niepłodność

Jakie są metody leczenia niepłodności? Co jest przyczyną takiego stanu? I czy przy pomocy in vitro można wybrać płeć dziecka? Poznaj 5 faktów na temat niepłodności.

1. Co to jest niepłodność?

Niepłodność to stan, w którym kobieta nie zachodzi w ciążę pomimo co najmniej rocznego współżycia seksualnego. W tym czasie uprawia średnio 3, 4 stosunki tygodniowo i nie zabezpiecza się. Niepłodność dotyka około 15% par w wieku produkcyjnym. Pewnie zapytacie, kto jest najczęściej niepłodny – kobieta czy mężczyzna? Otóż niepłodność dotyka w 35% zarówno kobiety jak i mężczyzn.

Ciekawostka – od niepłodności odróżniamy bezpłodność polegającą na trwałej niemożności posiadania dzieci, na przykład z powodu braku jąder albo braku jajników.

2. Kiedy problem leży po stronie kobiety

Lekarze zaobserwowali, że niepłodność u kobiety wywołują między innymi czynniki ogólnoustrojowe, takie jak choroby tarczycy, nadnerczy, nerek lub wątroby, alkoholizm, otyłość lub wychudzenie. Inna przyczyna niepłodności to choroby weneryczne, czyli choroby przenoszone drogą płciową takie jak rzeżączka, kiła, ziarniak pachwinowy, AIDS, świerzb, rzęsistkowica czy wszawica łonowa. Niepłodność wywołują także choroby przysadki mózgowej, takie jak zespół Kallmanna, niedoczynność przysadki mózgowej czy hiperprolaktynemia.

Bezpłodność rozwija się również w wyniku chorób jajników, takich jak nowotwór jajnika, zespół policystycznych jajników, zaburzenia ciałka żółtego, czy nieprawidłowa budowa jajnika. Przyczyną są także choroby macicy, choroby szyjki macicy, choroby pochwy, czy czynniki genetyczne, takie jak zespół Turnera polegający na obecności tylko jednego chromosomu X.

Ciekawostka – aż w 1.3 przypadkach niepłodność wynika z zaburzeń hormonalnych i zaburzeń jajeczkowania.

3. Gdy problem leży po stronie mężczyzny

Niepłodność u mężczyzny wywołują takie choroby jak niedorozwój gonad, tarczyca, impotencja, hiperprolaktynemia, nowotwór jądra, wnętrostwo, żylaki powrózka nasiennego, wodniak jądra, uraz jąder lub ich uszkodzenie w wyniku choroby wirusowej.

Lekarze ginekolodzy zaobserwowali także, czy przyczyną niepłodności jest nadużywanie alkoholu, leków a także czynniki psychologiczne. Przyczyny mogą być również genetyczne, takie jak mutacja genu CFTR lub zaburzenia kariotypu objawiające się takimi chorobami jak zespół Kallmana, zespół Klinefeltera, czy zespół Pradera-Williego. Niepłodność powodują również stany zapalne układu rozrodczego, jak na przykład zapalenie gruczołu krokowego lub zapalenie jąder i najądrzy.

Ciekawostka – przyczyną niepłodności może być także u mężczyzny patologia wytrysku, zwana wytryskiem wstecznym, kiedy sperma nie wydostaje się na zewnątrz ciała, ale cofa się do pęcherza moczowego. Co ciekawe, taki stan wywołują na przykład nietypowe praktyki seksualne albo nadużywanie trunków.

4. Jakie są rodzaje niepłodności?

Wyróżniamy niepłodność pierwotną i niepłodność wtórną. Niepłodność pierwotna występuje wówczas, gdy kobieta nigdy nie była w ciąży. Z kolei niepłodność wtórna charakteryzuje się tym, że kobieta była już raz w ciąży i urodziła albo poroniła.

Zupełnie innym przypadkiem jest niemożność donoszenia ciąży, kiedy kobieta bez trudu zachodzi w ciążę, ale nigdy nie donosi lub rodzi przedwcześnie.

Ciekawostka – oprócz niepłodności męskiej i żeńskiej oraz małżeńskiej (kiedy zarówno kobieta jak i mężczyzna są niepłodni), obserwujemy również niepłodność idiopatyczną, kiedy przyczyna niepłodności pozostaje niewiadoma.

5. Jak leczymy niepłodność?

Powszechną metodą jest inseminacja, czyli wprowadzenie nasienia mężczyzny bezpośrednio do pochwy, szyjki macicy albo macicy kobiety. Metodę tę stosujemy wówczas, gdy to mężczyzna ma problem z płodnością.

Inną metodą jest zapłodnienie in vitro, czyli laboratoryjne doprowadzenie do połączenia plemnika i komórki jajowej poza kobiecym układem rozrodczym. Inne metody do stymulacja owulacji za pomocą leku klomifenu czy stymulacja spermatogenezy.

Ciekawostka – czy za pomocą in vitro wybierzemy płeć dziecka? To pytanie pewnie zadaje sobie wielu rodziców. Jednak mimo że jest to medycznie możliwe, to w polskim prawie nie ma możliwości wyboru płci dziecka. Chyba że jedno z rodziców jest nosicielem sprzężonej z płcią mutacji genetycznej.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03