Czy wiesz, że każda kobieta powinna profilaktycznie przynajmniej raz do roku odwiedzić ginekologa? W jakich jeszcze sytuacja powinnyśmy udać się szybko do lekarza?

 

1 Masz bolesne miesiączkę?

Idealna miesiączka wcale nie boli, czasami jednak tak się zdarza. Jeśli leki przeciwbólowe na nic się zdają i brzuch nadal Cię boli, idź koniecznie do lekarza. Być może za miesiączkowym bólem kryje się jakaś choroby. Na pewno nie ignoruj tego.

 

2 Masz nieregularny okres?

Idealny cykl menstruacyjny ma 28 dni, wahania mogą być w granicach 21 do 35 dni. Miesiączki powinny być co miesiąc regularne, czyli zawsze w tym samy odstępstwie czasu. Jeśli różnica jest większa niż 3 dni, powinnaś udać się do ginekologa.

 

3 Pojawiły się zmiany menstruacyjne?

Jeśli na przykład nagle zaczynasz mieć intensywne miesiączki, a wcześniej niezbyt mocno krwawiłaś i jeśli sytuacja taka wcześniej nie występowała, wówczas powinnaś skonsultować tę sytuację z lekarzem.

 

4 Jesteś w ciąży?

To kolejna sytuacja, kiedy powinnaś często konsultować się z ginekologiem. Pierwszy raz do lekarza powinnaś udać się w 6 tygodniu. Dobrze jest też wówczas zrobić pierwsze USG. Często też powinnaś wykonywać badania, dzięki którym szybko zorientujesz się czy z ciążą wszystko jest w porządku. Wraz z kolejnym miesiącem wizyty u ginekologa powinny być częstsze, a pod koniec ciąży powinny odbywać się raz na tydzień.

 

5 Planujesz ciążę?

To także sytuacja, kiedy warto iść do lekarza. Ginekolog sprawdzi poziom Twoich hormonów, przepisze witaminy i minerały, szczególnie zalecany jest kwas foliowy. Lekarz poradzi Ci także, jak współżyć, aby w krótkim czasie zajść w ciążę i skieruje Cię na badania.

 

6 Zauważyłaś problemy z seksem?

Skłonić Cię do wizyty u specjalisty powinien ból podczas współżycia albo słabe nawilżenie pochwy. Powodem mogą być wahania hormonalne lub zła budowa narządów. Lekarz powinien zalecić specjalistyczne badania.

 

7 Boli Cię podbrzusze?

Bólu podbrzusza nie wolno lekceważyć. Oczywiście taki sygnał nie musi zwiastować nic złego, ale jeśli ból ten powtarza się, powinnaś udać się do lekarza, bo powodem może być coś poważnego. Czasami powodem takiego bólu są torbiele jajników. Udać się do lekarza powinnaś wówczas, kiedy ból trwa więcej niż dwa dni.

 

8 Masz problem z zajściem w ciążę?

Powodem do niepokoju powinna być sytuacja, kiedy uprawiasz seks bez zabezpieczeń regularnie od roku i nie udało Ci się zajść w ciążę. Powodem może być bezpłodność. I pamiętaj, że zbadać się musisz zarówno Ty jak i Twój partner. Do lekarza powinnaś udać się także wówczas, gdy stosujesz pigułki.

Blog

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03