Bierzesz pigułki? Ok, ale i tak zostaniesz mamą, jeśli…

1. łączysz leki z pigułkami

W niektórych lekach są obecne substancje, które mogą osłabić działanie preparatów antykoncepcyjnych. Szczególnie taką moc posiadają antybiotyki, zwłaszcza amoksycylina, rifampicyna i tetracyklina. Dlatego ginekolodzy zalecają, aby podczas kuracji antybiotykowej łączyć antykoncepcję z innymi zabezpieczeniami przed niechcianą ciążą jak na przykład z prezerwatywą.
Co ciekawe, działanie pigułek antykoncepcyjnych osłabia również paracetamol. Szczególnie jeśli będziesz przyjmowała te tabletki w nadmiarze. Wchłanianie substancji antykoncepcyjnych może osłabić również chrom. Dlatego uważaj, aby pomiędzy przyjęciem chromu a połknięciem pigułki upłynęły przynajmniej cztery godziny.

2. pijesz zioła

Herbatki ziołowe oraz preparaty powstałe na bazie ziół mogą także upośledzać działanie antykoncepcji. Do takich ziół należy na przykład dziurawiec, dzięgiel chiński czy pluskawica groniasta. Działanie dziurawca jest tak silne, że może on powodować spadek hormonów we krwi aż o 15% co wiąże się z ryzykiem pojawienia się owulacji. Działanie tego zioła utrzymuje się jeszcze przez dwa tygodnie po zakończeniu ziołowej kuracji.

3. lubisz grejpfruty

Działanie tabletek antykoncepcyjnych może osłabiać także stosowana w dużych ilościach witamina C oraz sok grejpfrutowy. Produkty te spowalniają bowiem metabolizm obecnych w pigułkach antykoncepcyjnych estrogenów. Zwiększa to także ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Jeśli jednak lubisz grejpfruta, powinnaś zachować czterogodzinny odstęp pomiędzy przyjęciem pigułki a zjedzeniem owocu.

4. palisz papierosy

Ginekolodzy przestrzegają, że palenie papierosów nie tylko osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych, ale także w połączeniu z nimi zwiększają ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego i serca. Szczególnie ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem.

5. pijesz dużo alkoholu

Sam alkohol nie osłabia działania preparatów antykoncepcyjnych, ale w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu możesz zacząć wymiotować albo dostać biegunki, co może sprawić, że pigułka nie zdąży się wchłonąć.

6. stosujesz leki przeczyszczające

Jeśli stosujesz środki przeczyszczające w celu odchudzania, powinnaś zrezygnować z tego, jeśli bierzesz pigułki. Mogą one spowodować, że tabletki po prostu się nie wchłoną.

7. przyjmujesz antydepresanty

Niestety, one także mogą osłabiać działanie preparatów antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji dobrze jest zabezpieczać się dodatkowo prezerwatywą czy innymi środkami zapobiegającymi ciąży.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03