakłuwa najczęściej w zgięciu łokciowym. Krew można również pobrać poprzez płytkie nakłucie skóry. Niejedna osoba boi się badania krwi, ale często okazuje się, że strach ma po prostu tzw. wielkie oczy.

Jak długo czeka się na wyniki? Wynik zazwyczaj jest dostępny w ciągu 24 godzin. Często też mamy możliwość sprawdzenia wyniku online, na stronie internetowej laboratorium. Trochę inaczej jest w przypadku badań wykonywanych w trybie pilnym, tzw. cito. Wówczas oczekiwanie na wynik jest dużo krótsze. Szczególnie jeśli chodzi o prywatne laboratoria.

Jakie parametry w morfologii krwi powinny Was zaniepokoić? Niepokojąca jest zwiększona liczba limfocytów lub monocytów – ta najczęstsze objawy białaczki. Zwiększone ilość czerwonych krwi sugeruje czerwienicę prawdziwą, zaliczaną do nowotworów mieloproliferacyjnych. Na nadpłytkowość samoistną wskazuje bardzo duża ilość krwinek płykowych, czyli trombocytów.

OB

Kolejnym badaniem krwi wykrywającym poważne choroby jest OB, czyli Odczyn Biernackiego. OB to wskaźnik opadania erytrocytów. Jest to badanie laboratoryjne mierzące drogi opadania krwinek czerwonych w ciągu 1 godziny w niekrzepnącej krwi. Jednostką są milimetry na godzinę. W ten sposób można wykryć stan zapalny, reumatyczny czy nowotworowy. OB należy wykonywać profilaktycznie raz do roku. Taki czy inny wynik OB nie jest charakterystyczny dla żadnej choroby. Mimo to wartość trzycyfrowa jest symptomem rozwijającego się w ciele procesu nowotworowego.

A oto normy OB:

  • noworodki – od ) do 2 mm/h
  • niemowlęta – od 2 do 17 mm/h
  • dzieci do pół roku – od 7 do 20 mm/h
  • kobiety poniżej 50 lat – od 6 do 20 mm/h
  • kobiety powyżej 50 lat – do 30 mm/h
  • mężczyźni po 50 roku życia – od 3 do 15 mm/h
  • mężczyźni po 50 rok życia – do 20 mm/h

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03