Przed wizytą u ginekologa pojawia się w naszych głowach mnóstwo pytań i wątpliwości. Na przykład zastanawiamy się nad tym, jakie pytania może zadać lekarz. Albo jakich nie powinien. I w ogóle kiedy powinnam umówić się na wizytę? – pytasz siebie.
Poznaj 7 najczęstszych pytań przed wizytą u ginekologa i odpowiedzi na nie!

 

1 Jak często powinnam się badać?

Co najmniej co pół roku. Z wieloma chorobami jest tak, że im wcześniej je wykryjemy, tym lepiej, tym leczenie będzie skuteczniejsze, łatwiejsze i krótsze. Nawet jeżeli nic Cię nie boli, regularna wizyta u lekarza powinna być standardem. Koniecznie jest też zindywidualizowanie częstotliwości badań, czyli o tym kiedy powinnaś zgłosić się na następną wizytę powie Ci lekarz po przeprowadzeniu wywiadu.

Pamiętaj o tym! Jeśli zauważysz w okolicach warg sromowych takie zmiany jak pęcherze, narośla albo wypryski ropne, udaj się do ginekologa jak najszybciej.

 

2 Kiedy powinnam iść do ginekologa?

Najlepszym czasem są pierwsze dni po okresie, kiedy odporność organizmu zmniejsza się i można wykryć przewlekłe infekcje. Większa jest wtedy szansa, że ginekolog zaleci przeprowadzenie takich badań jak cytologia identyfikująca różne choroby lub diagnostyka mikroflory. Warto zrobić raz na jakiś czas takie badania, ponieważ bardzo wiele chorób jest możliwych do wykrycia właśnie dopiero w laboratorium.

Pamiętaj o tym! Kiedy jesteś w ciąży i czujesz się zdrowa, na pierwszą wizytę do ginekologa powinnaś zgłosić około dwa tygodnie do miesiąca po spóźnionej miesiączce, co będzie prawdopodobnie odpowiadało 6 – 8 tygodniowi ciąży.

 

3 Jak przygotować się do badania?

Aby badanie przebiegło prawidłowo i przyniosło rzetelne wyniki, najlepiej nie uprawiaj seksu bez prezerwatywy. Jeśli idziesz na wizytę wieczorem po pracy, powinnaś wziąć ze sobą wilgotne chusteczki do higieny intymnej. Jeśli chodzi o ciuchy to zdecydowanie lepszym ubraniem będzie spódnica niż spodnie, ponieważ nie każdy lekarz dysponuje specjalnymi narzutkami osłaniającymi w czasie badania.
Ważne jest także zadbanie o wypróżnienie w dniu wizyty, a także podmycie się tylko z wierzchu, żeby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy, którą być może trzeba będzie pobrać do badania.

Pamiętaj o tym! Tuż przed wejściem do gabinetu dobrze jest też opróżnić pęcherz.

4 O co może zapytać lekarz?

Na przykład o to, w jakim wieku dostałaś pierwszą miesiączkę – to podstawowe pytanie obecne szczególnie podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Poza tym lekarz może zapytać także, czy miesiączki są obfite i ile podpasek zużywasz w ciągu dnia. Inne pytanie może być o to, czy rozpoczęłaś współżycie seksualne – to pytanie ważne, gdy w zależności od tego czy jesteś lub nie jesteś dziewicą można dopasować odpowiedni rozmiar wziernika. Kolejne pytania to informacja, jakie metody antykoncepcyjnej stosujesz oraz czy byłaś w ciąży, czy usunęłaś ciążę lub poroniłaś.

Pamiętaj o tym! Na pytania lekarza odpowiadaj szczerze, gdyż od tego zależy skuteczność badania.

5 Jakie pytania mogę zadać?

Jeśli udałaś się do lekarza, bo podejrzewasz u siebie jakąś infekcję, szczegółowo określ co Ci konkretnie dolega i nie wahaj pytać, aby dowiedzieć się jakie konkretnie działania podjąć. Możesz także pytać o sposób, w jaki przeprowadzone będą badania oraz o to, jak szybko możesz spodziewać się wyniku.
Poza tym możesz zapytać o to, czy stosowanie tamponów jest bezpieczne dla zdrowia, czy podczas miesiączki możesz ćwiczyć, czy prezerwatywa jest skuteczna, jak złagodzić ból podczas okresu, jak pozbyć się przykrych objawów PMS, czy aplikowanie pigułek antykoncepcyjnych i równoczesne palenie papierosów jest szkodliwe, jak można opóźnić lub przyspieszyć miesiączkę i wiele innych pytań.

Pamiętaj o tym! Masz prawo wiedzieć wszystko o swoich badaniach i pobycie u ginekologa. Dlatego nie wahaj się zadawać pytania, bo jest ku temu odpowiednia okazja. Nawet jeżeli uważasz, że Twoje pytanie jest wstydliwe lub dziwne, powinnaś je zadać.

6 O czym powinnam pamiętać wychodząc od lekarza?

Przede wszystkim o tym, aby wykonać zalecenia ginekologa. Pamiętaj, że tylko lekarz może udzielić Ci kompetentnych porad i powinnaś je zastosować. Na przykład jeśli przepisał Ci antybiotyki, a miałaś na nie alergię, to możesz wykupić w aptece zamienniki.

Pamiętaj o tym! Istotne jest także precyzyjne przestrzeganie dawkowania. Niektóre pigułki należy przyjmować na pusty żołądek, a inne trzeba popić dużą ilością wody. Z tabletkami jest często tak, że wiele rzeczy ma znaczenie.

7 Jakich pytań ginekolog mi nie zada?

A raczej nie powinien zadać. Oczywiście są wyjątki, ale raczej lekarz nie zada Ci pytań o Twoje preferencje seksualne, czyli na przykład jaki seks lubisz uprawiać i czy często oraz jak często osiągasz orgazm. Natomiast nie jest nietaktowne zapytanie o częstotliwość współżycia seksualnego.
Ginekolog raczej też nie zapyta Cię o szczegóły związane z Twoim partnerem, na przykład o to, ile ma lat, jakie są jego doświadczenia i czy mieszkacie razem. Może natomiast zapytać o to, czy jesteś obecnie aktywna seksualnie i czy współżyjesz z jednym mężczyzną czy utrzymujesz kontakty seksualne z wieloma mężczyznami. Ważnym pytaniem jest też liczba partnerów, bo ma znaczenie w przypadku chorób wenerycznych.

Pamiętaj o tym! Ginekolog nie ma prawa zapytać Cię o poglądy czy wyznania religijne. Natomiast zdarzają się niestety lekarze, którzy swoją decyzję o przepisaniu lub nieprzepisaniu tabletek antykoncepcyjnych uzależniają od wyznawanych poglądów.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03