Czy wiecie, że kiedyś kobiety miesiączkowały rzadziej niż dzisiaj? Albo że zamiast podpaski używały trawy lub mchu? Z kolei w dziewiętnastym wieku kobiety w ogóle nie używały podpasek i nie nosiły nawet majtek, zostawiając krew na podłodze. Poznajcie 12 faktów na temat podpaski, o których nie wiedziałyście!

 

1 Krew wskazuje na konszachty z szatanem!

Przez wiele lat miesiączka była nie tylko fizjologicznym objawem, ale miała też głębokie symboliczne znaczenie. Symbolizowała bowiem grzech i nieczystość, a nawet bliskie stosunki z szatanem! Sama krew jest nieczysta, jest tabu. Ale dlaczego właściwie krew jest tabu? Otóż jest kontrowersyjność polega na tym, że jest ona na pograniczu – z jednej strony jest w ciele, powinna być w ciele, bo tam jest jej miejsce. Ale gdy wypływa z ciała, staje się nieczystą wydzieliną, jest elementem tego, co na zewnątrz. Krew miesięczna jest więc nieokreślona, nie na swoim miejscu. Wiele rzeczy w pogranicza jest tematem tabu – na przykład godzina 12 na pograniczu nocy i dnia jest w kulturze uważana za tajemniczą.

2 Na Hawajach izolowano kobiety

Również starożytni zakonnicy wierzyli, że okres to symbol grzechu. Z kolei na Hawajach miesiączkujące panie umieszczano w specjalnych szałasach, izolując je na czas miesiączki.

 

3 Czy okres oznacza uwolnienie nadmiaru krwi?

Słynny starożytny filozof Arystoteles z kolei uważał, że w czasie miesiączki dochodzi do uwolnienia nadmiaru krwi z ciała.

 

4 Trawa zamiast podpaski

Pewnie niejedna osoba zastanawiała się chociaż raz w życiu nad tym, jak zabezpieczały się w czasie okresu kobiety prehistoryczne czy też kobiety w późniejszych wiekach. Nie ma na ten temat zbyt wiele informacji, ale przypuszcza się, że panie dawniej używały po prostu roślin czy trawy. Czasem był to także mech, gąbki morskie, len, bawełna czy trawa.

 

5 Czy dzieci biorą się z krwi?

A ta ciekawostka z pewnością Was bardzo zaskoczy – czy wiecie, że w Starożytnym Rzymie powszechny był pogląd, że z krwi miesiączkowej powstają dzieci?

 

6 Ślady krwi na podłodze

Z kolei w epoce elżbietańskiej i wiktoriańskiej wiele kobiet w ogóle nie tamowało krwawienia! Chodziło na przykład po domu, zostawiając ślady na podłodze. Tym bardziej zostawiało ślady, że nie chodzono przecież dawniej w majtkach. Majtki stały się popularne dopiero w XX wieku.

 

7 Pierwsza na świecie podpaska

Kiedy kobiety mogły odetchnąć z ulgą i nie martwić się o to, że okres będzie widoczny dla innych? Pierwsze jednorazowe podpaski wprowadzono na rynek w Niemczech pod koniec XIX wieku. Prekursorską firmą był amerykański koncern Johnson & Johnson. Pierwsze podpaski nazywały się Lister’s Towels i nazywano je higienicznymi ręcznikami. Prekursorem była także firma Kotex, która zaczęła produkować środki higieniczne wykorzystując niezużyte opatrunki.

 

8 Czy kiedyś kobiety rzadziej miesiączkowały?

Dlaczego jednak produkcja środków higieny intymnej ruszyła tak późno? Otóż dawniej kobietom podpaski nie były potrzebne tak często jak dzisiaj, ponieważ zaczynały miesiączkować później niż współczesne panie, a ich okres trwał krócej. Poza tym dawniej kobiety częściej były w ciąży, więc nie miały miesiączki. Inną przyczyną rzadszych miesiączek było niedożywienie wpływające na zatrzymanie okresu.

 

9 Pierwsza reklama podpasek na świecie

Interesujące jest też to, że pierwsze reklamy podpasek zaczęły pojawiać się w gazetach w 1920 roku w Stanach Zjednoczonych w magazynie Voque. Była to reklama podpasek firmy Curads, która dzisiaj produkuje bandaże.

 

10 Z pewną taką nieśmiałością

Dzisiaj reklama podpasek to nic dziwnego. Jednak w latach dziewięćdziesiątych XX wieku to była rewolucja! Budząca niedowierzanie i zgorszenie widzów. Tabu w polskiej reklamie przełamała firma Always – wszyscy pamiętamy słynne hasło „z pewną taką nieśmiałością”.

 

11 Niewygodne pasy

Czym różni się współczesna podpaska od tej sprzed stu lat? Przede wszystkim atrakcyjniej wygląda i jest wygodniejsza. Dawne podpaski były bowiem mocowane specjalnymi pasami, które zastąpiono dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku podpaskami samoprzylepnymi.
Dawne środki higieniczne różniły się od współczesnych także wielkością. Produkowane we Włoszech pierwsze podpaski miały wymiary 28 na 61 cm. Poza tym często miały one w rogu wyhaftowane inicjały właścicielki. Nie były to jednak podpaski jednorazowego użytku.

 

12 Kubeczek menstruacyjny

Kubeczki menstruacyjne w ostatnim czasie wróciły do łask, ale czy wszyscy wiedzą, że jest to wynalazek sprzed stu lat? Dokładnie pierwsze tego typu środki wprowadzono w latach trzydziestych XX wieku. Wprowadzone do pochwy kubeczki miały zbierać krew miesięczną. Na początku materiały te wykonywano z twardej gumy, przez co nie były one wygodne. Ich wadą było to, że przesiąkały, dlatego w latach sześćdziesiątych XX wieku wycofano je z rynku. Za dwadzieścia lat sobie jednak o nich przypomniano. Od tego czasu są coraz bardziej popularne, między innymi ze względu na to, że są bardzo ekologiczne, a ekologia obecnie jest bardzo trendy. Kubeczki, w przeciwieństwie do przesiąkniętych chemią podpasek i tamponów, nie zawierają szkodliwych dla zdrowia toksyn.

Telefon kontaktowy        (22) 828 59 03