jelito

Choroba jelita grubego brzmi groźnie. Jednak nie zawsze chodzi o nowotwór. W dużym stopniu wystąpienie choroby jest uzależnione od złej diety bogatej w tłuszcze nasycone.
Poznajcie najpopularniejsze choroby jelita grubego…

1 Zapalenie jelita grubego

Przyczyną stanu zapalnego może być obecność patogenów, proces autoimmunologiczny lub choroba naczyń krwionośnych. Jednym z czynników reakcji zapalnej jelita jest zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki czemu do zapalenia przenikają białka osocza, takie jak cytokiny, przeciwciała i dopełniacze. Innym czynnikiem reakcji zapalnej jest zwiększenie się ukrwienia narządu oraz napływ komórek zapalnych – leukocytów, takich jak monocyty, neutrofile i komórki plazmatyczne.
Musicie wiedzieć, że owa reakcja zapalna wyraża obronę organizmu chcącego usunąć czynnik uszkadzający jelito.
Jakie są objawy? Mogą pojawić się bóle brzucha, zaparcia, biegunki, chudnięcie. Czasami występuje gorączka, złe samopoczucie, a rzadziej krwawienie z odbytu.
Czy wiedziałyście, że? Choroba ta może przebiegać w sposób ostry jak i przewlekły. Stan ostry ma podłoże infekcyjne i objawia się nagle, szybko postępująco bólem, krwawieniem i biegunką. Z kolei zapalenie przewlekłe przez długi czas nie daje żadnych objawów.

2 Zespół jelita drażliwego

To przewlekła, trwająca co najmniej trzy miesiące idiopatyczna (czyli powstająca spontaniczne i mająca niejasne podłoże) choroba przewodu pokarmowego. Jej cechą jest to, że ma ona charakter czynnościowy, czyli chorobie nie towarzyszą zmiany morfologiczne w narządach ani odchylenia w badaniach laboratoryjnych, obrazowych czy endoskopowych. Nie jest znana pierwotna przyczyna tej choroby, natomiast do czynników patofizjologicznych należy nadmierny wzrost flory bakteryjnej, zaburzenia czucia trzewnego, niepokój, zaburzenia osobowości, dieta uboga w błonnik, infekcja jelitowa.
Jakie są objawy? Może wystąpić uczucie „przelewania w brzuchu”, częste oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, zmęczenie, zgaga, bóle głowy, wymioty, nudności, odbijanie, gazy, śluz w kale, wzdęcie brzucha, zaparcie, biegunka, ostry ból brzucha.
Czy wiedziałyście, że? Zespół jelita drażliwego może mieć charakter biegunkowy lub zaparciowy. Typ biegunkowy charakteryzuje się więcej niż 3 wypróżnieniami w ciągu dnia, parciem na stolec i wodnistym kałem. Z kolei zaparciowy typ objawia się mniej niż 3 wypróżnieniami w tygodniu, twardym stolcem i dużym wysiłkiem przy defekacji.

jelito

jelito

3 Polipowatość

Polipy powstają wskutek przerostu błony śluzowej jelita grubego. Pojedynczy polip może być efektem stanu zapalnego, a mnogi jest chorobą genetyczną. Polipy uznawane są za łagodne nowotwory i stan przednowotworowy. Jeśli podczas badania kolanoskopowego zauważone zostaną polipy, muszą one zostać usunięte. Co ciekawe, postać polipów mogą również przyjąć niektóre nowotwory złośliwe.
Jakie są objawy? Często polipy nie dają żadnych objawów. Większe polipy mogą objawiać się zaparciami, uczuciem parcia na stolec, śluzem w kale.
Czy wiedziałyście, że? Polipy często usuwane są podczas kolanoskopii, która pełni funkcję nie tylko diagnostyczną, ale również leczniczą. Usuwanie polipów zwane jest polipektomią. Niewielkie zmiany usuwane są za pomocą kleszczyków biobsyjnych, natomiast większe polipy usuwa się za pomocą narzędzia o nazwie pętla diatermiczna. Wszystkie zmiany po ich usunięciu są badane mikroskopowo.

5 Nowotwór jelita grubego

Rak ten wywodzi się z nabłonka błony śluzowej jelita grubego. Jest drugim co do częstości nowotworem złośliwym u kobiet i trzecim u mężczyzn. Najczęstszym rodzajem nowotworu jest gruczolak.
Do czynników ryzyka wystąpienia tej choroby należy zła dieta bogata w czerwone smażone mięso, tłuszcze nasycone, a uboga w warzywa i owoce oraz błonnik. Większą szansę zachorować na tę chorobę mają osoby z otyłością i nadwagą, palące papierosy, niewiele się poruszające, spożywające dużo alkoholu, chorujące na cukrzyce oraz takie, w których rodzinie występował nowotwór jelita grubego.
Jakie są objawy? Nowotwór jelita grubego przez długi czas przebiega bezobjawowo. Częstym objawem jest przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego, osłabienie, męczliwość, duszność, bladość skóry, przyspieszenie akcji serca, obniżenie stężenia hemoglobiny we krwi, smolisty stolec, ból brzucha, zaparcia lub biegunki.
Czy wiedziałyście, że? Aż w 70% wpływ na rozwinięcie się raka jelita grubego ma dieta? Na przykład częste jedzenie mięsa zwiększa ryzyko nowotworu aż o 33%. Z kolei kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zapobiegać zachorowaniu na raka.

5 Choroba uchyłkowa jelit

Choroba związana jest z obecnością w jelicie grubym kilkuset uchyłków, czyli wyrostków odchodzących od naczelnej osi organu. Czasami uchyłki występują w odbytnicy. Częściej są one nabyte niż wrodzone.
Jakie są objawy? Często przez długi czas nie ma żadnych objawów. Mogą pojawić się takie dolegliwości jak biegunka, nudności i wymioty, ból brzucha, wysoka temperatura, przyspieszone tętno.
Czy wiedziałyście, że? Powikłaniem zapalenia uchyłków jelita grubego może być krwotok, przetoka, niedrożność jelit, perforacja jelita lub ropień przyokrężniczy.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03