9 miesięcy w łonie mamy

W którym miesiącu ciąży płód zaczyna słyszeć bicie serca swojej mamy? Kiedy powstają pierwsze komórki krwi? Kiedy po raz pierwszy maluch otwiera oczy i kiedy się zaokrągla?

Zobaczcie, krok po kroku – 9 miesięcy w łonie mamy.

1 miesiąc – niezwykle intensywny. Komórka pełna informacji

To miesiąc, w którym zostaje zapłodniona komórka jajowa. Komórka zawierająca niezbędne informacje genetyczne o przyszłym noworodku, takie jak płeć, wzrost czy kształt ust. To miesiąc niezwykle intensywny. Czas, w którym liczba nowych komórek wzrasta z godziny na godzinę. Trzynastodniowy embrion ma już układ nerwowy. Miesięczny maluszek ma już około pięć milimetrów.

Ciekawostka – pierwszym pokarmem czerpanym przez dziecko z organizmu matki jest… cukier.

2 miesiąc – powstają pierwsze komórki krwi

Przyszedł czas na wykształcenie się przedsionków i komory serca i na powstanie pierwszych własnych komórek krwi. To czas, w którym embrion przypomina kształtem laseczkę z wyodrębnioną głową i mózgiem. Zaczynają się kształtować zawiązki żołądka, płuc, jelit, wątroby. Nos, uszy czy inne narządy powoli przybierają swój właściwym kształt.

Ciekawostka – w siódmym tygodniu maluszek ma już zmysł dotyku i zawiązki zębów mlecznych, zawiązki szczęki i podniebienia. Ma już półtora centymetra i waży trzy gramy.

3 miesiąc – płód zaczyna przypominać dziecko

To okres, kiedy maleństwo zaczyna przypominać człowieka, a może przede wszystkim dziecko. Głowa stanowi połowę długości ciała i widać już pierwsze indywidualne cechy. Wykształcają się struny głosowe, żołądek wydziela pierwsze soki trawienne. Nerki wychwytują kwas moczowy, a trzustka pracuje coraz śmielej, wytwarzając insulinę. Poza tym dziecko jest coraz bardziej ruchliwe, chociaż mama nie odczuwa jeszcze tych ruchów, bo jest ono zbyt małe – ma zaledwie osiem centymetrów i waży piętnaście gramów.

Ciekawostka – ciało płodu pokrywa już meszek płodowy, a na palcach rosną paznokcie.

4 miesiąc – maluch słyszy bicie serca swojej mamy

W tym okresie wszystkie narządy już pracują. Maluch rośnie szybko i poprawia się jego krążenie. Serce przepompowuje już około trzydzieści litrów krwi. Kolor skóry dziecka staje się różowy. Rosną mu brwi, rzęsy oraz włosy. Na palcach pojawiają się pierwsze linie papilarne. Skóra dziecka reaguje na dotyk. Maluch mierzy piętnaście centymetrów i waży dwadzieścia dekagramów. Po raz pierwszy słyszy bicie serca mamy.

Ciekawostka – pod koniec piętnastego tygodnia mama czuje pierwsze kopnięcia swojego dziecka.

5 miesiąc – coraz lepszy słuch

To czas, kiedy dziecko uczy się spać. I kiedy uczy się czuwać. Oraz kiedy zaczyna odczuwać zmiany temperatury. Słyszy coraz więcej dźwięków. Rozpoznaje pierwsze smaki. Mierzy już dwadzieścia pięć centymetrów i waży czterdzieści deko.

Ciekawostka – możecie już rozpoznać za pomocą badania USG płeć dziecka.

6 miesiąc – dziecko otwiera oczy

Rozwija się bardzo szybko układ nerwowy. Dziecko nabiera sił i umiejętności potrzebnych do tego, aby żyć poza organizmem mamy. Rozwija się u niego odruch ssania. Powstają zawiązki zębów i kostnieje szkielet. Ciało malucha pokrywa maź płodowa. Waży pół kilograma i mierzy dwadzieścia osiem centymetrów.

Ciekawostka – dziecko po raz pierwszy otwiera oczy!

7 miesiąc – maluch zaokrągla się

Płód zaokrągla się i nabiera chroniącego przed chłodem tłuszczu. Zaczyna mieć marzenia senne. Mierzy czterdzieści centymetrów i waży ponad kilogram.

Ciekawostka – dziecko coraz bardziej odczuwa ból, więc gdy jego mama pali, malucha może boleć głowa.

8 miesiąc – zwiększa się mózg

Płód stale rośnie, waży już dwa kilogramy i mierzy czterdzieści pięć centymetrów, w związku z czym jest mu coraz ciaśniej w brzuchu i zaczyna być bardzo ruchliwe. Zwiększa się mózg i poprawia umiejętność myślenia.

Ciekawostka – u dziewczynek jajniki zaczynają produkować hormony, a u chłopców jądra zsuwają się do moszny.

9 miesiąc – dziecko jest gotowe do wyjścia

Dziecko staje się jeszcze bardziej ruchliwe, wręcz na brzuchu mamy rysują się jego stopy. Posiada już własny rytm biologiczny. Narządy są już w pełni wykształcone. Mierzy około pięćdziesiąt trzy centymetry i waży trzy kilogramy.

Ciekawostka – brzuch mamy staje się wielki, piersi jeszcze bardziej powiększają się, pojawiają się obrzęki nóg.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03