ginekologia

Czy menopauza objawia się tylko bezsennością, bólami głowy i uderzeniami gorąca? Czy może wystąpić przed czterdziestką? I co jest przyczyną przedwczesnego klimakterium?

Poznajcie 4 ważne fakty o przekwitaniu.

1. Co to jest menopauza?

Menopauza, zwana inaczej przekwitaniem lub też klimakterium to etap w życiu kobiety pomiędzy okresem prokreacyjnym (nastawionym na reprodukcję potomstwa) a początkiem starzenia się. To trwałe fizjologiczne zatrzymanie cyklu menstruacyjnego związane z ustaniem czynności gonad czyli gruczołów rozrodczych. To ustanie jajnikowej syntezy estrogenów i progesteronu. To okres zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia kobiety, trwający od roku do dwóch lat. Średni wiek rozpoczęcia klimakterium to 51 lat.

Ciekawostka – menopauza może wystąpić także zarówno przed 45 jak i po 55 roku życia. Jak mówią lekarze, zbyt wczesne oraz zbyt późne przekwitanie wiąże się z ryzykiem cukrzycy.

2. Jakie znaczenie ma menopauza?

Ewolucja tłumaczy pochodzenie menopauzy tzw. hipotezą matki mówiącą o tym, że rodzenie dzieci do późnej stwarza ryzyko zarówno dla życia matki jak i dzieci, którymi się ona opiekuje. Hipotezę tę potwierdzają wyniki badań tłumaczące, że śmiertelność matek wzrasta wraz z wiekiem oraz wraz z większą ilością potomstwa. Ciąża w starszym wieku może zakończyć się poronieniem lub urodzeniem martwego dziecka.

Z kolei tzw. hipoteza babki tłumaczy menopauzę tym, że niepłodność kobiet w późnym wieku skutkuje tym, że kobiety te mogą poświęcić swój zaoszczędzony na rodzeniu czas na opiekę nad dziećmi lub wnukami, ewentualnie na pomoc innym matkom w opiece nad ich potomstwem.

Hipoteza konfliktu reprodukcyjnego wyjaśnia natomiast, że zakończenie płodności zmniejsza rywalizację między kobietami o dostęp do rozrodu między pokoleniami kobiet.

Jest jeszcze hipoteza patriarchy tłumacząca menopauzę jako produkt uboczny doboru naturalnego dla wydłużenia życia mężczyzn.

Ciekawostka – naukowcy próbują również tłumaczyć przekwitanie kompromisem fizjologicznym między intensywną reprodukcją w młodym wieku a długowiecznością. Według tej koncepcji menopauza to tzw. epifenomen doboru naturalnego dla występującej u młodych kobiet płodności.

3. Jak objawia się przekwitanie?

Najczęściej kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, bezsenność i bóle głowy. Menopauza objawia się również poceniem nocnym, zmęczeniem, drażliwością i zaburzeniami koncentracji, osłabieniem pamięci, zmniejszonym libido, huśtawkami nastrojów. Charakterystyczne są także zaburzenia funkcjonowania narządów płciowych czyli suchość pochwy, świąd, nietrzymanie moczu, wodniste wydzieliny z pochwy czy dyspareunia polegająca na odczuwaniu bólu w czasie stosunku seksualnego. Pojawia się również zanik gruczołów piersiowych, cienkość i mrowienie skóry. Bolą stawy, krzyż, kości. Menopauza objawia się również problemami z osiągnięciem orgazmu.

Ciekawostka – u części kobiet rozwija się także depresja, szczególnie jeśli pojawiła się ona już wcześniej. Czynnikiem ryzyka jest także przebyta wcześniej depresja w czasie ciąży albo po porodzie, czyli tzw baby blues. Ryzykowne jest również to, jeśli kobieta odczuwa w tym czasie zmiany odnośnie stylu życia, zmiany atrakcyjności fizycznej czy zmiany w obszarze zawodowym. Poza tym większym ryzykiem depresji obciążone są kobiety cierpiące na przewlekłą bezsenność.

4. Co przyczynia się do przedwczesnego klimakterium?

Przedwczesna menopauza występująca przed 40 rokiem życia nie jest naturalna i ma charakter idiopatyczny, czyli pojawia się spontanicznie bez wyraźnej przyczyny. Towarzyszy często nowotworom lub chemioterapii. Przekwitanie przed 40 rokiem życia mogą wywołać również zaburzenia układu odpornościowego, cukrzyca czy choroby tarczycy.

Ciekawostka – przedwczesne klimakterium częściej pojawia się u bliźniąt dwu- albo jednojajowych. Ok. 5% bliźniaczek doświadcza przekwitania przed czterdziestką, jednak powody tego stanu nie są do końca jasne.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03